05.10.2016 08:31


Studenti si za prodloužení studia připlatí

Autor: Filip Drybčák | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

 

Studenti Masarykovy univerzity budou za prodlužování studia platit více. Novelu odsouhlasili členové Akademického senátu univerzity. Za první semestr, který stráví ve škole navíc, zaplatí nyní osmnáct tisíc korun. S každým semestrem se budou poplatky navyšovat. Podle rektora to má být především psychologický symbol.

 

Brno  Akademický senát Masarykovy univerzity na svém zasedání schválil nový statut, jehož součástí byl kontroverzní bod o zvýšení poplatků za prodloužení studia. Poplatky budou nově sjednoceny pro všechny fakulty Masarykovy univerzity a začnou na osmnácti tisících korun. Za každý další semestr se pak bude poplatek navyšovat vždy o šest tisíc na konečných šestatřicet tisíc korun. Nařízení začne platit od příštího akademického roku. 

Nový statut bylo nutné přijmout kvůli novele vysokoškolského zákona. Podle ní se poplatky stanou hlavním zdrojem stipendijních fondů. Rektor univerzity Mikuláš Bek ale tvrdí, že hlavní účel zvýšení poplatků je jiný. „Má to být jakýsi psychologický symbol. Signál, že prodlužování studia není dobrá studijní strategie a je dobré ho vyřídit ve standardní době. Doba studia se stále prodlužuje, což nepřináší nic pozitivního studentům ani univerzitě.“

Proti zvyšování poplatků se výrazně staví skupina studentů s prohlášením Nechceme doplácet na vzdělání. V něm protestují především proti standardizování poplatků pro všechny fakulty s tím, že výdaje na jednotlivá studia se výrazně liší. Iniciátoři se obávají, že se studenti mohou dostat do finanční tísně.

„Navrhovanou výši považujeme za nespravedlivou, sociálně necitlivou a odrazující uchazeče o studium. Neúspěšné ukončení studia má principiálně rozhodnout studijní, ne finanční situace studentů,“ uvedl jeden z autorů výzvy Jan Skalík.

Rektor na jednání senátu prohlásil, že je připraven se s iniciátory setkat a o jejich požadavcích diskutovat. Dodal ale, že u takového tématu není absolutní shoda možná. „Pamatuji si deset let debat o poplatcích a nemůžeme dospět k ničemu jinému, než že část bude nespokojená a část spokojená,“ prohlásil.

Při vybírání poplatků bude univerzita udělovat řadu výjimek. Poplatky se nemají týkat studentů prodlužujících kvůli studijnímu pobytu. Tolerována jsou rovněž předchozí neúspěšná studia jak na bakalářském, tak na magisterském stupni. Rektor rovněž poukazuje, že praxe ve vybírání poplatků bývá mnohem liberálnější, měkčí a k případům se přistupuje individuálně. „Nikdo z nás není sadista, který by toužil přivést do úzkých nějakého studenta,“ dodal. 

Klíčová slova: poplatky, Masarykova univerzita, studium

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.