09.12.2017 14:54


STORY: Bojím se víc než ostatní, říká profesionální akrobatka Pavla Rožníčková

Autor: Viktorie Melicharová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

O překonání strachu, životu na laně i visuté hrazdě vypráví profesionální akrobatka Pavla Rožníčková, která se věnuje především vzdušné párové akrobacii. Vystupuje obvykle se svou kolegyní Katkou Klusákovou pod režijním vedením Radima Vizváryho. Kromě vystoupení si akrobatka vydělává i výukou závěsné akrobacie pro děti a dospělé.

Autor: Viktorie Melicharová, Kurz závěsné akrobacie pro začátečníky a mírně pokročilé pod vedením Pavly Rožníčkové

S novým cirkusem začala skoro ve třiceti a dnes tráví víc času ve vzduchu než na zemi. Pavla Rožníčková si ve svých pětatřiceti letech jako profesionální akrobatka vydělá na měsíční dovolenou v Asii nebo na nové auto, kterým můžou společně s kolegyní Katkou Klusákovou a režisérem Radimem Vizvárym převážet velké konstrukce, které potřebují k upevnění akrobatických šál, hrazd a lan. „Novému cirkusu se věnuji šest let. Zapsala jsem se na kurz visuté akrobacie, kde jsem poznala Katku, udělaly jsme první představení a pak už to šlo samo,“ vypráví rodačka z Českých Budějovic.

Proti pravidlům

Neznaly se ani rok, když s kolegyní Klusákovou založily společně Cirkus TeTy. V současné době mají tři inscenace. Nejnovější představení Hrdinky v režii Vizváryho mělo premiéru v červnu. S Cirkusem TeTy se obě ženy věnují převážně párové akrobacii, kterou se snaží propojit s klasickým divadlem, k tomu jim pomáhá právě Vizváry, který v cirkusu působí jako kmenový režisér. Při vzpomínce na jejich začátky se Rožníčková směje a vypráví o drzosti, se kterou obě akrobatky pronikaly na českou scénu. „Nikdo to neznal. Viset hlavou dolů bylo proti pravidlům. Musely jsme se ostatním nabízet, k tomu je potřeba odvaha.“ Odvaha je nepochybně potřeba k celému povolání akrobata, trojité salto ve vzduchu totiž vyžaduje kromě fyzické kondice a zvládnuté techniky především právě odvahu. Se sklopenýma očima artistka přiznává, že se asi bojí víc než její kolegové. Na druhou stranu nemá problém s důvěrou, své kolegyni Klusákové stoprocentně věří i deset metrů nad zemí

Se širokým úsměvem vypráví drobná akrobatka o přátelství s Klusákovou. „Náš vztah byl původně jen pracovní, ale dnes jsme velké kamarádky. I přes rozdílný vkus na muže,“ přiznává. Rožníčková má ráda charismatické tmavovlasé muže, s jedním takovým již deset let žije. S partnerem nejsou manželé a nemají děti. „Vždycky jsem měla kočku, ale přítel je alergický a navíc by byla celé dny doma sama.“ To proto, že oba partneři jsou velmi časově vytížení, Rožníčková tráví víkendy obvykle v cirkuse a její přítel Tomáš Hendrych na koncertech. Hendrych se sice živí jako biofyzyk, ale ve volném čase hraje na saxofon. „Když má jeden z nás konečně volný víkend, tak druhý ho zaručeně nemá. Musíme si společný čas plánovat, jinak se stává, že se tři týdny nevidíme, i když spolu bydlíme,“ snaží se akrobatka nastínit svůj osobní život. O Vánocích jezdí s partnerem na měsíc do zahraničí, většinou do Asie. Přespávají v chatrči a půjčují si dohromady jednu motorku, kterou vždy řídí její partner, protože i přes trojitá salta a metry nad zemí, nemá Rožníčková řidičský průkaz a řízení se bojí.

Když není tahle energická žena na jevišti nebo v Asii, sedává po večerech u počítače zabalená v županu s hrnkem čaje a věnuje se korekturám. Její cesta k divadlu vedla totiž oklikou přes studium bohemistiky na filozofické fakultě v Praze. Akrobatka původně pracovala jako korektorka. Divadlo byl jen její koníček. Dnes pro ni korektury představují přivýdělek, ale živí ji hlavně divadlo, kterému se zájmově věnuje od dětství. Na vysoké škole se spolužáky založili divadelní spolek, ve kterém se seznámila s Hendrychem. Kromě Cirkusu TeTy Rožníčková závěsnou akrobacii i vyučuje. Pod jejím vedením dělají „první kroky“ na laně tříleté děti i dospělí. „Nikdy jsem si nemyslela, že by mě to bavilo, ale jsem šťastná, když vidím, že děti dokážou spolupracovat a vytvořit skvělé představení. Navíc, si zdokonaluji vlastní techniku. Když musím někomu jinému vysvětlit, jak akrobatický prvek správně udělat, mnohem více si to sama uvědomím.“

Foto: Soukromý archiv Pavly Rožníčkové

Existují hranice, které nepřekročí

Náměty na nová představení si zapisuje do sešitu. Často vycházejí z osobní zkušenosti. Inspiraci čerpá z toho, co vidí kolem sebe, ze situací, fotek, obrazů nebo třeba knih, ty jsou navíc jedním z jejích největších koníčků. Od reality utíká nejčastěji k českému surrealismu nebo k ruským klasikům. „Když už nemusím číst odbornou literaturu do školy, vybírám si, co mám ráda, teď čtu třeba Orwella.“

Jak dlouho se bude živit akrobacií, Rožníčková neví. „Doufám, že co nejdéle to půjde.“ Skromně ale mluví o limitech, kterých si je vědoma. Ví, že jsou hranice, které nikdy nepřekoná.  „Někdy ale přede mnou je nový akrobatický kousek, o kterém jsem přesvědčena, že ho nikdy nezvládnu udělat, a najednou to jde samo. To je pocit k nezaplacení,“ vydechne Rožníčková cigaretový dým a usměje se.

S Cirkusem TeTy překonává v současné době nejen osobní hranice, ale i hranice České republiky. Do budoucna chtějí s cirkusem více proniknout na zahraniční scénu. Mají za sebou divadelní festival v Maďarsku a akrobatické číslo předvedly i v Berlíně. „V Česku jsme taky nějak začínaly. Teď to samé děláme za hranicemi,“ odhrnuje si artistka z čela černé pramínky vlasů.

Rožníčková je přesvědčená, že závěsná akrobacie je pro každého. Kurz závěsné akrobacie na jeden semestr vyjde v pražském Cirqueonu na tři tisíce. Po skončení kurzu ovládá účastník základní akrobatické prvky na šále, hrazdě a laně. Kariéru artistka ostatně také nastartovala kurzem závěsné akrobacie a dnes je pro ni stěžejním povoláním. 

Klíčová slova: vzdušná akrobacie, Cirqueon, nový cirkus, profesionální akrobatka, visutá hrazda, lano, šála

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.