17.11.2013 21:25


Štěpánek je jen jeden. Zaplnit místo po jeho odchodu bude nadlidský úkol

Autor: Miroslav Vozdecký | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Česká daviscupová reprezentace dobyla Bělehrad a potvrdila příslušnost k absolutní světové špičce v týmových soutěžích. Nad její budoucností však visí jeden velký otazník, větší než salátová mísa, kterou si Češi vezou ze Srbska zpátky domů.

Po dvanácti měsících jsou Berdych se Štěpánkem opět národními hrdiny. Především jejich zásluhou česká reprezentace porazila ve finále Davis cupu srbský výběr 3:2 na zápasy a obhájila loňské prvenství. Právě na příkladu víkendového utkání se dá velice dobře demonstrovat, jak tým zformovaný kapitánem Jaroslavem Navrátilem stojí a padá na výkonech odchovanců prostějovského a přerovského tenisu.

Miroslav VozdeckýOd roku 2007, kdy se veleúspěšná sestava zrodila, poznalo Česko hořkost porážky pouze ve čtyřech z osmnácti případů a vedle dvou titulů si připsalo po jedné finálové, semifinálové a čtvrtfinálové účasti. Čas se však nedá zastavit. Štěpánek na konci listopadu oslaví netenisových pětatřicet let a jeho výkony budou stále častěji záviset na zdraví, které ho v průběhu letošní sezóny nejednou zradilo. Problémy se zrakem, pravou rukou, krční páteří…

Přestože je čtyřiačtyřicátý hráč světového žebříčku optimistický a věří, že může odehrát ještě dvě dobré sezóny, otázka jeho nástupce je stále aktuálnější. Se vší úctou k Janu Hájkovi a Janu Mertlovi se nedá očekávat, že by tito hráči na sklonku kariéry pronikli do elitní padesátky a pomohli české jedničce opanovat Davisův pohár.

Jako určitá alternativa se jeví Lukáš Rosol. Tomu ovšem dlouhodobě chybí konzistence výsledků, pravý „štěpánkovský“ zápal a ostatně i extrovertní povaha karvinského rodáka. Úspěšnost dua Berdych - Štěpánek totiž netkví pouze v tenisových schopnostech jednotlivců, ale i v jejich přátelském vztahu mimo kurt.

Nadějí českého tenisu tak je Jiří Veselý. Dvaadvacetiletý mladík zářil v juniorských kategoriích a poměrně obstojně si vede i v mužích, kde mu stačily dvě sezóny, aby se propracoval mezi stovku nejlepších. Čeká ho ale ještě spousta práce, než se dostane na Štěpánkovu úroveň. Zvláště v době, kdy pořadatelé turnajů upřednostňují pomalejší povrchy a navyšují nároky na fyzickou připravenost mladých hráčů. Vždyť jediným náctiletým Čechem v tisícovce je Adam Pavlásek a za ním zeje obrovská výkonnostní propast.

Jednoho dne odejde Radek Štěpánek do tenisového důchodu. Nikdo neví, zda to bude za jeden, dva nebo tři roky. Jisté ale je, že odchodem velkého bojovníka a dříče, který nosí českého lva nejenom na triku, ale i v srdci, skončí výjimečná éra českého tenisu. Proto si važme současných úspěchů. Je pravděpodobné, že se dlouho nebudou opakovat.   

Klíčová slova: davis cup, štěpánek, berdych, budoucnost

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.