14.03.2014 19:20


Studenti podepisují petici za zrušení povinného tělocviku

Autor: Krinková Nicole | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Student Masarykovy univerzity Marek Čorba na začátku března letošního roku zveřejnil na internetových stránkách petici za zrušení nařízení absolvovat tělesnou výchovu jako povinný celouniverzitní předmět. „O petici ohledně povinného tělocviku jsem začal uvažovat a mluvit o ní už  před rokem a půl. Vedlo mě k tomu přesvědčení, že věc jako je tělocvik přece nemůže mít vliv na úspěšné ukončení konkrétního oboru studenta a získání vysokoškolského diplomu prvního stupně,“ uvedl Marek Čorba. Pokud by student nasbíral dostatečný počet podpisů, předloží petici Akademickému senátu Masarykovy univerzity k projednání. 

Autor: Nicole Krinková

Brno – Studenti Masarykovy univerzity v Brně podepisují od začátku března petici, podporující zrušení tělesné výchovy jako povinného předmětu. Petici sepsal student Filozofické fakulty Masarykovy univerzity Marek Čorba. Poukazuje na nedůstojné vynucování povinného tělocviku na dospělých lidech a zmiňuje i nedostatečnou kapacitu jednotlivých sportů. „Mé přesvědčení o zrušení povinného tělocviku bylo umocněné negativními zkušenostmi lidí z mého okolí a také vlastními problémy ohledně zisku druhého kreditu za tělocvik,“ doplnil Čorba. Hodina žonglování na Univerzitním kampusu. Foto: Nicole Krinková

Petice vyvolala diskuzi nejen na internetových stránkách, kde je zveřejněna, ale také na diskuzních fórech informačního systému Masarykovy univerzity. Dosud nasbírala třicet devět podpisů, ale i téměř stejný počet negativních ohlasů. Odpůrci zrušení vnímají potřebu tělesné aktivity a vidí v ní možnost seznámit se s novými lidmi. „Nepřijde mi vhodné povinnost rušit. Chápu, kvůli čemu petice vznikla, ale podle mě by bylo daleko elegantnější řešit kapacitní problémy tělocviku než jeho úplné zrušení,“ uvedl student přírodovědecké fakulty Martin Krejčí.

Někteří studenti zaujímají postoj mezi oběma skupinami. „Nápad petice pro zrušení povinnosti absolvovat tělocvik jako takový je určitě hezký, přínosný a dozajista stojí za nějakou hlubší diskuzi. S některými věcmi v petici souhlasím, s její formou už tolik ne,“ vyjádřil svůj názor na diskuzi student fakulty informatiky Petr Beran. 

Zákon povinnou tělesnou výchovu na univerzitách nevynucuje. Volba je na každé škole, případně její fakultě. Na Masarykově univerzitě byl povinný dvousemestrální tělocvik znovu zařazen po velké diskuzi před několika lety. „Tělesná výchova byla zavedena na základě shody o cíli k výchově zdravého životního stylu. Mnoho studentů považuje tuto možnost za výhodu,“ řekla mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.  

Povinná tělesná výchova je na univerzitách v České republice spíše výjimkou. Absolvování tělocviku nařizuje Masarykova univerzita v Brně či České vysoké učení technické v Praze, naopak Univerzita Palackého v Olomouci vůbec ne. Na Karlově univerzitě je situace jiná. „Povinnost absolvování tělocviku se u nás liší podle fakult. Na pedagogické fakultě povinný tělocvik vůbec není, ale na právnické či filozofické ano,“ sdělila studentka Pedagogické fakulty Karlovy univerzity Amálie Horváthová.

V dnešní době každý student Masarykovy univerzity musí povinně navštěvovat libovolný sport minimálně dvakrát za dobu studia. Nařízení zajišťuje Centrum celouniverzitního sportu pod záštitou Fakulty sportovních studií Masarykově univerzity. V seznamu sportovních aktivit je přes sedmdesát sportů, z nichž si student může libovolně vybrat podle svého zájmu a zaměření. Univerzita nabízí fyzicky náročné aktivity, jako například posilování či fit hodiny, ale také spíše zábavné či relaxační činnosti zahrnující žonglování nebo masáže. 

Klíčová slova: petice, povinný tělocvik, Masarykova univerzita

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Ondřej Kašpárek | 27. 03. 2014, 20:27
Upřímně, když jsem zjistil, že budu muset mít tělocvik na VŠ, také mě to přišla jako pěkná bejkárna. Teď bych si ho ale dal klidně vícekrát než 2x.