31.10.2020 21:55


Středopravicová koalice touží po vítězství, ale v cestě jí stojí překážky

Autor: Lukáš Marek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Předsedové ODS, KDU-ČSL a TOP 09 podepsali v úterý memorandum o spolupráci. Společnou středopravou koalicí chtějí dosáhnout vítězství v nadcházejících parlamentních volbách. Nepůjde o sloučení stran, následně budou fungovat samostatně. Úspěch tohoto bloku je však podmíněn překonáním programových rozporů a personálních konfliktů na krajských úrovních. O voliče nespokojené se současnou vládní politikou se bude ucházet i liberálně levicová koalice Pirátů se Starosty a nezávislými.

„Chceme vyhrát nadcházející parlamentní volby a změnit naši zemi k lepšímu,

Brno – Středopravicová koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09 vznikla symbolicky pod sochou Tomáše Garrigua Masaryka na pražských Hradčanech. Petr Fiala, Marian Jurečka a Markéta Pekarová Adamová stvrdili svými podpisy pod memorandum společnou spolupráci pro následující parlamentní volby. „Spojili jsme se, abychom občanům nabídli naději, že naši zemi přestane ovládat populismus, lži a prázdné sliby,“ přednesl lídr koalice Petr Fiala. Neskrývaně také spolu s ostatními sdělil, že cílem je vyhrát volby a změnit zemi k lepšímu. Atraktivní bude potenciál koalice soupeřit o první místo, protože lidé rádi volí vítěze,“ vysvětlil politolog Vlastimil Havlík z Masarykovy univerzity. Petr Fiala se již několik let pokoušel při jakékoli příležitosti zmínit ambici ODS vést zemi a sestavovat vládu.

Fiala nebude ve snaze nahradit Andreje Babiše na postu premiéra jediným uchazečem z řad opozičního politického spektra. O hlasy voličů se pravděpodobně začne ucházet také liberálně levicová koalice Pirátů s hnutím Starostů a nezávislých. Podstatnou roli bude hrát udržení si stávajících voličů. Nejvíce středovým subjektem je KDU-ČSL. „Lidovci mají disciplinované a loajální voličské jádro, nemyslím si, že by vznik společné koalice s ODS a TOP 09 vyvolal nějaký devastující voličský úprk jinam,“ řekl politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity. Nicméně drobné voličské přesuny nevyloučil. „Už poslední volby přinesly zásadní přeliv liberálních voličů TOP 09 k Pirátům, čili případný další odliv i vzhledem k aktuálním preferencím TOP 09 bude pravděpodobně omezený,“ předvídal Havlík možné ztráty nejmenší koaliční partaje. Výchozí pozice liberální koalice se ze současných průzkumů volebních preferencí jeví jako výhodnější.

Otazník také zůstává nad formulací programových priorit, která může být vzhledem k některým ideovým odlišnostem problematická. ODS sice podporuje členství v Evropské unii, ale staví se více kriticky k evropské integraci a možnému přijetí eura než oba zbývající subjekty. Lidovci i TOP 09 měli dokonce stanovení závazného termínu pro přijetí eura ve volebním programu při volbách do poslanecké sněmovny v roce 2017. „Patrně to skončí nějakou kompromisní obecnou formulací ohledně EU, která nebude ani výrazně proevropská, ani euroskeptická,“ domníval se Kopeček. Byť se ODS pod vedením Petra Fialy posunula do méně euroskeptických pozic, stále ve straně existuje křídlo europoslance Jana Zahradila. „Pozice Petra Fialy se zdá být poměrně silnou a při volebním úspěchu koalice Zahradilův hlas nedostane moc prostoru,“ řekl Havlík.

I další programové průniky jsou nejednoznačné. Ještě v roce 2010 chtěl tehdejší ministr životního prostředí Pavel Drobil „dýchat“ za český průmysl. Tlak veřejnosti v souvislosti s postupující změnou klimatu donutil ODS ke změně postoje vůči tématu ochrany přírody. TOP 09, podporovaná v krajských koalicích i Liberálně ekologickou stranou, klade větší důraz na řešení ekologické problematiky než nejsilnější strana utvářené koalice. Odpovídá tomu i hlasování europoslanců těchto stran o klimatickém zákoně: z TOP 09 hlasovali pro přijetí, lidovci se zdrželi a občanští demokraté byli proti. Nejedná se o státní politickou úroveň, ale příznačně to zobrazuje odlišný přístup těchto stran k danému tématu i na úrovni České republiky. V rozporu s postoji lidovců i TOP 09 je názor ODS na imigrační krizi. Příkladem může být předvolební kampaň neúspěšného kandidáta na senátora Petra Bendla. Vedení občanských demokratů se od ní nikterak nedistancovalo.

Již samotný vznik společných kandidátních listin však vzhledem ke vztahu krajských organizací jednotlivých subjektů může být obtížný. V některých regionech k sobě stranické organizace nemají kladný vztah. Například ve Zlínském kraji ODS po letošních volbách utvořila koalici s hnutím ANO a připravila tak o hejtmanský post lidoveckého Jiřího Čunka. Podle politologa Vlastimila Havlíka bude zásadní jednání na úrovni vedení stran. „Nelze vyloučit spory v rámci stran mezi regiony a centrem, nicméně ty by měly být řešitelné standardními mechanismy vnitrostranického rozhodování,“ dodal. V Jihomoravském kraji by kandidátku měl vést Petr Fiala, v Olomouckém Marian Jurečka a v Praze Markéta Pekarová Adamová. ODS bude mít lídra ve většině zbývajících krajů, ve Zlínském kraji a na Vysočině však kandidátní listinu povede lidovecký zástupce a v Pardubickém představitel TOP 09. Z minulosti je zřejmé, že o počtu poslanců z jednotlivých stran nakonec rozhodnou voliči preferenčními hlasy. Voličské rozhodnutí bylo také jedním z důvodů konce Koalice vedené lidovci po volbách 2002. „Myslím si, že strany to mají v povědomí,“ uvedl k hrozbě rozpadu Havlík. Strany nemají v plánu se v budoucnu sloučit, což podle něho může představovat vyšší riziko nejednotnosti.

ODS s TOP 09 představily na svých facebookových profilech lídry v roli superhrdinů, kteří stojí společně pod sochou Tomáše Garrigua Masaryka. Potenciální zdroje konfliktů od nich však budou spíše podle výše oslovených politologů vyžadovat schopnost ke kompromisům. Tak široký středopravicový projekt ještě v české politice do voleb nezasáhl. Trojkoalice bude muset překonat patnáctiprocentní hranici pro zisk poslaneckých mandátů, což by se jí podle průzkumů volebních preferencí mělo podařit. Vítězství ji však zatím nepřisuzují. Lídři koaličních stran se shodli, že novou vládu budou chtít utvářet s druhým koaličním blokem. Do povolebního vyjednávání však může zasáhnout současný prezident.

Klíčová slova: středopravicová koalice, ODS, lidovci, TOP 09, parlamentní volby

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Jiří Motyčka | 31. 10. 2020, 22:57
Pregnantní analýza a především srozumitelná(!) co nejširšímu spektru čtenářů. Bohužel jsem si nepřečetl pozorně systém hodnocení a místo pětky jsem přidělil hodnocení jedna. Takže ve sčítání hodnocení má být o jednu jedničku méně a jednu pětku více. Omlouvám se! JM