15.05.2019 19:50


Stoletou historii Masarykovy univerzity přiblíží výstava MUNI 100

Autor: Jakub Smyčka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Oslavy sta let Masarykovy univerzity doplní výstava MUNI 100, která mapuje celou její historii. K vidění bude například rektorské žezlo, zřizovací listina univerzity nebo knihovna s názvy diplomových prací všech absolventů. Výstava potrvá až do konce září a absolventi univerzity na ni budou mít zvýhoděné vstupné.

Brno – Výstava MUNI 100 mapující historii Masarykovy univerzity bude k vidění v Místodržitelském paláci na Moravském náměstí. Expozice bude v přízemí paláce umístěna od pátku až do konce září. Návštěvníci si budou moci prohlédnout například zřizovací listinu univerzity, čestné doktoráty Leoše Janáčka nebo Václava Havla či indexy někdejších studentů.

„Výstava je výborný způsob, jak představit stoletou univerzitu lidem. Chtěl bych poděkovat Moravské galerii v Brně za skvělou spolupráci při její organizaci," řekl rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

Celou expozicí bude návštěvníky provázet symbolická knihovna závěrečných prací absolventů. Do předtištěných hřbetů knih budou dobrovolníci po celou dobu výstavy vepisovat 140 tisíc názvů diplomových prací. „Popadá mě závrať, když si představím, kolik práce, času a taky stresu stálo jejich sepsání," podotýká ředitel Moravské galerie Jan Press. „Knihovna je dobrou metaforou pro univerzitu, je v ní obsažena celá historie tohoto nesmírně složitého organismu a především jejích absolventů," říká jeden z kurátorů výstavy Ondřej Chrobák.

Univerzita na výstavu zapůjčí i originál rektorského žezla. „Občas ale bude mezi exponáty chybět. V době výstavy totiž budou probíhat univerzitní obřady, které se bez něj neobejdou," vysvětlil další kurátor výstavy Ondřej Dostál.

Návštěvníci se kromě historie také dozví, čím se zabývají jednotlivé fakulty univerzity v současnosti. Na konci výstavy na ně bude čekat také nové logo univerzity vytvořené z fotografií studentů i akademiků. Vstupné činí 80 korun, snížené stojí polovinu.

Klíčová slova: MUNI 100, výstava, muni, Masarykova univerzita, Moravská galerie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.