08.04.2013 09:44


Studenti si můžou zpestřit prázdniny letní školou. Fakulta sociálních studií jich pořádá hned několik

Autor: Michaela Kašperová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Koho už nebaví trávit čas v posluchárnách a lavicích během semestru, může po zkouškovém vyrazit na letní školu. Fakulta sociálních studií letos v České republice pořádá čtyři takové školy. Zájemci mají přitom na přihlášení často už jen měsíc a volná místa kvapem ubývají.

Brno – Letní škola je způsob, jak si intenzivně prohloubit své znalosti a nebýt přitom vytížený prací během semestru a zkouškového období. Přímo na fakultě sociálních studií se letos uskuteční čtyři takové školy. Většina je zdarma a za některé dokonce získáte kredity a certifikát. Zájemci by ale neměli vyčkávat, uzávěrky přihlášek se blíží.

Rovnou dvě letní školy se zaměřují na energetiku, každá však z  jiného úhlu pohledu. První z nich s názvem Výhledy české energetiky pořádá Katedra environmentálních studií ve spolupráci s Katedrou mezinárodních vztahů a evropských studií. Organizátorka této letní školy Petra Orsáková podotkla, že už samotný podtitul Soláry či chladicí věž na obzoru? napoví mnohé. „Budeme hovořit o problémech solární energie, nastavení energetického mixu v České republice, těžbě plynu z břidlice nebo postoji Bruselu k tomu všemu,“ řekla Orsáková.

V týdnu od 2. do 9. září, kdy se škola uskuteční, se tak studenti budou moct zúčastnit řady přednášek, workshopů, ale i diskusí nebo exkurze. Plusem je, že je škola zdarma a účastníci získají deset kreditů a certifikát. „Přihlásit se na ni však můžou jen studenti magisterského nebo doktorského programu,“ upozornila Orsáková.

Druhá letní škola o energetice s názvem Atlantic and Continental Approaches to Energy Security, kterou také pořádá Katedra mezinárodních vztahů a evropských studií, je otevřena jak bakalářům, tak magistrům. Její náplní má být srovnání energetických politik Spojených států a Evropské unie. „Pro studenty bude nezapomenutelná především exkurze na jadernou elektrárnu Temelín s návštěvou strojovny jednoho z bloků,“ řekl hlavní organizátor Tomáš Vlček. Účastnice minulého ročníku Clara di Balla ocenila, že měla možnost seznámit se i s technickými aspekty energetiky přímo od odborníků. „Obohatilo mě i to, že jsem poznala studenty z různých kulturních prostředí,“ dodala.

Škola se uskuteční od 3. do 10. srpna v Univerzitním centru v Telči. Svou účast přislíbily i mnohé osobnosti, například John Banks z The Brooking Institution, Arunas Molis z NATO nebo česká jaderná fyzička Dana Drábová. Cena letní školy je asi osm tisíc korun. Studenti, kteří zažádají o stipendium, ale zaplatí o dva tisíce méně.

Další letní škola, opět pod hlavičkou Katedry environmentálních studií, se bude týkat zeleného podnikání a biozemědělství. „Škola je ojedinělá místem konání. To bude v obci Hostětín v Bílých Karpatech. Studenti se tam potkají s biozemědělci, sadaři a podnikateli. Vytvoří si vlastní podnikatelský záměr a zkusí si práci s půdní sondou,“ přiblížila program Petra Orsáková. Tereza Holubová, která se školy zúčastnila loni, řekla, že to bylo sice náročné, ale o zbytečnou ztrátu času nešlo. „Nejsem si sice jistá, jestli ze mě bude podnikatel, ale naučila jsem se věci, které v budoucnu rozhodně využiju,“ dodala.

Této školy, která se koná od 19. do 24. srpna, se můžou zúčastnit pouze bakaláři. Za její absolvování získají osm kreditů a certifikát. Orsáková navíc poznamenala, že je vše od ubytování a stravy až po exkurze zdarma.

Poslední ze škol s názvem Memory, Culture & Identity pořádá Katedra sociologie od 15. do 29. června. „Letošní ročník bude o kulturní paměti a formování identity z pohledu kulturní sociologie,“ vysvětlil Gábor Oláh, který má školu na starosti. I na této škole se studenti setkají s významnými osobnostmi. Přijet má například Anson Rabinbach z Princeton University, který bude přednášet o genocidě z kulturního a historického hlediska. Bernhard Giesen z kostnické univerzity zase povede dvoudenní workshop o kolektivní paměti. Poplatek za tuto školu je 1 280 korun, studenti Masarykovy univerzity ji ale mají zdarma. Počet účastníků je ovšem omezený, podle Oláha zbývá ještě devět míst.

Pokud některé studenty tato nabídka nezaujme, mohou si vybrat z řady dalších letních škol, které pořádají ostatní fakulty Masarykovy univerzity nebo univerzity v zahraničí. Mnohé z nich jsou pro studenty Masarykovy univerzity totiž zvýhodněné. Úplný výpis letních a zimních škol, kterých se studenti Masarykovy univerzity mohou zúčastnit, je ZDE.

Letní škola Datum konání Místo konání Cena www stránky
Memory, Culture & Identity 15. - 29. 6. FSS MU

1280,-

(studenti MU zdarma)

WWW
Atlantic and Continental Approaches to Energy Security 3. - 10. 8. Univerzitní centrum v Telči

7999,-

(studenti MU 5999,-)

WWW
Letní škola zeleného podnikání a biozemědělství 19. - 24. 8. Hostětín Zdarma WWW
Výhledy české energetiky 2. - 9. 9. FSS MU Zdarma WWW

Klíčová slova: letní škola

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.