24.03.2012 10:01


Studenti trénovali kreativitu při lekci brainstormingu

Autor: Eva Řeháková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Studenti si ve čtvrtek na vlastní kůži vyzkoušeli lekci brainstormingu na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Brainstorming je technika, která může lidem pomoci v objevování nových nápadů, základem je rozvíjení kreativního myšlení. Kromě brainstormingu se účastníci naučili také vytvářet mentální mapy.

Brno Zlepšit si kreativitu na lekci brainstormingu přišli ve čtvrtek do knihovny filozofické fakulty studenti, kteří se zajímají mimo jiné o nové učební techniky. „Od lekce jsem očekával, že rozvinu svou kreativitu a naučím se nazírat na problémy jinak,“ řekl jeden z účastníků, student dějin umění Andrej Bánas.

Studenti při lekci brainstormingu pozorně poslouchali. Foto: Eva ŘehákováBrainstorming je skupinová metoda, která se využívá v mnoha odvětvích. „Student může použít brainstorming při hledání tématu na svou práci nebo v případě, že se při psaní zasekne,“ vysvětlila knihovnice Dagmar Chytková, která kurz vedla.

Studenti se seznámili se základními technikami brainstormingu a vyzkoušeli si také vytváření mentálních map. „Lekce se mi velice líbila. Šla jsem tam s tím, že mě brainstorming moc nebaví a mentální mapy už znám, přesto jsem to chtěla vyzkoušet. Kreslené mapy jsem ovšem neznala a zjistila jsem, že mi mohou pomoci,“ uvedla studentka psychologie a pedagogiky Kristýna Rusnáková.

Někteří studenti vyšších ročníků viděli využitelnost brainstormingu i ve své další profesní kariéře. „Studuji první ročník doktorandského stupně speciální pedagogiky a myslím, že bych mohla metodu použít při vyučování v praxi, ať už by šlo o vyučování na běžné nebo speciální základní škole. Podle mého názoru je velmi flexibilní a všestranně využitelná,“ řekla účastnice Soňa Klempová.

Dojmy účastníků čtvrteční lekce brainstormingu byly převážně pozitivní. „Myslím, že tuto techniku určitě využiju ve svém oboru," uvedl Banás. Někteří studenti také zmínili, že se přijdou podívat na další kurzy, které bude knihovna pořádat v budoucnu.

Brainstorming nejčastěji využívají firmy pro zlepšení kreativity svých zaměstnanců. „Klasický brainstorming probíhá tak, že každý ve skupině říká nápady na dané téma a jeden člověk vše zapisuje. Nikdo by se neměl bát vyslovit své myšlenky nahlas. Proto je důležité nikoho nehodnotit ani nekritizovat, hodnocení probíhá až později,“ popsala postup Chytková. Při cvičení není nutné, aby byli všichni účastníci odborníky na dané téma. „Člověk může brainstorming vyzkoušet klidně i s kamarády, kteří o tématu nic nevědí. Právě laici mívají často nejlepší nápady,“ dodala knihovnice.

Předměty věnující se práci s informacemi, které knihovna filozofické fakulty pořádá, si mohou zapsat studenti kterékoliv fakulty Masarykovy univerzity. „Dříve jsme nabízeli pouze internetové kurzy, ale podobné lekce kreativity je třeba více procvičovat prakticky. Teď tedy děláme lekce jak přes internet, tak v knihovně, kde se může přihlásit každý,“ vysvětlila Chytková, která kurzy pomáhala zakládat. V příštích týdnech mohou zájemci zavítat na lekce věnující se Wordu, Excelu nebo správným citačním normám.

Klíčová slova: Brainstorming, učení, efektivita, studium, organizace

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.