14.05.2012 19:34


Stop feminismu! Dámská kupé diskriminují muže

Autor: Věra Jandová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

České dráhy ve svých vlacích poměrně nedávno zavedly novinku ve vyhrazení některých speciálních kupé – kromě místa pro invalidy nyní najdete také oddíl klidový nebo pro ženy. Právě poslední jmenovaný se stal v poslední době terčem mediální pozornosti a kritiky. Jsou dámská kupé vhodným prostředkem pro ochranu žen?

Představme si situaci, kdy se mladý muž vydá cestovat vlakem za prací. Usedne do vagonu, udělá si pohodlí a vytáhne své oblíbené noviny. V tu chvíli se k němu otáčí skupinka žen, které si nepřejí, aby zde seděl a vykáží ho pryč. Scéna jako z hloupého filmu? Omyl, realita! České dráhy totiž testují novinku – oddíly ve vlacích určené pouze ženám. Do těchto speciálních kupé si mohou muži přisednout jen s povolením přítomných žen.

Autorka článku Věra Jandová. Foto: Barbora KalincováPříznivci argumentují jasně. Dámské oddíly chrání ženy před možným nebezpečím v osamocených prostorách vlaku. Kdo ale někdy cestoval vlakem, jistě sám dobře ví, že prázdné vagony ve vlacích Českých drah, které se často stávají terčem kritiky kvůli pověstnému zpožďování a přeplněnosti, jsou málo častým jevem. Vlaky rozhodně nelze označit jako bezpečná místa. Nejeden případ vypovídá o skutečnosti, jak málo stačí k tomu, aby někdo někoho okradl či napadl. Za bílého dne jsou ale takovéto případy spíše výjimkou. V noci čelí cestující (a ženy obzvlášť) velkému nebezpečí. Temná kupé lákají každého s nekalými úmysly. I pro takové případy mají České dráhy řešení v podobě zón bezpečí, které fungují od devatenácti do čtyř hodin. Tyto speciální vozy jsou osvětleny maximální světelnou intenzitou, vyskytuje se v nich také častěji průvodčí. Seskupuje se zde více cestujících a tak je zajištěna jejich dostatečná bezpečnost. Proč tedy separovat ženy od mužů, jako je tomu v muslimsky zaměřených zemích, kde jim dělení přikazuje náboženská víra?

Dámská kupé se tak přirozeně stávají diskriminačními pro muže. Dochází díky nim k posilování obrazu muže jako násilníka a agresora, který za každých okolností číhá na bezbranné ženy. A to i přesto, že to často bývá právě muž, kdo ochrání ženu před jistým nebezpečím.

Příznivci této separace žen od mužů by si měli uvědomit, kam naše společnost tímto krokem, troufám si říci krokem téměř středověkého rázu, spěje. Pokud budeme mít na všechno předpis, začne se mezi lidmi pomalu vytrácet povědomí o tom, co je obyčejná slušnost. V dnešní době nejen že zapomínáme, co lidská slušnost znamená, v mnoha případech ji přímo odmítáme. Jak můžeme chtít po mužích jejich ohleduplnost, když jim nedovolíme, aby nám podrželi dveře či pomohli do kabátu, protože by se mohlo jednat o sexuální harašení? Tento amerikanismus se pomalu šíří i u nás, když ženy stále více a více volají po emancipaci. Nic proti ničemu, ženy jsou určitě schopné kvalitně zabezpečit svůj život i bez mužů. A stejně tak naopak. Ale opravdu to takhle chceme? Rozdělení mužských a ženských rolí je přirozeně dané a fyzické i psychické stránky obou pohlaví uzpůsobené tak, aby jedni bez druhých nemohli fungovat. Závislost na druhých nepřímo způsobuje i pouto, které se tak mezi lidmi tvoří. Dnešní svět je sice plný emancipovaných a soběstačných žen, zároveň ale přibývá i lidí, kteří si připadají sami, bezúčelní a nemilovaní. 

Ženy je třeba chránit a pečovat o ně. To ale není rovnítkem pro separaci mužského a ženského pohlaví. Proto říkám stop neúměrnému feminismu a diskriminaci mužů! 

Klíčová slova: Dámské oddíly, vlak, diskriminace, bezpečí, komentář

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Petr Janáč | 07. 10. 2012, 12:51
Já bych spíš chtěl vůz, kde by nepobíjali hluční zpovykaní parchanti, neustále neklábosily pavlačový báby a důchodci o kravinách, kde by bylo ticho, nechali mě spát, dívat se z okna a neotravoval mě průvodčí. Furt nějakou kartičkůůůů a jízdenkůůů, prostě při nástupu bych přiložil něde karrtu, čip, že mám zaplaceno a byl by klid.
Kamil Lhoták | 26. 06. 2012, 23:56
Já s váma jako kovanej antifeminista samozřejmě souhlasim.Bohužel,jak se zdá neni nás zatím mnoho.Váš článek se mi líbil a Vám to taky sluší.Jste skoro tak hezká,jako moje žena.Ahoj