11.05.2012 14:47


Studenti představili cizí kraje a hráli na kbelíky

Autor: Tereza Ševelová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Zahraniční studenti v pátek dopoledne v sále brněnské střední školy v ulici Jánské představovali země, ze kterých pocházejí. Jejich výstup doplnil český student vyprávěním o své zkušenosti ze zahraničí. Multikulturní debatu obohatilo několik hudebních čísel, z nichž největší ohlas měla hra na kbelíky. Akce byla součástí oslav pětadvacátého výročí stipendijního programu Erasmus.

Autor: Tereza Ševelová

Brno Zahraniční posluchači českých univerzit v pátek dopoledne povídali českým středoškolákům o zajímavostech i každodenním životě ve svých domovinách a lákali k využití příležitosti vycestovat do zahraničí za vzděláním. V sále střední školy v ulici Jánská v Brně promluvili zástupci Turecka a Kazachstánu. Mezinárodní sestavu doplnil český student Jakub Vykydal svou přenáškou o Brazílii, kde studijně strávil jedenáct měsíců.

Vykydal seznámil diváky s brazilskou geografií, kulturou, kuchyní a v neposlední řadě se společenským životem tohoto největšího jihoamerického státu. Přítomné pobavil popisem tamní kultury pití piva. „Šest lidí si v baru sedne kolem stolu k litrové láhvi silně podchlazeného piva a šesti dvoudecovým hrníčkům. Jako člověk ze země piva jsem jej naráz vypil a dolil jsem si. To se však ukázalo být šlápnutím vedle, dívali se na mě jako na alkoholika“ líčil Vykydal. 

Turek Murat se svou krajankou Ajram shrnuli historii své země od založení současného státu Mustafou Kemalem Atatürkem počátkem dvacátého století. Dále řekli několik slov o největších tureckých městech a přesunuli se k turecké kuchyni. Tu podle nich charakterizuje kebab, maso pečené v celku, ze kterého se postupně od povrchu odkrajují již hotové kousky, a ayran, slaný jogurtový nápoj, který dokonce přinesli na ochutnání.

Zástupce Kazachstánu, za sebe nechal mluvit video. Kazach Malik pustil zúčastněným krátké propagační spoty, které na diváky zapůsobily. Při sledování zrychlených leteckých záběrů na syrovou krajinu zalitou večerním sluncem některým v úžasu poklesla čelist. „Doufám, že někoho má země zaujala a vybere si ji jako místo pro své zahraniční studium,“ vyjádřil svou naději pětadvacetiletý Malik.

Evropský den.

Někteří z přítomných ale zatím o budoucnosti neuvažovali. „Na univerzitu se asi budu hlásit, ale o studiu v zahraničí jsem ještě vůbec nepřemýšlela,“ přiznala studentka třetího ročníku střední školy Lenka Fojtíková. 

Závěrem zahrálo netradiční brněnské duo Emil a Jakub, jehož hudebními nástroji byly plastové kbelíky, staré kovové soudky od piva, plechovky a hrnce rozličných velikostí doplněné o jediný konvenční instrument, klasické činely. Podle hlasitého potlesku byli Emil s Jakubem zlatým hřebem celého dopoledne.

„Přednáškové pásmo, které jsme nazvali  European day, tedy Evropský den, se letos uskutečnilo poprvé, ale domnívám se, že bylo úspěšné. Chtěli bychom jej příští rok zopakovat a vytvořit tradici,“ poodhalila budoucí plány organizátorka multikulturního dopoledne Marie Tomášková z mezinárodního studentského klubu.

Cílem setkání bylo dle organizátorů bořit stereotypy o cizích zemích, nadchnout diváky pro multikulturalismus, motivovat je k cestování a studiu cizích jazyků. „Hlavním přínosem dnešního setkání je představení méně známých kultur, které samo o sobě může studentům rozšířit obzory a může je nakopnout k přemýšlení o  jejich přímém poznávání,“ uvedla organizátorka Tomášková.

Akce, na níž studenti své země představili, byla stejně jako Běh na Špilberk nebo Erasmus Birthday night součástí oslav pětadvacátého výročí projektu Erasmus. Přednáškové dopoledne zorganizovala sekce brněnského mezinárodního studentského klubu s názvem SocialErasmus. Tato společenská skupina se snaží nejen přiblížit zahraničním studentům lokální kulturu a vzdělávací systém, ale zároveň je chce také začlenit do společenského života místní komunity.

Klíčová slova: multikulturalismus, Erasmus, studium v zahraničí, Turecko, Kazachstán, aktualita

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.