23.10.2015 21:03


Studenti si zvolili své senátory. Většina z nich ale neví proč

Autor: Pavla Volfová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Volby do akademického senátu Fakulty sociálních studií skončily a známe tak jedenáct nových senátorů. Pro řadu studentů je ale tato informace nedůležitá a nevědí, proč by je měla zajímat. Akademický senát přitom ovlivňuje chod fakulty. Noví senátoři proto chtějí zlepšit komunikaci a být studentům blíž.

Brno – Studenti i akademičtí pracovníci Fakulty sociálních studií měli od neděle 18. října do středy 21. října možnost volit si své zástupce do akademického senátu. Studentská komora tak má pět nových členů, komora akademických pracovníků jich získala šest. Volební účast u akademiků dosáhla čtyřiašedesáti procent, u studentů se ustálila na 17,67 procentech. To je asi o dvě procenta víc než při volbách před dvěma lety.

Senátoři ovlivňují stipendia i rozpočet

Výsledky voleb do komory akademických pracovníků AS FSS MUMandát senátora v komoře akademických pracovníků znovu získali Lenka Lacinová, Otto Eibl, Hubert Smekal a Oldřich Krpec. Poprvé kandidovali Eva Šlesingerová a Stanislav Ježek. „Akademický senát vnímám jako prostor, kde se aktivně setkávají všechny složky, které společně utvářejí život fakulty. Osobně jsem si z předchozího členství odnesla vyšší povědomí o mechanismech, které chod této instituce umožňují a o tom, jak je důležité tento princip fungování přibližovat a vysvětlovat na všech úrovních fakultního života,“ řekla nejúspěšnější kandidátka Lenka Lacinová. Význam senátu vyzdvihuje i další znovuzvolený senátor a předseda volební komise, Otto Eibl. „Za nejdůležitější přínos považuji dohled nad chodem instituce a možnost ovlivňovat poměrně důležité věci, jako jsou stipendia, schvalování rozpočtu nebo složení vědecké rady. Zájem o senátní práci také poskytuje realističtější pohled na některá očekávání ohledně fakultních možností,“ uvedl Eibl.

Studentští senátoři chtějí aktivní fakultu

Do studentské komory voliči znovu vyslali Jana Skalíka a Martina Černého, kteří spolu s Kristýnou Schneiderovou kandidovali ve volné koalici. Jejich cílem je aktivní fakulta. „Chceme, aby lidé z fakulty vstupovali do veřejné diskuse společenských témat. Přejeme si také, aby mezi sebou víc spolupracovaly jednotlivé obory, například ve formě pořádání mezioborových akcí jako jsou letní školy,“ uvedli ve společném programu. Novými členy senátu z řad studentů jsou i Vít Borčany a Žaneta Vencourová. Ta svou kampaň založila na osobním přístupu k voličům a konkrétních plánech, jakými jsou možnost praxe v Praze nebo zjednodušení administrativy pomocí informačního systému Masarykovy univerzity.

Senát je třeba zviditelnit

Výsledky voleb do studentské komory AS FSS MUVšichni kandidáti se shodnou na tom, že akademický senát má pevné místo ve fakultní struktuře a má smysl se o jeho fungování zajímat, přesto se stále najde mnoho studentů, kteří o něm nikdy ani neslyšeli nebo ho nepovažují za podstatnou instituci. „Nakonec jsem volit nestihl, ale měl jsem favorita. Senát by mohl mít přínos pro rozvoj fakulty, na druhou stranu jsem si za tři roky na škole nevšiml, že by se díky němu něco změnilo. Vždycky o něm slyším jen v období voleb,“ sdělil student politologie Jan Kvíčala. Volební účast 17,67 procent ve studentské komoře svědčí o nevelkém zájmu. „Účast by samozřejmě mohla být vyšší, nicméně fakt, že dost lidí nehlasuje, můžeme číst i tak, že nevnímají na fakultě výrazné problémy, které by bylo třeba řešit,“ řekl Otto Eibl. Uznává ovšem, že téma viditelnosti senátu se objevuje často. „V nadcházejícím období se budeme snažit víc informovat o tom, kdy se jednotlivá zasedání konají, nevím ale, jak moc má být popularizace náplní práce senátorů – kde není poptávka, skomírá nabídka,“ dodal Eibl.

Pokud se neobjeví stížnosti na průběh voleb, všem zvoleným kandidátům v pátek vznikne dvouletý mandát. Ve funkčním období rozhodují například o zřízení, sloučení či rozdělení pracovišť, schvalují vnitřní předpisy fakulty nebo stanovují podmínky pro přijetí ke studiu.

 

Přečtěte si také rozhovor s vítězem voleb

Klíčová slova: volby, akademický senát, FSS, Masarykova univerzita, studenti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.