12.04.2011 14:52


Studenti potrápili kandidáty na rektora svými dotazy

Autor: Vladimíra Dostálová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Už za týden bude Akademický senát volit nového rektora Masarykovy univerzity. Nejen pro volitele je program kandidátů důležitý. Do auly Právnické fakulty tak 11. dubna přišli všichni kandidáti přednést a obhájit své vize chodu univerzity především pro studenty. Ti měli šanci zeptat se na otázky, které je opravdu zajímají.

Brno – V aule Právnické fakulty se včera v podvečer sešli všichni kandidáti na rektora. Mikuláš Bek, Petr Dvořák, Ivan Holoubek, Ladislav Janíček a Jiří Zlatuška přišli diskutovat se studenty a dalšími zájemci především z řad Akademického senátu. „Vedle programu kandidátů a online debaty prostřednictvím diskusního fóra v Isu považuji besedy s kandidáty za nedílnou součást voleb, která pomáhá zástupcům akademické obce v rozhodování. Ale mrzí mě, že ne všichni kandidáti dostali stejný prostor v debatě,“ okomentoval přínos debaty Zdeněk Ručka, člen Akademického senátu.

Krátce po šesté hodině akci zahájila moderátorka České televize Monika Brindzáková. Nejprve dostali kandidáti prostor k představení vlastních vizí, kam by podle nich měla univerzita v budoucnu směřovat. „MasarykovuKandidáti na rektora se sešli, aby čelili dotazům studentů univerzitu vidím v budoucnu jako kvalitní a moderní univerzitu s vysokým kreditem,“ předeslal Dvořák. Většina z nich se shodla na tom, že nejzávažnějším problémem univerzity je masové vzdělávání. Řešily se i zásadní otázky, na které většina kandidátů reagovala hesly ze svého programu, jako například Ivan Holoubek: „K tomu aby byla Masarykova univerzita mezinárodně uznávaná, vedou dvě cesty – kvalitní výuka a výzkum.“

Další část byla už pro diváky zajímavější. Kandidáti museli reagovat na dotazy z publika, které byly často velmi konkrétní. Kandidáti se tak občas uchylovali spíše k obecným odpovědím. Rozebíralo se financování studentských spolků, problém nedostatku exemplářů knih v knihovnách či autorský zákon. Akademici měli často i protichůdné názory, čímž byla debata o to zajímavější. Otázek bylo poměrně mnoho, proto Monika Brindzáková uzavřela debatu až po osmé hodině.

„Jsem ráda, že se podařilo tuto debatu zorganizovat. Přišla jsem, protože znám jednoho z pořadatelů a když jsem si vyslechla diskuzi, zjistila jsem, že by se o univerzitní politiku člověk měl opravdu více zajímat,“ ohodnotila akci studentka filozofické fakulty Iva Mazálková. Debatu kandidátů se studenty uspořádal Akademický senát Masarykovy univerzity ve spolupráci s iniciativou Univerzita 21, studentským rádiem R a katedrou žurnalistiky.

Klíčová slova: Rektorské volby, Akademický senát, Ivan Holoubek, Ladislav Janíček, Jiří Zlatuška, Petr Dvořák, Mikuláš Bek, diskuze, Univerzita 21, studentské rádio R, katedra žurnalistiky

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.