10.03.2013 18:44


Studenti mohou soutěžit o nejlepší psychologickou práci

Autor: Radka Kůřilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

V minulých ročnících soutěže studentských psychologických prací zažívali studenti Fakulty sociálních studiích úspěchy. V jejich stopách se chtějí vydat i účastníci letošního 13. ročníku. Než se ale podívají na finále do Košic, musí se dostat přes školní kolo.

Brno – Katedra psychologie Fakulty sociálních studií pořádá 13. března školní kolo soutěže studentských psychologických prací. Dva vítězové postoupí do mezinárodního kola, které se koná v Košicích. Tato soutěž se pořádá v rámci Mezinárodních studentských psychologických dnů, jejichž 13. ročník se uskuteční právě v Košicích na půdě Univerzity Pavla Jozefa Šafárika koncem května. Soutěž je primárně určena pro české a slovenské studenty, i když záleží nakonec na pořadateli. „Například v roce 2007, kdy soutěž organizovala naše katedra, se soutěže účastnila Psychology Aston University z Birminghamu a její zástupce Peter A. Reddy v roli porotce,“ uvádí garant celé soutěže Miroslav Šipula.

Do letošního školního kola se přihlásilo pět studentů se čtyřmi soutěžními texty. Pavla Linhartová s prací Persuazivní účinky metafor, Kateřina Mezuláníková a Kristýna Marsová s Vlivem prostředí na teorii mysli v předškolním věku, Tereza Švecová s textem Sexuální život seniorů a jeho souvislosti se sebehodnocením a jediný muž Adam Ťapal s Kognitivně-motivačními aspekty autoritářství. Studenti se o soutěži dozvěděli různě. „Nejspíš jsem o ní četla na webu katedry a také mi o ní řekli při obhajobě bakalářské práce,“ vysvětluje Kateřina Mezuláníková. I pohnutky pro přihlášení se lišily. „Jednak není důvod, proč to nezkusit, jednak plánuji akademickou dráhu a prezentování je jedna z věcí, které mi moc nejdou. Rád bych tedy trénoval,“ objasňuje Adam Ťapal svou motivaci. Některé studenty mohla motivovat také finanční odměna za výhru ve školním kole. Vítěz si totiž odnese tři tisíce korun, druhé místo získá tisíce dva a třetí jeden tisíc korun.

Studenti ve školním kole mají nejdříve patnáct minut na prezentaci své práce, poté se slova ujme nezávislý hodnotitel neboli kritik. Jeho úkol spočívá v objektivním zhodnocení práce a v následném rozhovoru se studentem pro vyjasnění některých detailů. V další diskuzi se zapojí i členové učitelské, „oficiální“, a studentské poroty. Závěr patří „advokátovi“. Ten připomene všechna pozitiva soutěžní práce. „Na školní kolo se může přijít podívat kdokoliv,“ zve Miroslav Šipula a dodává, že jsou za diváky vždycky vděčni. Kdo nemůže přijít osobně, může hlasovat v anketě O nejlepší psychologickou práci v Informačním systému Masarykovy univerzity.

V mezinárodním kole budou katedru zastupovat nejen vítězové školního kola, ale také Lenka Lacinová v roli porotkyně, která byla i u loňského úspěchu studenta Fakulty sociálních studií Václava Petráše.

Klíčová slova: soutěž studentských prací, katedra psychologie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.