26.10.2013 09:10


Staré knihy pomáhají zdravotně postiženým

Autor: Kristýna Hloušková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Nová kampaň s názvem Díky vám dosáhnou odstartovala. Na různých místech Brna dobrovolníci z občanského sdružení Domov pro mne rozmístili knihovny. Z nich si zájemci mohou vybrat knihu a do pokladničky přispět libovolnou částkou. Taková knihovna se objevila i v atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Brno – Netradiční kampaň vznikla jako nápad občanského sdružení Domov pro mne, jak pomoci lidem se zdravotním postižením žít běžným způsobem života. Koupí knihy tak zájemci přispívají na činnost tohoto sdružení.Studentka Marie Jahodová si prohlíží knihy. Foto: Kristýna Hloušková

„Kampaní bychom chtěli poukázat na to, že tak, jako vozíčkáři nedosáhnou do horních polic knihovny, tak také často nedosáhnou ani na úroveň každodenního života, kterou my ostatní považujeme za samozřejmou. Tito lidé musí při všech svých činnostech vyvíjet větší úsilí než ostatní a někdy také potřebují naši pomocnou ruku,“ uvedl výkonný ředitel sdružení Libor Doležal.

V současné době je knihoven pět a nachází se ve veřejných budovách v Brně, jako je například Fakulta sociálních studií, Místodržitelský palác nebo Moravská galerie. Jejich počet by měl do budoucna ještě vzrůst. Nabízené knihy si mohou zájemci půjčit nebo koupit za jakoukoliv částku. „Nechceme jen prosit o peníze, proto nabízíme naše knihovny,“ vysvětlil Doležal.

Knihy pocházejí ze sbírky s názvem Dejte svým knihám druhou šanci!, kterou sdružení pořádalo v předchozích dvou měsících. Do akce se zapojili především brněnští obyvatelé, ale také antikvariát na Kounicově ulici, Moravská zemská knihovna či knihovna v Radotíně. Celkem se podařilo vybrat téměř čtyřicet metrů knih.

„Nápad mě i mého partnera velmi zaujal. Máme knihy rádi, o to víc, pokud jsou starší a mají za sebou nějakou historii. Když se to spojí s tím, že můžeme i někomu pomoci, je to skvělé,“ řekla studentka, která si koupila knihu Havířova žena, Tereza Trachtulcová. O projektu se dočetla z plakátu na knihovničce v atriu a rozhodla se sdružení Domov pro mne podpořit. „Snažím se přispívat na veřejné sbírky a několikrát jsem pracovala jako dobrovolník v různých organizacích. Vůbec by mi nevadilo, kdyby byla za kus stanovená i konkrétní částka,“ dodala Trachtulcová.

Klíčová slova: Domov pro mne, Díky vám dosáhnou, Dejte svým knihám druhou šanci!, knihy, FSS

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.