06.03.2020 15:39


Studenti Masarykovy univerzity se podělili o svá přání

Autor: Anna Nováková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Podělit se s ostatními, čeho by chtěl dosáhnout předtím, než dostane diplom, mohl tento týden každý student Masarykovy univerzity. Tabule s nápisem Before I Graduate zdobily chodby a vestibuly na filozofické fakultě, ekonomicko-správní fakultě a na fakultě lékařské v bohunickém kampusu.

Tabule přání ve vestibulu v Univerzitním kampusu Bohunice. Foto: Anna Nováková

Brno – Studenti Masarykovy univerzity si tento týden mohli od pondělí do pátku přečíst ve vestibulech vybraných fakult přání, předsevzetí a touhy vrstevníků a připojit k nim své vlastní. Projekt Before I Graduate (než dostanu diplom – pozn. red.), který pořádal studentský spolek Munie, chtěl prostřednictvím křídy a fixů reflektovat, čeho by chtěli studenti před promocí a koncem studentských let dosáhnout.

Before I Graduate je univerzitní verzí projektu Before I Die (než zemřu – pozn. red.). „Inspiroval nás TED talk od Candy Chang, která si minulý rok ve svém kreativním projektu Before I Die pohrála s veřejným prostorem a sebereflexí lidí. Po celém světě měl obrovské ohlasy. V Munii nás to zaujalo a přemýšleli jsme, jak by se dal provést v našem prostředí. Tak vznikla jeho univerzitní verze  Before I Graduate. Jsem ráda, že se nám ho podařilo zrealizovat, třebaže vytvoření a umístění stěn nám dalo zabrat,“ popisuje organizátorka Barbora Schreiberová.

Cesta do hlubin študákovy duše byla k mání celkem na třech fakultách. Na filozofické ve vestibulu budovy D byly tabule tři. Mezi piktogramy, čmáranicemi a telefonními čísly kolemjdoucí četli například o touze ochutnat všechny druhy pizzy v Nostře, přání vzít babičku do Londýna nebo vymazání historie internetového prohlížeče. Z bílé desky barevně křičela nejen vtipná přání. „Napsala jsem, že bych se chtěla naučit pořádně katalánsky, abych se pak mohla do země podívat,“ vysvětluje studentka filozofie Adéla Koledová.

Častokrát pisatelé nemohli najít ani prázdné místo. Organizátoři se při přípravách obávali, že o akci nebude velký zájem. „Na facebookové stránce události bylo skoro dvě stě potvrzených účastníků, což není mnoho. Nevěděli jsme, jak budou studenti reagovat. Bylo zde riziko, že to lidi nezaujme, budou to ignorovat nebo to zkrátka nepochopí. Naštěstí to tak nebylo a už v pondělí byly stěny téměř zaplněné,“ pochvaluje si Schreiberová.

Na lékařské fakultě v kampusu se před tabulí zastavovali jednotlivci i hloučky. I zde vykvetlo mnoho druhů přání, mezi nimi třeba přání pochopit ženy, naučit se mít rád, ochutnat borovičku. „Chtěla bych udělat anatomii na první pokus,“ říká studentka všeobecného lékařství Tereza Měrková. „Chci letět na Měsíc,“ směje se budoucí zubařka Aiike Nurmatbekova a svá slova píše křídou na desku.

Na ekonomicko-správní fakultě si studenti ve vestibulu napsali přání jako přežít koronavirus, odjet znovu na Erasmus, najít si přítelkyni. „Before I Graduate pracuje s veřejným prostorem. Na místě, na univerzitě, kam chodíme každý den, nám poskytl možnost na chvíli se zastavit a přemýšlet, co je pro nás důležité. Díky projektu můžeme získat i určité zrcadlo studentské komunity,” vysvětluje Schreiberová.

Zjistit, kolik lidí se zúčastnilo a kolik příspěvků se na tabuli objevilo není lehké. Čtení, inspirace, pobavení, to všechno je způsob, jakým se mohli studenti, učitelé, zaměstnanci a návštěvníci třech fakult Masarykovy univerzity do projektu zapojit. Studentská organizace Munie, která událost zorganizovala, usiluje o vzájemné propojení studentů a o posílení jejich vztahů s univerzitou mnoha jinými sportovními, kulturními, vzdělávacími a společenskými akcemi a projekty.

Klíčová slova: Before I Graduate, Munie, Masarykova univerzita, tabule, přání

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.