11.11.2018 19:14


Staré techniky boje v Brně oživuje Dobrovolný šerm

Autor: Sabina Žilková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Skupina Dobrovolný šerm se věnuje šermu dlouhým mečem, který patří mezi jednu z HEMA technik. HEMA je anglická zkratka pro historická evropská bojová umění (Historical European martial arts) a vztahuje se na všechny způsoby boje až po renesanci. Dobrovolný šerm má v současnosti dvacet pět členů, z toho osm dívek. Redakce Stisku se podívala na jeden z jejich tréninků.

Autor: Sabina Žilková

Trénink začíná chvíli po sedmé. Šermíři se rozběhávají a především protahují, aby se při tréninku nezranili. „Běžná struktura tréninků je ještě stále ve vývoji. Po rozcvičení se obvykle rozdělíme na nováčky a pokročilé. Trénink je poté dělen na dvaceti minutové bloky s procvičováním různých technik, které jsou střídané s dynamičtějšími cvičeními,“ popisuje trenér Jan Štětina, kterému se jinak říká Osrik. Nejčastěji využívají techniky mistrů z německých škol, snaží se je reprodukovat a poté využívat na turnajích.

Dobrovolný šerm vznikl samovolně před pěti lety. „Já a moji kamarádi jsme hledali společný komunikační kanál, který bychom mohli využívat k domlouvání společných tréninků, potom co se nám rozpadly naše staré skupiny. A tak jsme založili Dobrovolný šerm,“ vysvětluje Jan Štětina, jehož největším úspěchem je zatím deváté místo na celorepublikovém turnaji v Praze. 

Šermíři se zatím rozdělují do dvojic a začínají trénovat seky a kryty. Tato část tréninku ještě může probíhat bez chráničů, vše se nejprve nacvičuje zpomaleně. Pokročilejší šermíři ale posléze nasazují masky, chrániče celého těla a rukavice a začínají s cvičnými souboji „na ostro“, neboli se sparringem. „K Dobrovolnému šermu mě přivedl japonský šerm, kterému se věnuji delší dobu. V japonském šermu ale neprobíhá žádný sparring, není tam kontakt se soupeřem, pouze nacvičené sekvence krytů a seků. Evropská šermířská kultura mě navíc velmi zajímá, takže když se objevila šance se něco naučit s dobrou partou lidí, Dobrovolný šerm byla jasná volba,“ říká Karel Dobiáš, jeden ze starších členů, který právě dobojoval.

Na tréninku je i František Vavříček, který se do Dobrovolného šermu přidal v září. „Dřív jsem se věnoval historickému šermu, a když jsem přišel do Brna na vysokou, nechtělo se mi s tím úplně skončit. Od kamaráda jsem dostal kontakt na Osrika a shodou okolností zrovna probíhal nábor nováčků, tak jsem se rozhodl přidat. Zatím jsem byl na šesti trénincích a mám z toho moc dobrý pocit, je tu skvělá parta lidí, a i když jsou tréninky trochu drillovací, chápu, že je to v začátcích potřeba,“ hodnotí svoji dosavadní zkušenost student informatiky na Masarykově univerzitě. 

HEMA není čistě mužskou záležitostí, členkami Dobrovolného šermu je i osm žen. „Letos se nám podařilo při náboru více otevřít pro dívky, a to považuji za úspěch. Dlouhé roky totiž přetrvávala u veřejnosti mylná domněnka, že historický šerm není pro ženy, což je podle mě nesmysl,“ hodnotí vývoj Jan Štětina. 

Téměř dvouhodinový trénink se chýlí ke konci a všichni ze sebe stahují propocené vybavení. Na závěr se všichni postaví do dvou řad naproti sobě a rozloučí se. „Největší motivací stále dělat trenéra je pro mě určitě to, jak se všichni posunují dál. Vidět, jak ostatní cvičí, rozvíjejí se a baví je, to je super.  Pak to díky tomu baví i mě,“ říká Jan Štětina.

Klíčová slova: šerm, Brno, historie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.