19.05.2013 12:41


Studenti mohou absolvovat povinný tělocvik na horách i u moře

Autor: Magdaléna Nádvorníková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Centrum univerzitního sportu každoročně pořádá množství týdenních tělovýchovných kurzů, kterých se mohou zúčastnit studenti ze všech fakult Masarykovy univerzity. Jet mohou na Azurové pobřeží, do Rumunska, do Řecka, ale i na Vysočinu. Součástí tuzemských i zahraničních cvičebních programů jsou výlety po historických a přírodních památkách či volná večerní zábava.

Brno - Pěší turistika a táboření v rumunských pohořích Sureanu, Lotru a Cindrel, pilates či fitness jóga na Azurovém pobřeží, zumba v prostředí italských olivových hájů, jízda na kole po moravských vinařských stezkách či skalní lezení na Vysočině – to jsou jen některé z letních tělovýchovných kurzů, které studentům všech fakult Masarykovy univerzity každoročně nabízí Centrum univerzitního sportu (CUS). Výcviky, které probíhají v období od června do září v tuzemsku i zahraničí, poskytují vysokoškolákům možnost získat v průběhu jednoho týdne zápočet z povinného tělocviku a připsat si tak na účet další kredit.

Letní cvičební pobyty ale nejsou zapovězeny ani těm, kteří již mají povinné tělocviky splněny. „Kurzy organizujeme jak pro povinnou, tak pro placenou formu výuky,“ uvedla vedoucí CUS Věra Večeřová. Výcvik si tedy studenti mohou zapsat i jako volitelný předmět.

Přihlásit se dá i v průběhu semestru

Zápis letních výcvikových kurzů se uskutečňuje v registračním období, tedy v lednu a únoru. V průběhu jarního semestru pak stačí, aby si student ze zveřejněné nabídky vybral cvičební program, který se mu nejvíce zamlouvá, vyplnil přihlášku, kterou nalezne na webových stránkách CUS, a elektronicky či osobně ji doručil vedoucímu kurzu. Jestliže si někdo zapomene na začátku semestru předmět zapsat, nemusí zoufat. V takovém případě totiž stačí při vyplňování přihlášky uvést, že student požaduje registraci předmětu. „Přihlašování probíhá od momentu registrace až do naplnění kurzu,“ vysvětlila hlavní organizátorka jednoho z pobytů Radka Střeštíková. Pokud tedy ještě není výcvik plně obsazen, vyučující zájemci předmět dodatečně zapíše.

Pak už jenom zbývá do pěti pracovních dnů uhradit peněžní zálohu. Výcviky si totiž studenti musí zaplatit sami. Celková částka za týdenní pobyt se pohybuje od necelého jednoho tisíce až do pěti tisíc korun. Výše ceny kurzu se odvíjí od druhu ubytování, náplně programu a v neposlední řadě i toho, zda se sportovní pobyt koná v tuzemsku či zahraničí. Kdo chce vyrazit na Azurové pobřeží, musí počítat s vyššími finančními náklady. O pár stovek více za týdenní tělocvik zaplatí také ti, kteří ho mají zapsaný jako volitelný.

Přímořské kurzy studenty lákají, přesto se občas musí zrušit

„O kurzy je celkem ustálený zájem, občas se ale musí některý z nich pro menší počet zájemců zrušit,“ řekla Večeřová. Takovým případem je třeba cvičební program, který se měl uskutečnit pod vedením Alexandry Malé letos v Řecku. V rámci týdenního pobytu se měli účastníci věnovat cvičení pilates, bodystylingu, zdravotní tělesné výchově, street dance a dalším druhům tanců. Červnový kurz ale musela Malá na poslední chvíli zrušit. Přihlásilo se do něj totiž málo studentů. „Není to vhodný termín. Ještě probíhá zkouškové období a řada studentů se ptala, jestli to nejde posunout na později. Bohužel mi ubytovatel pozdější červnový termín nedal. Možná, že když bych ještě počkala, tak by se kurz obsadil, ale dopravce chtěl už minulý týden platbu za autobus,“ vysvětlila Malá.

Tělovýchovné pobyty v teplém přímořském podnebí přitom brněnské vysokoškoláky lákají. Oblíbený je například cvičební program v italském Bibione, který se letos koná již posedmé. Účastníci zde mohou tančit zumbu, cvičit aerobic, bodystyling, aqua aerobic, kickbox, bosu, body balance či hrát badminton a plážové hry. „O tento kurz bývá velký zájem, většinou je do konce dubna plný,“ uvedla lektorka Radka Střeštíková.

Cvičení, zábava i výlety po památkách

Pobyty u moře mívají rozmanitý program. Účastníci výcviku dostanou k dispozici rozpis plánovaných aktivit, z nichž si mohou vybírat ty, které je lákají. „Na ráno je plánováno cvičení pomalejší, večer naopak. V průběhu dne mohou studenti hrát beach volejbal,“ vyjádřila se Malá. Není nezbytně nutné, aby se studenti zúčastnili veškerého cvičení. „Nenutíme je do něčeho, co jim nesedí. Ale v žádném případě to není tak, že s námi jedou na kurz, který pak proleží na pláži,“ upozornila Malá. Pokud zrovna neprobíhá cvičební program, mají studenti volno. Mohou tak vyrazit třeba na pláž, k bazénu, na procházku po okolí, do města či na diskotéku.

Kromě cvičení či týmových sportů vyučující často organizují i výlety do širokého okolí. Například během zářijového kurzu ve Francii, který je zaměřený na cvičení s hudbou, studenti navštíví kaňon řeky Verdon, součást monackého knížectví Monte Carlo, starobylé město Antibes, přímořské městečko Saint Tropez či proslulou přilehlou Plage de L’escalet.

Zúčastnit se mohou i studenti jiných vysokých škol

Ačkoli se letní výcvikové kurzy vypisují především pro studenty Masarykovy univerzity, dveře jsou otevřené i těm, kteří studují třeba na Mendelově univerzitě či Vysokém učení technickém. „Doplnění požadovaného počtu studentů se mohou výjimečně zúčastnit také studenti jiných škol, kteří zápočet ani kredit nezískávají a platí cenu stejnou jako placená forma kurzu,“ uvedla Večeřová.

Na nabídku letních výcvikových kurzů se můžete podívat na stránkách CUS.

Anketu o tom, zda studenti o výcvikových kurzech ví a zda je využívají, si můžete přečíst zde

Náhledové foto: Every Stock Photo

Klíčová slova: povinný a placený tělocvik, letní výcvikové kurzy, Centrum univerzitního sportu

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.