14.04.2013 19:43


Studenti Masarykovy univerzity mohou využít stipendia nejen na vzdělávání a bydlení

Autor: Adéla Bilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Studentský život se často vyznačuje nedostatkem prostředků. Ze všech stran se ozývají stížnosti, jak levně si člověk musel nakoupit a kolik toho na večírku nemohl propít. I když na pivo Masarykova univerzita nepřispívá, ve vzdělávání, bydlení i těžkých sociálních situacích své studenty podporuje.

Brno – Studenti Masarykovy univerzity mohou využít širokou nabídku stipendijních programů. Asi nejrozšířenějším příspěvkem je ubytovací stipendium. Pokud lidé splní podmínky pro jeho čerpání, ke kterým kromě trvalého bydliště mimo Brno patří třeba i neprodlužování doby studia, mohou se těšit na necelé tři tisíce za semestr. „S částkou jsem docela spokojený, ale samozřejmě bych se nezlobil, kdyby byla vyšší," řekl student mezinárodních vztahů Michal Bělský. Erasmus studentům pomůže ve studiu i životě. Studenti mohou cestovat a navazovat nová přátelství. Foto: Adéla Bilová

Další cestou, jak využít peníze poskytované školou, je vyjet na zahraniční pobyt. Zastáncem tohoto způsobu vzdělávání je i děkan fakulty sociálních studií Břetislav Dančák: „Výjezdy studentů do zahraničí velmi podporuji, protože jim to pomůže nejen ve studiu, ale také v životě a v budoucím zaměstnání," uvedl Dančák. Vzdělávací program Erasmus ale není jedinou možností, jak získat zkušenosti mimo Českou republiku. Studenti si mohou vybírat také ze široké nabídky zahraničních konferencí, stáží nebo letních škol.

Za dobré známky škola uděluje prospěchové stipendium. Na fakultě sociálních studií dostávají peníze tři studenti s nejlepším prospěchem na každém oboru na bakalářském i magisterském stupni. Nejlepší ze studentů dostane za akademický rok patnáct tisíc, druhý deset tisíc a třetí pět tisíc korun.

Studujícím, kteří nemají dostatek peněz, nabízí škola sociální stipendium. Kritéria pro jeho získání jsou přísná a ani jeho měsíční vyplácení nepokryje všechny náklady na studium.  „Necelé dva tisíce, které dostávám, nejsou dost na to, aby pokryly mé měsíční výdaje. Je to ale vítaná pomoc a ulehčuje to život mně i mým rodičům," popisuje význam sociálního stipendia studentka veřejné politiky Tereza Krahulová. 

I studentům, kteří nemají čas vyjet do zahraničí, nebydlí mimo Brno, nemohou doufat, že budou mít nejlepší prospěch z oboru a nejsou v těžké sociální situaci, má univerzita co nabídnout. Stipendium s přivlastkem "mimořádné" může pokrýt náklady na akce, kterých se v rámci studia zúčastní. „Problematika konference Arabské jaro mě zajímá, ale účastnický poplatek 600 korun je pro mě hodně peněz. Proto jsem vděčná, že mi ho škola proplatí," pochvaluje si studentka právnické fakulty Adriana Horáková.

 

Seznam stipendijních programů fakulty sociálních studií si můžete prohlédnout zde.

Více o ubytovacím stipendiu si můžete přečíst zde.

Více o letních školách si můžete přečíst zde.

O programu Erasmus se dočtete zde a zde

O prospěchovém stipendiu si přečtěte zde.

Klíčová slova: Masarykova univerzita, stipendium

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.