28.09.2017 15:12


Studenti Masarykovy univerzity vyjíždějí na Erasmus nejčastěji do Německa

Autor: Anna Jílková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Nejoblíbenější zemí pro studium v zahraničí je Německo. Z údajů Centra zahraniční spolupráce vyplývá, že za poslední akademický rok vyjelo na program Erasmus+ nejvíce studentů právě tam. Hned za ním se na žebříčku umístilo Španělsko a Francie. Stejné státy se objevují na předních příčkách také u studentů přijíždějících ze zahraničí, kteří naopak tráví semestr či dva v Brně.

BRNO – V akademickém roce 2016/2017 si Německo pro studium v zahraničí zvolilo 102 studentů Masarykovy univerzity. Náš západní soused je tak v rámci programu Erasmus+ nejnavštěvovanějším státem, univerzita zde má přes padesát partnerských vysokých škol. „Chtěla jsem jet do země, kde bych alespoň trochu rozuměla. Když jsem si vyhledávala podrobnější informace, kolínská univerzita mě zaujala výběrem předmětů, a navíc jsem na ni měla výborné ohlasy od spolužáků,“ tvrdí Blanka Šustrová, která svůj loňský semestr strávila v Kolíně nad Rýnem. Druhou a třetí pozici po Německu zaujímá Španělsko s 80 studenty a Francie se 76 studenty. I tyto země mají co nabídnout a těší se tak veliké oblibě.

Graf ukazuje poměry zemí, do kterých za studiem na program Erasmus+ vyjeli studenti Masarykovy univerzity v akademickém roce 2016/17.

Stejně tak většina studentů, kteří přijíždějí na semestr či dva v rámci programu Erasmus+ studovat do Brna, pochází z Německa, Francie nebo Španělska. Z poslední zmíněné země jich v loňském akademickém roce přijelo úplně nejvíce. „Pořádáme-li pro zahraniční studenty nějakou akci, tak je to rozhodně španělština, která je slyšet přes všechny ostatní jazyky," uvedl zástupce studentského spolku International Student Club Marek Jungwirth. Z Německa, které domácí studenti favorizují, přijelo během stejného akademického roku pouze 43 studentů, což je zhruba o třicet méně, než kolik jich přijelo ze Španělska. Kromě již zmíněných zemí si Brno oblíbili i polští studenti.

Graf ukazuje poměry zemí, ze kterých studenti v akademickém roce 2016/17 přijeli přes program Erasmus+ studovat do Brna.

Možností pro vyjíždějící studenty stále přibývá. Příkladem nově navázané spolupráce je partnerství filozofické fakulty a University of Exter ve Velké Británii. Studenti pedagogické fakulty mohou zase nově studovat v Dánsku na VIA University College.

Studenti, kteří by se rádi programu také zúčastnili, mají stále možnost. Registrace na jaro 2018 se uzavírají v průběhu následujícího týdne. Ti, kteří chtějí strávit jarní semestr v zahraničí, tak mají posledních pár dní na to se do programu zapojit. Termín pro odevzdání přihlášek si každá katedra určuje sama, a proto se liší. Informace k uzávěrkám jsou k dispozici na jednotlivých webových stránkách kateder.

Program Erasmus (dnes Erasmus+) slaví tento rok třicáté narozeniny a u této příležitosti se v Brně koná řada akcí. První z nich bude pochod Flag Parade, který se uskuteční 18. října.

Klíčová slova: Erasmus, studium v zahraničí, přihlášky, Masarykova univerzita

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.