27.04.2019 12:02


Studenti si vybírají nepraktické obory pro život, tvrdí absolventka vysoké školy pracující v Anglii

Autor: Martina Homoláková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

I s úspěšně zakončenou vysokou školou není pro mnoho českých absolventů snadné najít si zaměstnání. Překážkou je pro ně nedostatečná praxe a velký zájem o nabízenou pracovní pozici. Zaměstnavatel od studenta očekává zkušenosti v oboru, které čerstvě vystudovaný člověk samozřejmě nemá,“ potvrdila absolventka Mendelovy univerzity Martina Pastuchová.

Na pohovorech rozhoduje především praxe v oboru.

Absolventi českých vysokých škol si i přes titul hledají práci velmi obtížně. Martina Pastuchová s inženýrským titulem z oboru Mezinárodních rozvojových studií z Mendelovy univerzity odcestovala za prací do Anglie, kde má mnohem lepší platové ohodnocení, než jí nabízeli v Česku.

Martina Pastuchová se po úspěšně zakončeném bakalářském studiu na Slovensku v oboru mezinárodních vztahů rozhodla pokračovat ve studiu inženýrského titulu v Brně. „Po škole jsem půl roku pracovala v Brně jako překladatelka. Tuto práci jsem si našla už během studia a po jeho ukončení jsem se rozhodla v Brně ještě chvíli zůstat a rozhodnout se, jaký bude můj další krok,“ uvedla Pastuchová. Podle ní uplatnění absolventů závisí na tom, kde si člověk práci hledá, koho zná a jaký obor vystudoval. „Mnoho studentů si pro studium vybere obor, který je sice baví a zajímá, ale není pro život příliš praktický, nebo je těžké si v něm najít práci,“ dodala Pastuchová. Jako příklad zmínila studium japonštiny.

V roce 2017 bylo podle Českého statistického úřadu v České republice nezaměstnaných více než devatenáct tisíc lidí s vysokoškolským titulem. Přestože od roku 2014 toto číslo meziročně klesá, absolventi mají stále potíže s nalezením vhodné práce. I tak jsou na tom ale podle vzdělání nejlépe, z lidí s vysokoškolským vzděláním je nezaměstnaných v přepočtu pouze jeden a půl procenta. Nejhůře jsou na tom lidé se základním vzděláním a bez vzdělání, z těch je nezaměstnaných téměř patnáct procent.

Lákavé možnosti nabízí studentům i absolventům zaměstnavatelé v zahraničí. Takové nabídky využila i Pastuchová. „Rozhodla jsem se, že půjdu pracovat do Anglie a vydělám si peníze, abych mohla vycestovat na dobrovolnické a rozvojové projekty do Asie,“ přiblížila Pastuchová. Práci sehnala na letišti v Bristolu díky známostem. Pro práci v zahraničí se rozhodla kvůli finančnímu ohodnocení, mezinárodnímu prostředí a udržení si úrovně angličtiny. „V Anglii se šikovný člověk může stát i generálním manažerem bez vysokoškolského vzdělání. Jeden z našich vysoko postavených manažerů začínal ve firmě jako umývač nádobí s téměř nulovou znalostí angličtiny, ale postupně se vypracoval až na tuto pozici. Na druhou stranu na Slovensku a v Čechách by se toto asi nestalo, zaměstnavatelé se spíše dívají na tituly, nebo je potřeba znát správné lidi na správných místech,“ přiblížila Pastuchová.

S problémy se setkávají i lidé bez vysokoškolského titulu. „Původně jsem chtěla jít po maturitě na vysokou školu, ale měla jsem obavy, že to nezvládnu, a nakonec jsem ani nestihla podat přihlášky. Nezbývalo mi než si nějakou práci najít,“ řekla Klára Jelínková. Rozeslala spoustu životopisů, avšak na mnoho z nich ani nedostala odpověď. „První firma, která se mi ozvala zpátky, mi do telefonu řekla, že chtějí někoho s praxí. Po týdnu jsem šla na pohovor ve druhé firmě, kde chtěli vědět třeba to, kdy plánuji založit rodinu,“ popsala Jelínková. Nakonec ji ale přijali i přesto, že na otázku neměla konkrétní odpověď.

Vysokoškolský titul je však mnohdy nevýznamný, rozhodují hlavně zkušenosti v oboru. „Spolužačka z Brna byla na několika pohovorech pro mezinárodní instituce, ale i rok po ukončení školy stále pracuje v obchodě s oblečením. Má vystudovaný inženýrský titul, ale nemá ty správné kontakty a praxi v oboru,“ uvedla Pastuchová. Přestože se zúčastnila hned několika úspěšných pohovorů, musela nakonec některé nabídky odmítnout. „Plat byl buď nedostačující na samotné vyžití, nebo by téměř žádný nedostala a pracovala by zadarmo na získaní praxe v oboru,“ popsala Pastuchová.

Klíčová slova: absolvent, zaměstnanost, nezaměstnanost, práce, zaměstnání

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.