26.03.2013 19:55


Studenti raději pracují, než si půjčují

Autor: Radka Kůřilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Chudý student bohužel často není prázdným úslovím. Se zápisem na vysokou školu se člověk nezavazuje jen k létům usilovného studia, ale i k množství nákladných výdajů na bydlení, stravu, skripta a samozřejmě na noční studentský život. Banky sice nabízejí výhodné studentské půjčky, ale potenciální klienti si raději hledají brigády.

Brno - Často se stává, že student nezvládá pokrýt všechny své výdaje. Zdánlivě jednoduchým řešením finanční tísně by se zdála být půjčka. Studentské úvěry se dělí na bankovní, nebankovní a se státní podporou. Poslední jmenovaný typ funguje například ve Spojených státech, ale v České republice zatím ne. Získat peníze od firem z nebankovního systému nebo dokonce jednotlivců se obecně nedoporučuje. Zní až moc dobře a lákavě. Většinou se ovšem v pozadí skrývá nebezpečný háček.

Nejlepší možností tedy zůstává půjčit si od banky. Nejběžnější formou studentských půjček je kontokorent a úvěr. Kontokorent jako krátkodobou půjčku nabízí téměř všechny banky k běžnému účtu. Klient si sám určí limit kontokorentního úvěru, často se stanovuje na pět či deset tisíc.  Nevyžaduje se ručitel. Dluh se musí splatit do jednoho roku. Pak se výrazně navýší úroky a kontokorent se může velmi prodražit. „Málem jsem si u banky sjednal kontokorent, ale naštěstí jsem dřív našel brigádu,“ řekl student Univerzity Palackého Vojtěch Horák, který si potřebné peníze přivydělává jako skladník na nočních směnách.

Dlouhodobé studentské půjčky neboli úvěry u nás poskytují pouze tři banky. Česká spořitelna, Komerční banka a UniCredit Bank. Výše půjčky se zvyšuje, úroky jsou nižší než u kontokorentu a splátky si student může odložit až po skončení studia. Ovšem i nadále bude splácet roční úroky. Pro úvěr si musí student najít ručitele, nejčastěji rodiče, nebo si zajistit spolužadatele, který v případě neschopnosti splácet, dluh uhradí. Nejdůležitější číslo při výběru úvěru je roční procentní sazba nákladů (RPSN). Čím je procento vyšší, tím bude splácet více. Na internetu existuje několik RPSN kalkulaček, které vypočítají, kolik peněz navíc dlužník zaplatí. Důvodem, proč většina bank nenabízí studentské půjčky, může být i malý zájem poptavatelů. „O půjčce jsem nikdy neuvažovala, nechci se zadlužit takhle brzy, raději si máknu,“ sdělila studentka Univerzity Tomáše Bati Tereza Šimečková, která vystřídala už několik brigád.

 

Ilustrační fotky: Free Digital Photo

Klíčová slova: studenti, půjčky, banky, kontokorent

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.