16.04.2016 21:04


Studenti dentální hygieny a zubního lékařství radí lidem, jak správně čistit zuby

Autor: Michaela Vaisová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Studenti dentální hygieny a zubního lékařství se v Brně zapojují do několika programů, které pomáhají lidem se správným čištěním zubů. Na náměstí Svobody se Brňané 26. dubna můžou poradit se studenty zubního lékařství o vhodné péči ústní dutiny.

Studenti pomáhají  dětem se správnou manipulací s kartáčkem. Autor: Sdružení studentů stomatologie České republiky

Brno – Studenti zubního lékařství a dentální hygieny pomáhají veřejnosti se správným čištěním zubů. V Brně působí několik programů, které se zabývají vzděláním v péči o ústní dutinu. Studenti dentální hygieny se zabývají programem Zdravý zoubek a studenti zubního lékařství se zapojují do kampaně Ve zdravé ČR zdravý zub.

Akce Ve zdravém Brně zdravý zub se pořádá jednou ročně. Letos se událost koná 26. dubna na náměstí Svobody. Studenti zubního lékařství lidem vysvětlí časté chyby, kterých se dopouštějí v ústní hygieně. Akce spadá pod republikový program Ve zdravé ČR zdravý zub, kterou pořádá Sdružení studentů stomatologie České republiky. Do kampaně se v tento den zapojí kromě Brna i další univerzitní města, konkrétně Praha, Plzeň, Hradec Králové a Olomouc.

Budoucí zubaři v ulicích města vysvětlují lidem správnou techniku čištění zubů. Mají k dispozici modely kartáčků a zubů. „Lidé si čistí zuby nevhodnými kartáčky a horizontální technikou, která škodí. V Česku má navíc 99 procent dospělých zánět dásní a až osmdesát procent lidí trpí zubním kazem,“ uvedla studentka druhého ročníku Zubního lékařství na Masarykově univerzitě Veronika Kuncová, která se do programu zapojuje. „Učíme lidi správnou techniku, takzvanou Bassovu, která se vyznačuje tvořením pomyslných kroužků kartáčkem,“ dodala Kuncová.

Jinou kampaň podporují studenti dentální hygieny. Zdravý zoubek se zaměřuje na vzdělání dětí předškolního věku a žáky základních škol. Studenti navštěvují školy a podle věku dětí nebo dorostenců přednáší látku. Ve školkách péči o zuby školitelé vysvětlují formou hry. Ukazují dobré a špatné potraviny, jak a kolikrát si mají děti zuby čistit. „U menších dětí používáme i básničku, která trvá dvě minuty, tedy minimální čas potřebný pro čištění zubů,“ řekl student oboru Dentální hygienistka na Vyšší odborné škole zdravotnické Brno Merhautova Michal Přichystal. U starších dětí se hra mění spíše v diskuzi, ukazují si na jednotlivcích chyby při čištění. „I na druhém stupni základní školy má vzdělávání v péči o zuby stále smysl. Děti jsou v problémovém věku, většinou nosí rovnátka a péči odbývají,“ uvedl Přichystal.

Někdy chodí děti i na pracoviště studentů. Tam se však trochu bojí. Studenti je povozí na zubařském křesle a z dětí strach opadne. Odborné názvy zjednodušují, aby byly dětem blízké. „Z pomůcek pro dentální hygienu vytvoříme hračky. Používám pojmenování strýček Kartáček a tetička Pastička,“ vysvětlil Přichystal. Jakmile si dítě získá negativní vztah k těmto věcem, těžko se pak přesvědčuje k pravidelné péči.

Vzdělání se týká i duševně nebo psychicky nemocných dětí, studenti Vyšší odborné školy zdravotnické Brno Merhautova například navštívili Centrum Kociánka nebo střední, základní a mateřskou školu pro zrakově postižené Kamenomlýnská v Brně.  

Studenti Zubního lékařství Masarykovy univerzity také navštěvují základní školy jako součást povinné výuky. „Vysvětlujeme dětem správné metody čištění zubů, což nám přináší zkušenost s dětmi pro budoucí povolání,“ uvedla studentka druhého ročníku Zubního lékařství na Masarykově univerzitě Tereza Žáková.  Studenti se můžou také osamostatnit a školit děti samostatně. „Můžeme si na univerzitě udělat certifikát, stát se školiteli a pak nabízet školám lekce,“ dodala Žáková.

Rodiče musí dbát na správné čistění, přestože děti absolvovaly přednášku. „Aby měl program účinek, je potřeba, aby rodiče důsledně trvali na správné hygieně ústní dutiny,“ uvedla Kuncová. Dohled je důležitý především u dětí předškolního věku. „U staršího syna ve školce studenti školili, myslím, že je to užitečné. Chodím s kluky pravidelně k zubaři a i doma na ně musím dohlížet, aby si zuby správně čistili, jsou ještě malí,“ uvedl otec tříletého a šestiletého syna Michal Frank.

Klíčová slova: zuby, hygiena, osvěta

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.