15.04.2014 15:03


Studenti se v evropských volbách chystají volit malé strany nebo k volbám vůbec nepůjdou

Autor: Jílková Gita | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Osmé přímé volby do Evropského parlamentu se nezadržitelně blíží. Vůbec poprvé se budou řídit Lisabonskou smlouvou, která například snížila počet europoslanců v některých členských zemích včetně České republiky, ale také posílila vliv této instituce. Češi si své zástupce zvolí 23. a 24. května. 

Audio

    Anketa: Volby do Evropského parlamentu
         
    Autor: Gita Jílková

Brno – Význam Evropského parlamentu mezi institucemi Evropské unie stále roste. Jeho pravomoci posílila mimo jiné i Lisabonská smlouva, kterou členské státy přijaly v roce 2009. Přesto volební účast ve všech zemích společenství trvale klesá. V České republice se volby do Evropského parlamentu konají 23. a 24. května. Lidé si zvolí 21 zástupců z celkového počtu 751 poslanců, kteří je budou zastupovat na půdě Evropské unie po dobu pěti let. Na otázku, zda půjdou volit a jestli mají volby do Evropského parlamentu vůbec smysl, odpovídali studenti Masarykovy univerzity v Brně.


Martin Novotný, 22 let, student Právnické fakulty, Brno


Martin Novotný, student Právnické fakulty. Autor: Gita JílkováV minulých volbách do Evropského parlamentu jsem nevolil. V současnosti uvažuji nad nějakou malou stranou. Budu volit pravděpodobně Zelené nebo Svobodné, ale přiznám se, že na to moc nemám názor a Evropskou unii samotnou moc neuznávám. Způsob, jakým se snaží sjednocovat státy, není podle mě správný a navíc tam naši zástupci víceméně nejsou vidět.

 

 

 

 

Jakub Stuchlý, 21 let, student Přírodovědecké fakulty, Brno

Jakub Stuchlý, student Přírodovědecké fakulty. Autor: Gita JílkováVolit nepůjdu, kandidáta jsem si nevybral, vlastně tyto volby vůbec neřeším. O evropskou problematiku se nezajímám, chodím volit jen do poslanecké sněmovny a ke komunálním volbám. Evropské unii nevěnuji pozornost, probíraná témata jsou mi příliš vzdálená.

 

 

 

 

 

Pavel Uedl, 25 let, student Filozofické fakulty, Brno

Pavel Uedl, student Filozofické fakulty. Autor: Gita JílkováMyslím si, že volit do Evropského parlamentu smysl určitě má, ale přiznám se, že volit nepůjdu. Ještě totiž nevím, co v době voleb budu dělat, nejspíš budu dlouho v práci. Evropská unie a vše s ní spojené je navíc úplně mimo oblast, kterou se zabývám. Už jenom proto k volbám nejdu. Vůbec nevím, kdo kandiduje, podle čeho bych si měl vybrat a jestli bych měl případně věřit jeho volebnímu programu. Neodvažuji se do toho vrtat.

 

 

 

Monika Stachoňová, 23 let, studentka Fakulty sociálních studií, Kroměříž

Monika Stachoňová, studentka Fakulty Sociálních studií. Autor: Gita JílkováVolit určitě půjdu. Už mám skoro vybranou i stranu. Moje volba se pravděpodobně nebude lišit od voleb do Poslanecké sněmovny. Volit do Evropského parlamentu smysl určitě má, i když jeho kompetence jsou samozřejmě omezené. Já sama se cítím víc evropsky než jen česky. Ráda věci ovlivním, nejít k volbám by byla zahozená šance.

 

 

 

 

Radoslava Hyánková, 20 let, studentka Pedagogické fakulty, Kroměříž

Radoslava Hyánková, studentka Pedagogické fakulty. Autor: Gita JílkováK volbám se chystám. Minulý rok jsem volila Pirátskou stranu do Poslanecké sněmovny a letos do Evropského parlamentu ji budu volit znovu, protože mě žádná jiná moc nezaujala. Ještě si ale musím prostudovat jednotlivé kandidátky. Myslím si, že jít k těmto volbám smysl rozhodně má, i když to evropskou politiku ovlivní jen v malé míře. Zvláště prostřednictvím malých stran, jako jsou třeba ti Piráti. Jejich program se mi líbí, ale asi bude ještě dlouho trvat, než se jim něco povede změnit.

Klíčová slova: anketa, volby, Evropský parlament, studenti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.