18.04.2012 16:59


Studentem za všechny prachy

Autor: Zuzana Holubová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Být studentem je prý báječná věc. Člověk si odsedí několik hodin ve škole, sem tam napíše nějakou seminárku, ale především si užívá spoustu zábavy. Jenže každá sranda něco stojí…

Pracující nám závidí fůru volného času, bezstarostnost, svobodu, mládí. My, studenti, zase závidíme finanční nezávislost pracujícím. Mají sice spoustu výdajů, ale díky zaměstnání na plný úvazek je dokážou všechny více či méně pokrýt. Studenti jsou na tom o poznání hůře.

Finanční závislost na rodičích, kteří jsou v podstatě jedinými sponzory, je více než omezující. Pravidelný příjem od nich ztěžka pokryje nájem a obědy v menze. Někdy dokonce raději vynecháme polední jídlo, abychom mohli večer někam vyrazit. Kolik tedy vlastně stojí studentský život?

Zuzana Holubová; Foto: Michal CagalaZákladnou každého studenta bývá vlastní pokojíček nebo alespoň jeho polovina či třetina na privátu nebo kolejích. Ubytování vyjde na dva až pět tisíc měsíčně. Otázka je, zda se vyplatí investovat do hezkého prostředí, když nakonec zjistíte, že spolubydlící jsou pěkná prasata. Řada studentů se pak spokojí s malým kamrlíkem, který je především levný a má alespoň postel, pracovní stůl a připojení k internetu.

Pokud jde o dojíždění do univerzitních měst, hlavní roli hraje cena dopravy. Ať už vlak, autobus nebo auto, důležitá je otázka – na kolik nás to vlastně vyjde? Obecně se dá říct, že pro většinu studentů je jednodušší zaplatit si stovku nebo dvě za cestu, než zůstat přes víkend mimo domov. Víkendové živobytí totiž taky něco stojí, obzvláště když nefungují menzy.

Dát si tresku za čtyřicet, nebo špagety za dvacet? Volím druhou možnost, dvacka dobrá na večerní pivo. Obědy jsou jednou z možností, jak ušetřit. A studenti ji aktivně využívají. Pokud se zrovna neomezují v poledním jídle, pro jistotu nic nepozřou po zbytek dne. To je přece škoda peněz! Vždyť se nají o víkendu doma.

Tramvaj, autobus nebo metro bývají většinou nepostradatelní společníci, které studenti využívají několikrát denně. Jednorázové jízdenky se naprosté většině z nich nevyplatí. Je proto namístě pořídit si šalinkartu, tramvajenku nebo měsíčník, jak se říká předplaceným jízdenkám na městskou hromadnou dopravu. Za necelé tři stovky měsíčně může student jezdit po Brně nebo Praze. Někteří si připlatí, pokud jezdí takzvaně na černocha a načapá je u toho chlap s plackou.

Kdyby vše, co je výše popsané, představovalo celou náplň vysokoškolského života, studium by bylo poměrně levnou či alespoň přijatelně drahou záležitostí. Jenže ke studentskému životu nepostradatelně patří také večerní párty. Pokud to studentův rozpočet dovoluje, zaplatí si vstupné do klubu a dá si třeba i pět piv. Pokud má ovšem hluboko do kapsy, využije volného vstupu do trochu horších barů a zůstane na jednom nebo dvou pivech za večer. Rozhodně však nezůstane ve středu večer doma! I kdyby měl být celou noc takzvaně nasuchu.

Kde ovšem vzít peníze na ostatní koníčky? To je otázka do Milionáře, ale nikdo vám k ní nedá čtyři možnosti. Tolik jich totiž ani zdaleka není. Buď půjdete na brigádu, nebo si řeknete o peníze mamince. Když zvolíte první možnost, nezbude na koníčky čas. A maminka se na vás vykašle, protože zápisné, které zaplatí každý semestr za studujícího potomka, bude už tak velká čára přes rodinný rozpočet.

Klíčová slova: studentský život, peníze, fejeton

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.