09.03.2017 12:54


Studenti nově k předplatní jízdence nepotřebují oranžovou průkazku

Autor: Eva Bartáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

V Jihomoravském kraji se od ledna změnila pravidla pro vydávání předplatných jízdenek. Brněnští studenti si nemusejí vyřizovat žákovský průkaz k nákupu zlevněné měsíční, čtvrtletní nebo roční šalinkarty. To znamená, že v příštím školním roce mohou ušetřit více než šedesát korun a na Dopravním podniku stráví o polovinu času méně. Změna se netýká studentů, kteří využívají univerzální jízdenky.

Žákovský průkaz

Brno - Od nového roku se jihomoravští studenti nemusí při nákupu předplatních jízdenek prokazovat oranžovým žákovským průkazem, který obsahuje údaje o bydlišti a škole. Tato povinnost  odpadá u měsíční, čtvrtletní i roční šalinkarty. Ti, kteří využívají pouze předplatní jízdné, tak mohou žákovský průkaz odložit do šuplíku a v příštím školním roce si ho vůbec pořizovat nemusí

Nově mají studenti možnost si předplatní jízdenku vyřídit bez ohledu na to, odkud a kam cestují, nemusejí dokládat místo bydliště a místo školy. Oranžová kartička už není potřeba,“ uvedla mluvčí brněnského Dopravního podniku Barbora Lukšová.

Do letoška si studenti museli nový žákovský průkaz pořizovat každý školní rok, jeho platnost totiž vždy na konci září vyprší. Na pobočce Dopravního podniku si zakoupili oranžovou kartičku, kterou společně se žádostí o ověření vyplnili. Kartičku i tiskopis následně potvrdili na studijním oddělení své univerzity. Na Dopravním podniku jim poté úředníci žákovský průkaz za poplatek ověřili. Ověřený žákovský průkaz umožnil studentům vyřídit si průkazku k předplatní jízdence, která je podmínkou k zakoupení samotné jízdenky.

Podle nových pravidel stačí studentům k získání šalinkarty jen průkazka k předplatní jízdence v ceně třiceti korun. To znamená, že uspoří šedesát korun za zakoupení a ověření oranžové kartičky a peníze, které by předtím zaplatili za průkazovou fotografii. Zároveň nepotřebují potvrzení od školy, ale stačí, když se prokáží platným studentským průkazem ISIC. Ušetří si tak jednu návštěvu na studijním oddělení a také jednu na Dopravním podniku. 

Právě povinnost potvrdit průkaz ve škole v minulosti vadila mnohým studentům. „Připadalo mi hloupé přebíhat z Dopravního podniku do školy a zase zpátky. Takhle to bude mnohem jednodušší,“ uvedl student Pavel Colledani.

Dopravní podnik zavedením nového systému reagoval na podněty od studentů, ale také na fronty, které se na podzim pravidelně tvořily na pobočkách. „Od změny pravidel si slibujeme omezení rozepří se studenty při vyřizování jízdních dokladů, menší fronty na počátku školního roku a snížení počtu podvodů při prokazování nároku na slevu,“ vysvětlila Lukšová. 

Vyřizování žákovského průkazu se však ani po novém roce nevyhnou ti, kdo chtějí využívat univerzální studentské jízdenky. Pro cestování s „cvakací“ jízdenkou s dvaceti čtyřmi poli je oranžová kartička stále nezbytná.

Od nového roku platí v Jihomoravském kraji nová pravidla pro vydávání předplatných studentských jízdenek

Klíčová slova: Jízdenka, šalinkarta, studenti, žakovský průkaz, Dopravní podnik, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.