27.02.2015 11:34


Studenti Pedagogické fakulty mají novou odpočívárnu, jíst v ní ale nesmí

Autor: Martina Vrtělová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Když se student pedagogiky rozhodne relaxovat mezi přednáškami, už nemusí dlouho přemýšlet, kde hledat volné místo. Od minulého týdne mu stačí sejít do suterénu fakulty a vybrat si křeslo, ve kterém si nejlépe odpočine. V nově zrekonstruovaných prostorech vedení Pedagogické fakulty zřídilo odpočívárnu.

Brno – Prostory, které dříve sloužily jako knihovna a studovna Pedagogické fakulty, teď mají sloužit pro odpočinek studentů i jako zázemí pro jejich společenský a kulturní život. Projekt navazuje na výstavbu nového výzkumného pracoviště fakulty, kam se přesunula stará knihovna a uvolnila tak místo v suterénu původní budovy.

Studenti mohou už od minulého týdne do odpočívárny zajít, číst si zde, bavit se, učit se. Nesmí tam ovšem jíst ani pít, přestože hned vedle je nově zrekonstruované bistro Akáda, kde si můžou koupit občerstvení. "Platí tu přísný zákaz nošení pití, dokonce i uzavřených kelímků s kávou. Už první den se tu kvůli tomu strhla show. Podle mě je to ale špatně, pokud tu budu studovat, potřebuju k tomu přece pít," řekla studentka pedagogiky Veronika Michnová. Stejný pohled sdílí i Marek Charvát, vedoucí bistra Akáda. "Problém této budovy je, že si tu studenti nemají kam sednout. V poledních hodinách je naše malé bistro přeplněné, a oni marně hledají volné místo, kde by snědli bagetu a odpočinuli si u toho. Odpočívárna se zákazem jídla tento problém neřeší," objasnil situaci Charvát.

Vedení fakulty na zákazu nošení jídla a pití do odpočívárny trvá. "Do místnosti jako je galerie, koncertní sál či divadlo, jídlo nepatří. Za jistých okolností, pokud tomu bude atmosféra události napovídat, tu může probíhat nějaká civilizovaná konzumace jídla, jinak ale vedení fakulty nechce, aby se tady z toho stal jídelní prostor. K tomu slouží studentům třeba bistro," vysvětlil stanovisko vedení děkan Pedagogické fakulty Jiří Němec. Ve vstupní místnosti před studovnou by ale měli přibýt židle a stoly, a tak studenti přece jen získají místo, kde by se mohli v klidu najíst.

Odpočívárnu slavnostně otevřel děkan Němec v úterý. „Když jsme plánovali projekt nové knihovny včetně výzkumných institutů, začali jsme uvažovat, jak vyplnit prostor po bývalé knihovně. Tehdy vznikl nápad poskytnout studentům místo pro pořádání výstav, koncertů či divadelního představení,“ vysvětlil Němec původ myšlenky. „Začali jsme s pracemi hned po vyklizení knihovny. Rekonstrukce trvala několik měsíců a nebyla ani náročná, stála tři miliony korun,“ dodal.

Hlavním lákadlem oficiálního otevření odpočívárny byla vernisáž Medium is Message studenta Pedagogické fakulty Michala Hona. „Chceme tady z toho udělali také klasickou galerii s osmi až deseti výstavami ročně, kde budeme vystavovat práce našich studentů. Proto je slavnostní otevření spojeno s vernisáží,“ vysvětlil učitel katedry výtvarné výchovy Petr Kamenický.

Místnost bude studentům volně k dispozici, pokud se v ní nebude zrovna konat nějaký seminář či konference. Žádný pravidelný rozvrh akcí ale nebude, stejně tak se místnost nebude využívat k výuce. Odpočívárna je prostorná místnost s malým pódiem, před kterým se nacházejí židle, její součástí je kuchyňka, místnost pro rodiče s dětmi, pohovky a konferenční i pracovní stoly.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.