02.05.2020 18:17


Studenti projektem Chcu to v Brně vybízí k občanské angažovanosti

Autor: Jan Valtr | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Program studentů a absolventů Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity ukazuje Brňanům, jak se podílet na veřejném dění. Lidé mohou požádat o nové lavičky, nahlásit rozbité chodníky nebo upozornit na špatnou kvalitu vody.

Pohled na Brno z oken Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity (Foto: Jan Valtr)

BRNO – Zakladatelé projektu Chcu to v Brně chtějí přimět tamější obyvatele k aktivnímu občanství. Zapojit se mohou rodilí Brňané, ale i studenti místních univerzit, a to prostřednictvím webových stránek projektu. Na nich najdou osm oblastí, ve kterých se mohou angažovat.

Za iniciativou stojí studenti a absolventi Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Jejich cílem je nabídnout lidem rozcestník s návody, jak se mohou podílet na utváření brněnského veřejného prostoru.

Loni skupina studentů provedla dva průzkumy, ve kterých zjišťovala, co by Brňané chtěli ve městě změnit. „Víme, že v Brně žije spoustu aktivních a všímavých lidí. Občas se ale stává, že nemají dostatek informací a motivace k tomu, aby se vyjadřovali k veřejnému dění,“ říká koordinátorka projektu Pavla Kolářová. Podle nejčastějších odpovědí proto autoři vytvořili návody, jak se mohou tamější obyvatelé vyjadřovat k veřejným záležitostem.

Webové stránky například popisují, jak nahlásit rozbitou lampu nebo podat písemný návrh na umístění nových laviček. Tvůrci se věnují také bezpečnosti, bydlení, kultuře, politice a zdraví. „Fungujeme jako taková zásobárna inspirace a informací pro aktivní občany. Třeba co dělat, když chcete zorganizovat pouliční festival nebo zahradničit v komunitní zahradě,“ doplňuje Kolářová.

Iniciativa zahájila svou činnost v pondělí. „O projektu jsem neslyšela, ale jsem ráda, že něco takového vzniklo. Bydlím na Cejlu, kde bych větší občanskou angažovanost rozhodně uvítala,“ míní studentka právnické fakulty Andrea Kiculisová. Někteří lidé už přišli s prvními návrhy, jak platformu využít. „V naší ulici se bude stavět prodloužená tramvajová síť do kampusu a v rámci příprav vykáceli spoustu stromů. Zajímá mě, zda bylo takové množství nutné a jestli je možné v okolí zasadit nové stromy,“ popisuje student Jan Müller, který bydlí ve Starém Lískovci.

Projekt Chcu to v Brně vznikl v mezinárodním programu Generation Europe. Tým tvoří především studenti a absolventi politologie, práv, mezinárodních vztahů a žurnalistiky. K občanské angažovanosti vybízí také brněnská iniciativa Nesehnutí. Její členové se dlouhodobě zaměřují na sociální a ekologické otázky.

Klíčová slova: Chcu to v Brně, občanská angažovanost, občanská společnost

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.