08.04.2011 12:47


Studenti se dozvěděli o studiu a práci v Austrálii

Autor: Lenka Štěpánková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Veletrh Australské Dny 2011 se ve čtvrtek uskutečnil v Moravské zemské knihovně v Brně. Cílem jeho organizátorů bylo především přiblížit podmínky studia a práce v Austrálii. Návštěvníci se ale dozvěděli i mnoho zajímavostí o této zemi.

Přednáška přilákala především zájemce o studium v Austrálii. Foto: Lenka Štěpánková.Brno – Veletrh Australské Dny, který uspořádala organizace Alfa Agency, navštívilo ve čtvrtek 7. dubna v Moravské zemské knihovně několik desítek převážně mladých lidí. Na cyklu čtyř přednášek se dozvěděli hlavně informace o studiu a práci v Austrálii.

„Většina mladých lidí odjíždí do Austrálie studovat tak zvanou General English, což je kurz angličtiny, který není nijak odborně zaměřen. Studenti musí splnit osmdesátiprocentní docházku, jinak jim hrozí vyhoštění. Školy si to dost hlídají,“ řekl Pavel Novák, který vedl první přednášku. O své zážitky se podělili i bývalí studenti Milner International College v Perthu. „Přijedete do Austrálie a po dvou až třech dnech nastoupíte do školy, kde dostanete rozřazovací test. Podle jeho výsledku vás zařadí do některé třídy. Později ji můžete změnit,“ uvedl Tomáš Bílek, který v Austrálii strávil tři roky.

Nejoblíbenější školou studentů z České republiky je Kaplan International College, protože je v každé třídě nejvýše patnáct studentů. „Důležitý je národnostní mix, na který v této škole hodně dbají. Například Evropany zajímá především gramatika a slovní zásoba, Asiatům zase dělá problémy spíše výslovnost,“ řekl Pavel Novák.

Pokud ve třídě převažuje některá národnost, může se stát, že vytvoří svou vlastní skupinu, která osatní vyloučí z kolektivu. A i když je to na půdě školy zakázané, mluví spolu studenti ze skupiny svým rodným jazykem. „Byl jsem ve třídě se samými Švýcary, kteří spolu mluvili zásadně německy. Ke složení zkoušky je potřeba konverzační partner, takže jsem musel změnit třídu,“ doplnil Bílek.

Kurzy začínají každé pondělí. Po čtyřech týdnech následují nové testy, student tak má možnost přejít na vyšší úroveň. „Čím více úrovní škola nabízí, tím lépe,“ uvedl Novák.

O své zkušenosti se s posluchači podělil i Pavel Šaj, který žije v Austrálii už více než deset let a v současné době pracuje na škole Sterling Business College v Perthu. „Nabízíme velké množství oborů. Požadavky pro přijetí jsou maturitní vysvědčení a vyšší střední úroveň znalosti angličtiny. Školné začíná na dvou tisících dvou stech amerických dolarech,“ řekl Šaj. Škola, kde učí, přijímá asi dvě stě padesát studentů.

Zdeněk Vilímek společně s návštěvníky akce předvedl hru na didgeridoo. Foto: Lenka Štěpánková.Poslední část přednášky věnoval Pavel Novák vízům. „Existují dva typy – turistická a studentská. Na turistická nelze pracovat, jsou na tři měsíce studia nebo dvanáct měsíců cestování. Studentská jsou pro denní studium delší než tři měsíce. Je možné k nim získat pracovní povolení, ale studenti mohou pracovat maximálně dvacet hodin týdně,“ vysvětlil Novák.

Po přednášce vystoupil Zdeněk Vilímek s ukázkou hry na tradiční nástroj domorodých Austrálců didgeridoo. Na něj navázal Vlastimil Tichý s prezentací fotografií. Celý cyklus uzavřel Pavel Novák, který znovu zopakoval svou přednášku o studiu a práci v Austrálii.

„Studovala jsem angličtinu v Anglii a na Maltě, ale Austrálie je můj sen. Přednáška pro mě byla hodně přínosná,“ sdělila jedna z návštěvnic Kristýna Vávrová.

Alfa Agency je organizace, která zprostředkovává jazykové kurzy v zahraničí. Kromě Austrálie spolupracuje i se školami ve Velké Británii, Irsku, USA, Kanadě, Německu a několika dalších zemích.

Klíčová slova: Austrálie, studium, práce, Moravská zemská knihovna

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.