19.03.2012 23:13


Straka po půl roce vylétl ze slávistického hnízda

Autor: Tomáš Janota | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

František Straka rezignoval na post trenéra Slavie. Když se tato zpráva rozletěla světem, setkala se s mnoha reakcemi. Nadšení, zklamání, úleva, údiv. Každý čekal, jak anabáze trenéra známého zajímavými motivačními prvky dopadne. Po necelém půl roce je čas bilancování. Opravdu to Slavii a Strakovi stálo za to?

Pokud budeme Straku hodnotit po stránce statistické, tak Slavii na konci podzimu výsledkově skutečně zvedl. Naopak ve třech jarních utkáních byl herní projev i výsledky tristní. Straka tak ani neuspěl, ani nezklamal. Jaký závěr však z celého příběhu resultuje?

Netřeba podceňovat sílu fanoušků a klubové příslušnosti. Řada lidí se diví a odsuzuje chování příznivců sešívaných, ale kolik těchto kritiků se zkusilo vžít do jejich situace? Mezi Spartou a Slavií panuje zřetelná rivalita, ovšem problémem Františka Straky bylo, že se z pozice obyčejného sparťana dostal do role sparťanského boha. Pokud si někdo hrdě bije do prsou, líbá klubový znak, mává šálou nad hlavou a sám sebe nazývá kovaným sparťanem, tak přeci nemůže čekat, že ho v táboře úhlavního rivala přivítají s otevřenou náručí. Ano, fotbalisté i trenéři jsou profesionálové a mohou hrát tam, kde jim zaplatí, to nepopírám. Pokud si ovšem získají přízeň fanoušků tím, že sami překonají hranice profesionalismu a vsadí na city, nemohou čekat, že argument o profesionalitě někdy v budoucnu obstojí. To je fakt, který řada lidí pomíjí.

Na druhou stranu, Straka vnesl do stojatých českých vod velké vzrušení, zcela jednoznačně je oživil a to je dobře. Důvod svého konce svedl na fanoušky, což upřímně nechápu, protože tlak od podzimu znatelně poklesl, jelikož Aleš Řebíček deklaroval, že po skončení sezony Straka odejde. Myslím si, že František Straka spíše dostal strach z blížícího se derby. Nedokážu si představit, co by se při zápase dělo na tribunách, natož Strakovo chování.. Naservíroval by slávistům sparťanský znak ve formě tataráku, jako to kdysi udělal na Letné? Motivoval by hráče do zápasu proti milovanému klubu? Kdo ví. Závěrem je tak třeba říci škoda, derby mohlo být ještě o něco zajímavější než obvykle.

Klíčová slova: Straka, Slavia, Sparta, fotbal

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.