25.03.2018 14:27


Studenti a senioři by měli jezdit za čtvrtinovou cenu. Sleva bude platit i pro cizince

Autor: Karolína Poláčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Pro české důchodce a studenty by měla od letošního června platit ve vlacích a autobusech sleva sedmdesát pět procent. Pokud vláda návrh schválí, stát každoročně přijde až o šest miliard korun. Slevu, kterou budou moct využívat i cizinci, mají možnost dopravci v případe potřeby omezit. Společnostem se tak možná podaří z návrhu i vytěžit.

Slevy z jízdného se budou týkat všech dopravců. Autor: Karolína Poláčková

Brno – Se změnou jízdních řádu by měla přijít i sleva sedmdesát pět procent na cestování pro studenty a seniory. Novinka by měla platit od desátého června a předpokládané náklady na kompenzaci slevy pro dopravce by měli být téměř šest miliard korun. Nicméně se může stát, že Ministerstvo dopravy České republiky bude muset společnostem proplácet mnohem více.

„Návrh, který ještě musí schválit vláda, počítá s tím, že sedmdesáti pěti procentní sleva z jízdného bude ve vlacích i autobusech pro žáky a studenty od šesti do dveceti šesti let a seniory starší pětašedesáti let. Novinka se vztahuje také na cizince, které ze slevy nelze vyjmout,“ vyjádřil tiskový mluvčí Ministerstva dopravy Zdeněk Neusar.

K uplatnění slevy nebude potřeba žádná speciální průkazka. Pouze studenti, kteří dovrší osmnáct let, budou potřebovat žákovský průkaz nebo ISIC karu. Seniorům postačí doklad totožnosti. Děti do šesti let budou jezdit zadarmo i nadále.

U některých spojů budou moct dopravci slevu omezit. Dopravci budou mít možnost ze slevy vyloučit některé nadstandardně kvalitní nebo přetížené vlaky či autobusové spoje, popřípadě stanovit podmínky pro její využití,“ řekl Neusar.

„Sleva pomůže lidem, kteří to potřebují, ale nečekáme, že by byl nárůst tak dramatický, jako kdyby bylo jízdné zdarma. Žádné spoje ze slevového návrhu vyjímat nechceme, protože ty přetížené využívají zejména žáci a studenti, pro které je tato sleva připravena. A ti musí jet do školy tak jako tak,“ vyjádřil za společnost Arriva tiskový mluvčí Roman Herden.

V návrhu vidí mnoho společností jak výzvu, tak i pozitiva. „České dráhy jsou připraveny zvýšený zájem o cestování svými vlaky zvládnout. Návrh slev považujeme za rozumný a nepochybně bude motivací pro větší využívání hromadné dopravy,“ uvedla tisková mluvčí Českých drah Monika Bezuchová.

Studenti mají zlevněné cestování už teď. Pokud bude stát dopravcům hradit kompenzaci až ve výši základního jízdného, soukromí dopravci mohou na novince vydělat. „U většiny cest žáků a studentů je již teď část kompenzací hrazena z veřejných financí. Stát by proto měl získat od krajů údaje, v jaké výši teď nahrazují dopravcům stávající slevy, a následně proplatit pouze rozdíl mezi novou výší slev a tím, co již hrazeno v rámci stávajících dotací je. Aby nedocházelo ke zdvojení plateb a k vydání až stovek milionů korun navíc,“ upozornil Aleš Ondrůj, manažer komunikace a tiskový mluvčí společnosti RegioJet.

V dnešní době doplácí Ministerstvo dopravcům kolem čtvrt miliardy ročně, po zavedení slevy bude muset hradit mnohem více. „Zavedení nových slev pro žáky, studenty a seniory bude stát téměř šest miliard korun ročně. Kompenzace dopravcům bude hradit Ministerstvo dopravy České republiky,“ tvrdí Neusar.

Klíčová slova: Sleva, cestování, studenti, cizinci

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.