10.05.2013 17:46


Student informatiky chce vrcholově rozhodovat fotbal

Autor: Michal Skladan | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Ne každý informatik se věnuje jen počítači. Martin Ribarič o víkendech na Slovensku píská fotbalové zápasy. Chce se stát vrcholovým rozhodčím.

Brno - Že sedí každý informatik celé dny jen u počítače a na nic jiného nemyslí? Student prvního ročníku aplikované informatiky na Masarykově univerzitě Martin Ribarič boří zažité mýty. Už několik měsíců o víkendech počítač vypíná a místo toho píská na Slovensku fotbalové zápasy. „Zatím pískám jen žáky a dorost, v mužské kategorii můžu být jen jako čárový rozhodčí,“ říká vysoký mladík.Martin Ribarič by se rád stal vrcholovým fotbalovým rozhodčím. Foto: Michal Skladan

Přestože ho studium baví a informatikou by se jednou rád živil, i fotbal je jeho velkou vášní. „Pět let jsem hrál za domácí Velčice. Kvůli škole ale nemám čas na tréninky a od fotbalu jsem nechtěl úplně odejít,“ vysvětluje, co ho pro práci rozhodčího motivovalo.

Stát se rozhodčím bylo snadné. Martin Ribarič se musel jen ozvat na oblastní fotbalový svaz a zúčastnit se dvou školících kurzů. „V létě budou ještě výkonnostní testy, ale ty bych měl také zvládnout,“ říká sebevědomě Ribarič, jehož velkým vzorem je Ľuboš Micheľ. Ten pískal i na mistrovství světa jako rozhodčí mezinárodní fotbalové asociace FIFA.

Ve volném čase sleduje brzy dvacetiletý Ribarič řadu fotbalových zápasů, hlavně těch z Ligy mistrů a předních světových lig. Zajímají ho nejen góly, ale také rozhodčí. Protože jak sám říká, je to náročná práce. „Musím se rozhodnout ve zlomku vteřiny. Bohužel hlavně na vesnicích lidé fotbalu často moc nerozumí a někdy po nás sprostě křičí,“ krčí rameny Ribarič, který zatím nejvíce píská ve Zlatých Moravcích a Nitře.

Někdy se rozhodčí skutečně spletou. „Nikdo není dokonalý. I rozhodčí se může zmýlit. Pak může nastat i extrémní situace jako nedávno v Americe, kdy rozhodčí dostal od hráče pěstí,“ říká Ribarič. Žádného zranění na hřišti se ale neobává.

Jako Slovák může Martin Ribarič pískat jen ve slovenských ligách, jinam by ho mohla povolat jen UEFA nebo FIFA. „V Čechách bych mohl rozhodovat zápasy asi jen tehdy, kdyby vznikla společná česko-slovenská liga. V ní by asi byli i společní rozhodčí,“ přemýšlí Ribarič.

Osobně projektu fandí. „Snad bychom díky tomu získali místo v základní fázi Ligy mistrů a fotbal by přilákal více sponzorů,“ říká student Ribarič. Líbila by se mu i federální derby. „Vím, že jsou české týmy lepší než slovenské, ale naše nejlepší týmy by určitě hrály zajímavou roli i ve společné lize,“ myslí si Ribarič.

Zda se ligy sloučí a jestli v ní někdy bude zápasy rozhodovat Martin Ribarič, se zatím neví. „Něčeho ve fotbale dosáhnout bych ale určitě chtěl, hraním se mi to bohužel nepovedlo,“ uzavírá Ribarič.

Klíčová slova: Martin Ribarič, rozhodčí, fotbal, informatika

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.