15.04.2013 17:07


Studenti si mohou sami pomoci v boji se závislostmi na stránkách poradny adiktologie

Autor: Ondřej Šulík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Závislosti na drogách, alkoholu nebo na různých typech informačních technologií jsou nebezpečné. Zejména studenty vysokých škol může k závislostem zlákat více volného času nebo menší dozor ze strany rodičů. Pro rizikové osoby je hlavní, aby si svůj problém uvědomily co nejdříve.

Brno -  Na webové stránce adiktologické poradny funguje už od minulého roku online poradenský servis s tematikou závislostí. O jeho fungování se starají pracovníci kliniky adiktologie 1. Lékařské fakulty Karlovy univerzity. Studenti, i jiní zájemci o pomoc nebo jen informace, se na stránky mohou podívat, registrovat a dokonce se i zapsat do svépomocné aplikace.

Závislostem může propadnout každý a v téměř jakémkoli věku. Někteří psychologové se ale zabývali právě studenty. „Téma závislostí při vysokoškolském životě není o odhadech, bylo toho již mnoho vyzkoumáno,“ řekla Lucie Jurystová z České asociace adiktologů, která s internetovou poradnou spolupracuje. Návštěvníci stránek si tak mohou v několika článcích přečíst výsledky šetření o vysokoškolácích a jejich přístupu nejen k návykovým látkám, ale třeba i k závislosti na internetu. Většina výzkumů a jejich dat pochází ze Spojených států, protože v Česku se jich ještě mnoho neuskutečnilo.

Přímá spojitost mezi studiem na vysoké škole a vypěstováním si závislosti nebyla jasně prokázána. Neznamená to ale, že by se vzájemně neovlivňovaly. „Na univerzitě mohou studenti experimentovat s různými látkami nebo alkoholem. Nemyslím si ale, že by šlo o specifikum univerzitního života, nebo že by vysokoškoláci byli rizikovější skupina než jiná populace. Člověk může mít pochopitelně problémy se závislostí kdykoliv," tvrdí brněnský psycholog Vladimír Marček.

Člověk se ale nemusí stát závislým jen na drogách či alkoholu. V adiktologické poradně se věnují i závislostem na internetu nebo chorobnému odkládání povinností, tedy prokrastinaci. Tyto problémy mohou vést k nezvládání studia a v nejhorším případě i k syndromu vyhoření. „Surfování po internetu opravdu může podněcovat prokrastinaci. Ovšem jen tím, že se povinnostem vyhýbám, nevyhořím. Takže spíš než příčinou vyhoření může být prokrastinace jedním z příznaků možného vyhoření,“ dodal Marček.

Na stránkách poradny si kdokoli může udělat test, jak na tom s prokrastinací, závislostí na internetu nebo alkoholu je. „Zkoušel jsem si test na prokrastinaci a vyšlo mi, že mám už velký problém s odkládáním povinností a že bych měl vyhledat pomoc,“ přiznal jednadvacetiletý student Dan Řezníček. Dan si ale může pomoci i svépomocně s novou aplikací v sekci Změňte se. Uživatel vyplní několik stránek údaji o tom, čeho by chtěl dosáhnout a jakým způsobem. Pak už je jen na něm, zda svoji změnu k lepšímu zvládne. Když se mu to nebude dařit, je tu ještě možnost kontaktovat experty z oboru psychologie. Kontakt na ně lze nalézt rovněž na stránkách poradny.

Klíčová slova: Závislost, prokrastinace, alkohol

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.