02.11.2017 23:09


Studenti Masarykovy univerzity ve svém volném čase nečtou tolik, jak by chtěli

Autor: Vendula Čermáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Četba knih spojuje vzdělávání, rozvoj kritického myšlení a zábavu. Důraz na pravidelnou četbu kladou učitelé a rodiče především u malých dětí. Volnočasové čtení je přitom důležité nejen v dětství. Studenti Masarykovy univerzity odpovídali, jak zvládají tento koníček skloubit se školními povinnostmi.

FOTO: Vendula Čermáková

Brno - Studenti Masarykovy univerzity nemají dost volného času na četbu, která je zajímá. Školní povinnosti je zaměstnávají naplno a ve chvílích odpočinku volí často raději činnost, která nevyžaduje tak velké soustředění. Raději si tak pustí film nebo seriál. Vyplývá to z odpovědí na otázku, jak se jim daří skloubit právě čtení a volný čas. Chtěla bych číst víc. Hlavně  tématiku, která mě baví, ne pořád jen učebnice," stěžuje si studentka Přírodovědecké fakulty Kateřina Adámková.


Matouš KratochvílMatouš Kratochvíl, 20 let, Praha, 1. ročník Psychologie + Filozofie 

Čtu hlavně přes prázdniny, přes školní rok vůbec. Dříve jsem četl často a rád, i ve svém volném čase se teď ale věnuji pouze povinné četbě. Občas už  jsem  na knížku příliš unavený, ale snažím se sáhnout spíše po ní než být  na  internetu, když už ten čas mám.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eva SvobodováEva Svobodová, 20 let, Brno, 2. ročník Anglický jazyk a literatura

Já čtu skoro pořád, bývávalo to i třicet knih měsíčně. Teď na univerzitě se to snížilo tak na pět až deset knih, k tomu povinná četba. Chtěla bych se dostat zpátky na své původní tempo, ale nemám na to moc času. Taky nevychází tolik knížek, které mě zajímají. Škola mi energii na četbu nebere, nestuduji obor, který by mne vysával. Navíc se nemusím na četbu moc soustředit, jde mi to většinou samo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jan KulhánekJan Kulhánek, 22 let, Brno, 4. ročník Právo a právní věda

Přečtu jednu až dvě knížky za měsíc, ale nestačí mi to. Dřív to bývalo lepší.  Škola mě dost vysiluje a protože musím číst spoustu materiálů, které mě nezajímají, nemám už pak potřebu a sílu číst něco vlastního. To je škoda. Posledních pár let taky víc koukám na filmy a seriály.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kateřina AdámkováKateřina Adámková, 25 let, Brno, 5. ročník Aplikovaná biofyzika

Snažím se číst denně, když na to mám čas. Často jsem ale příliš unavená a nedokážu se soustředit. Když chci být sama, svůj volný čas trávím z poloviny u knihy a z poloviny na internetu. V posledních letech čtu alespoň více než na začátku vysoké, už nemusím trávit tolik času ve škole.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daniel StaníkDaniel Staník, 23 let, Brno, 3. ročník Sociální pedagogika a volný čas

Momentálně přečtu tak jednu knihu za dva měsíce. Rád bych četl víc, ale většinou na to nemám náladu. Raději se podívám na seriál, hraju na ukulele nebo uvařím něco dobrého. Na střední škole jsem četl o něco víc, ale takový rozdíl to není.

 

 

 

 

 

 

 

 

Daniela NikšičováDaniela Nikšičová, 23 let, Banská Bystrica, 5. ročník Mediální studia a žurnalistika

Chtěla bych číst to, co mě zajímá, ne co musím. Občas sáhnu po knize, ale zároveň se školou hodně pracuji, a tak nemám na čtení skoro vůbec čas. Před nástupem na vysokou školu jsem četla pořád, v průměru tak jednu knížku týdně. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Julie PřikrylováJulie Přikrylová, 22 let, Brno, 4. ročník Právo a právní věda

Od té doby, co jsem na vysoké, vůbec nečtu. Občas Čapka a pravidelně Respekt, ale jinak nic. Když mám volno, sedím s přáteli na pivu, nebo jsem se skautkami. Před spaním se podívám raději na seriál, než bych četla.

 

 

Klíčová slova: četba, volný čas, univerzita, anekta

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.