05.11.2011 11:53


Studenti si v bohunickém kampusu nemají kde sednout

Autor: Jan Daněk | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Studenti a návštěvníci bohunického Univerzitního kampusu v Brně řeší problém. Na chodbách kampusu nejsou prakticky žádné židle nebo sedačky. Studenti si nemají kde sednout. Proto před učebnami buď postávají, anebo si raději sednou na podlahu.

Brno Jedno z nejmodernějších vzdělávacích center ve střední Evropě má problém. Univerzitní kampus v brněnských Bohunicích trpí akutním nedostatkem míst k sezení na chodbách a před učebnami. Studenti Masarykovy univerzity proto před výukou postávají nebo si sedají na zem. Jedním z takových je i Jan Zoder, student sportovní fakulty, který navštěvuje přednášky v kampusu několikrát týdně. „Po sportovní výuce jsem unavený, proto se mi stát nechce. Před učebnou si prostě sednu na zem. Dělají to tak skoro všichni,“ říká dvaadvacetiletý student managmentu cestovního ruchu a trenérství.Studenti si nemají kam sednout. Posedávají na zemi, tak jako na obrázku Jan Zoder. Foto: Jan Daněk

Nezdravé a nehygienické

Ačkoliv jsou chodby dostatečně široké a dlouhé, židličky a sedačky byste v kampusu nenašli téměř žádné. „Situaci řešíme, ale bohužel po říjnovém přezkoumání požární bezpečnosti, nemůžeme mít na chodbách nic, co není z nehořlavého materiálu,“ vysvětlil šéf Správy univerzitního kampusu Bohunice Pavel Brančík. Během jarních měsíců na chodbách sice přibyla jedna sedačka a několik židlí, to je však žalostně málo a studenti posedávají na zemi. „Sice jsou podlahy čisté, ale když se dotýkáte rukama země, po které chodíte a potom třeba jíte svačinu, není to nic příjemného,“ uvedl student Zoder. Kampus v Bohunicích slouží nejen studentům sportovní fakulty, ale také studentům fakulty lékařské a přírodovědecké. I ti mají na nedostatek míst k sezení podobný názor. „Dívky můžou mít ze sezení na zemi záněty močového měchýře, močové trubice, trpí i ledviny,“ přidává se studentka lékařské fakulty Kateřina Kumrová.

Místa tu jsou, jen hledat

Míst, kde si studenti můžou v kampusu sednout, je několik. Jedním z nich jsou dva červenobílé gauče, které se nacházejí ve vstupní hale. Student Zoder si například chodí sednout do knihovny, která je však od přednáškových místností vzdálena několik desítek metrů. „Nepotkáte tam však známé a nemůžete se tam bavit moc nahlas,“ uvedl Zoder. Lavičky na sednutí uvidíte při pohledu z oken kampusu. Přes zimu se však venku moc sedět nedá. Studenti lékařské fakulty si například chodili sednout do kavárny Na Lávce, která je součástí bohunického komplexu. „Když si tam nic neobjednáte, tak nás vyhání, že to není studijní místo,“ řekla studentka Kumrová. Studenti nemohou sedět ani v učebnách, i když se v nich nevyučuje. „Podle nařízení univerzity musíme učebny zamykat, aby je studenti například neponičili,“ uvedla vyučující Martina Bernaciková. Učitelka fyziologie však jedním dechem dodává, že ne všichni toto pravidlo dodržují a občas se stane, že nějaký pedagog učebnu zapomene zamknout.Čekáme - Na zemi nesedí jenom jednotlivci, ale celé skupinky studentů, kteří čekají na začátek výuky. Foto: Jan Daněk

Řešení v nedohlednu

Univerzitní kampus se slavnostně otevřel loni na podzim. Ačkoliv byla stavba vyhlášena stavbou roku 2011 a v Bohunicích se stále přistavují nové části areálu, nové budovy nejsou bez závad. Nekvalitní vodu vyřešily prozatím barely s pitnou vodou, řešení míst na sezení je v nedohlednu. „Rektorát sice vypisuje výběrové řízení na dodávku sedaček z nehořlavých materiálů, ale je to trochu problematické,“ připustil šéf bohunického kampusu Brančík. Studenti tedy stále posedávají po chodbách anebo řeší problém po svém. „Abych nemusel sedět na zemi, tak chodím na čas, anebo  raději dojdu až v průběhu přednášky,“ dodal student Zoder.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klíčová slova: Kampus, MU, univerzitní, kampus, sezení, problém, stavba roku

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.