10.03.2014 14:38


Stát se dobrým řečníkem může každý

Autor: Kotulová Martina | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Toastmasters international je mezinárodní nezisková organizace, kterou založil Ralph C. Smedley před devadesáti lety v USA. Za tuto dobu se k organizaci připojilo více než dvě stě padesát tisíc členů a zastřešuje téměř třináct tisíc klubů po celém světě. V Česku má svůj klub téměř každé větší město. Kluby pak členům nabízejí především možnost se zlepšit v projevu na veřejnosti.

Brno – Toastmasteři zlepšují na svých setkáních své prezentační a vůdčí dovednosti formou vystoupení před publikem. To přispívá ke zvýšení sebevědomí a zlepšení argumentačních dovedností. Členem může být každý, kdo má zájem zlepšit právě tyto své schopnosti. V Brně jsou tři kluby, jeden český a dva anglické, z nichž jeden se zaměřuje na byznys. Členové těchto klubů se setkávají jednou týdně a vítají mezi sebe i hosty, kteří příjdou jen obhlédnout situaci nebo zvážit své případné členství.

FOTO: Příprava před meetingem, Autor: Martina KotulováBežně užívaným jazykem v klubech je angličtina. V Brně však funguje i český klub, jehož členové se scházejí každé pondělí. V úterý se potkávají byznysmeni a středu je klasické anglické setkání. V nejbližší budoucnosti se však plánuje otevření dalších čtyř klubů, z nichž jeden bude fungovat v rámci Masarykovy univerzity. „Pro každého, kdo přemýšlí, že by se k toastmasterům přidal, stačí přijít, ukázat se, prohlédnout si to. Když ten člověk zjistí, že se mu to líbí, že má pocit, že by mu to něco dávalo a chce začít naplno, tak se zapíše, zaplatí členský poplatek, dostane manuál a může začít,“ vysvětlil postup pro přijetí guvernér pro střední Evropu Jaroslav Kováč.

Samotné setkání se rozděluje do dvou bloků. V prvním prezentují členové klubu své připravené řeči, které trvají pět až sedm minut. Každý z řečníků dostává anonymní zpětnou vazbu od všech účastníků a navíc ještě od svého přiděleného hodnotitele, který také musí vystoupit před publikem. Rovněž i hodnotitel má časový limit na odprezentování svého hodnocení, a také obdrží zpětnou vazbu. V druhém bloku se na řadu dostávají improvizované řeči, kterých se účastní nejen členové klubu, ale i hosté, kteří mají zájem. „Člověk si vytáhne papír, má asi třicet vteřin na rozmyšlenou a pak minutu až dvě mluví. Samozřejmě musí splňovat časový limit. V tomhle se procvičuje hlavně schopnost, jak rychle myslet a přijít na nějaké rozumné řešení,“ podotkl Kováč.

FOTO: přednášení řeči, Autor: Martina KotulováPro nové členy je poplatek tisíc pět set korun, k tomu dostanou první manuál. Každý další půl rok se platí tisíc korun a jakmile dokončí svůj první manuál, dostává už další dva zdarma. Než se však člověk rozhodne, že se chce stát členem, tak může na setkání chodit jako host, jak dlouho chce, aby si byl opravdu jistý, že chce být regulérním členem. „Byl jsem zatím na třech setkáních. Člen ještě nejsem, ale hodlám se zapojit. Ono se to totiž nezdá, protože člověk sem přijde a říká si vždyť umím mluvit, ale pak si tady stoupne před ty lidi a má něco říct a najednou to tak jednoduché není,“ říká jeden z hostů setkání Jan Mondek. Komunikační manuál obsahuje deset kapitol, které postupují od těch jednodušších po náročnější. „Ty řeči se připravují podle manuálu. V první kapitole je ukázka, jak se představit, v další struktura řeči, pokračuje zvládnutí pointy vybrané řeči, práce s hlasem, řeč těla až po práci z powerpointem a další,“ přibližoval obsah manuálu Kováč.

Členové klubu se pak dobrovolně účastní soutěže, která má několik úrovní. „Na podzim se soutěží v improvizovaných a humorných řečích. A na jaře v těch klasických. Nejdříve se koná klubová soutěž, kde vyhraje jeden nejlepší. Ten postupuje o úrověň výš, což je oblastní kolo. To je většinou skupina pěti klubů. Brno patří pod Moravu, kde je ještě Olomouc a Ostrava. Pak  se postupuje do divize, kde se soutěží s Prahou, Rakouskem a Maďarskem. Následuje celoevropské kolo a pak celosvětové,“ upřesnil Kováč.

V brzké době se chystá otevření klubu při Masarykově univerzitě, kde se budou moci scházet jen studenti. Klub se povede v angličtině a první zkušební setkání se plánuje na posledního března do prostor pedagogické fakulty. Setkání bude mít tradiční strukturu a se svými připravenými řečmi vystoupí řečníci z brněnských klubů. Do improvizace se pak bude moci zapojit kdokoliv.

Klíčová slova: Toastmasters, řečníci, projev

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.