10.05.2011 19:54


Studenti o důvodech rektorského volna moc nevědí

Autor: Vojtěch Jurásek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Na Kraví hoře se v těchto dnech koná desátý fotbalový turnaj O pohár FSS, který je letos zařazen mezi doprovodné akce Dies Academicus, Akademických dní Masarykovy univerzity. Z fotbalistů přítomných na turnaji však o smyslu volného dne uprostřed týdne, stejně jako o zapojení jejich turnaje do programu Dies Academicus, mnoho lidí netušilo. „Vím jen, že jsme dostali e-mail o tom, že bude volno. Myslím, že se plánují nějaké proslovy a předávání cen, ale to se mě moc netýká,“ sdělil student psychologie Kamil Pavlíček.

Brno − Akademické dny Masarykovy univerzity, Dies Academicus vrcholí již tuto středu, kdy mají studenti Masarykovy univerzity rektorské volno. Středeční program zahrnuje slavnostní předávání cen, kulturní a sportovní akce, přednášky a závěrečné pohoštění.

Snímek z loňského slavnostního dopoledne Dies Academicus. Foto: Foto archiv MU.Mezi studenty se o Akademických dnech mnoho neví. „Vím, že ve středu bude rektorské volno. O nějakém programu nebo doprovodných akcích jsem však téměř nic neslyšela,“ řekla studentka mezinárodních vztahů Klára Smutná. Přitom právě letošní, patnácté Akademické dny jsou prvními, kdy je uděleno rektorské volno všem studentům Masarykovy univerzity. „Smyslem Dies Academicus je ocenit nadané a úspěšné studenty i akademiky a jejich příkladem motivovat ostatní,“ uvedla mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Za tímto účelem předá rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala tři zlaté  medaile, jednu stříbrnou a Cenu rektora za významné tvůrčí činy představitelům vědy, kulturního a veřejného života. Slavnostní předání cen je připraveno na středu 11. května od deseti hodin dopoledne v aule právnické fakulty. Mezi oceněnými osobnostmi jsou například profesor Josef Havel z přírodovědecké fakulty, emeritní profesoři filozofické fakulty Marie Krčmová a Pavel Materna a také Lenka Gulová z pedagogické fakulty, která se významně zasloužila o budování centra volnočasových aktivit v Angole.

Slavnostní předání cen doplní přednáška profesora Jana Slováka o matematice, kulturní program a závěrečné pohoštění. Zvaní jsou všichni studenti a pracovníci Masarykovy univerzity. Oslovení studenti o účast na slavnostním dopoledni však příliš velký zájem nemají. „Volnou středu využiji k práci na seminárních pracích. Blíží se konec semestru, takže se jeden volný den navíc hodí,“ přiznala Klára Smutná.

Ani o doprovodných akcích provázející Dies Academicus nemají studenti přesné informace. „Připadá mi, že celá tato akce má slabou propagaci,“ sdělil Kamil Pavlíček. „O tom, že je fotbalový turnaj fakulty sociálních studií začleněn do doprovodného programu Dies Academicus, jsem se dozvěděl až dnes,“ řekl Pavlíček. Přitom je pro studenty v těchto dnech připraveno mnoho zajímavých akcí. Kromě fotbalového či šachového turnaje se v tomto týdnu uskuteční také festival krátkých studentských filmů, studentské divadelní představení nebo výstava fotografií o Olze Havlové. Pro ty, kteří mají rádi exotiku, je připravena také výstava masožravých rostlin. „Smyslem programu je, aby se zájem studentů rozprostřel mezi různé aktivity a možnosti, které jsme pro naše studenty na tyto dny připravili,“ vysvětlila Fojtová.

Někteří studenti zřejmě i přes rektorské volno zůstanou ve středu sedět ve svých posluchárnách a volného dne pro relaxaci nevyužijí. „Vyučující nám řekl, že přednáška se ve středu uskuteční jako obvykle. Půjdu na ni, protože je důležitá. Je to trochu zvláštní, ale moc mi to nevadí. Stejně bych se učila doma,“ řekla studentka prvního ročníku přírodovědecké fakulty, která si nepřála být jmenovaná, ale jejíž výpověď potvrzují i další studenti přírodovědecké fakulty.

Klíčová slova: Dies Academicus, O pohár FSS, rektorské volno

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.