22.03.2015 17:13


Špuntomaty, čtečky a další novinky, tím knihovníci lákají na letošní měsíc čtenářů

Autor: Bazgierová Pavla | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Třebaže se projekt Březen – měsíc čtenářů pomalu blíží ke svému závěru, milovníci knih se stále mohou těšit na některé mimořádné akce. Ochuzeni nezůstanou ani brněnští studenti, jelikož se místní knihovny zapojily do kampaně na podporu čtenářství.

bBrno - Besedy, soutěže, zábavné programy a další novinky se v březnu staly hlavním lákadlem pro čtenáře, kteří navštívili knihovny a knihkupectví. Tyto instituce se již po šesté zapojily do projektu Březen – měsíc čtenářů ve snaze rozšířit řady knihomolů. Letos se do projektu přihlásilo více než čtyři sta veřejných knihoven z celého Česka.

Oficiální leták - Noc s Andersenem 2015

Hlavním cílem projektu je zvýšit počet čtenářů prostřednictvím zavádění nových služeb v knihovnách. Trendem letošního roku je především půjčování čteček elektronických knih. „Kromě čteček půjčujeme také tablety iPad mini a Nexus 10 s nainstalovanou Digitální knihovnou Kramerius,“ potvrdila mluvčí Moravské zemské knihovny v Brně Barbora Buchtová. Návštěvníci knihovny si mohou díky této aplikaci prohlížet i autorsky chráněná díla uvnitř budovy.

Ačkoli akce Moravské zemské knihovny v tomto měsíci nespadají pod kampaň Březen – měsíc čtenářů, tamní pracovníci se snažili o bohatší program. „V rámci filmového čtvrtku budeme šestadvacátého března promítat film Zatajené dopisy pojednávající o experimentální škole pro romské děti, které odebrali jejich rodinám,“ zmínila jednu z akcí v knihovně Buchtová.

Knihovna Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity také chystá novinky. „Letos nám vydavatelé v rámci měsíce čtenářů umožnili přístup k databázi novin Library PressDisplay a k odborným článkům vydavatelství Palgrave a Routledge,“ nabídla knihovnice Dana Mazancová možnost do konce měsíce čerpat zdroje pro bakalářské, magisterské nebo ostatní školní práce. Dalšího překvapení se návštěvníci dočkají v nadcházejících dnech. „Jednáme o umístění špuntomatu v prostorách knihovny,“ informovala o netradičním zapojení do kampaně Mazancová. Studenti Fakulty sociálních studií si budou moci pomocí pěnových chráničů sluchu vytvořit ideální podmínky pro učení.

Ačkoli menší bibliotéky nemají tolik peněz na organizaci velkých akcí, do kampaně na podporu čtení se snaží zapojit. „Jelikož je v okolí Medlánek mnoho maminek s dětmi, zavedli jsme službu půjčování didaktických hraček, která má velký úspěch,“ komentovala vedoucí pobočky knihovny Jiřího Mahena v Řečkovicích Jana Paculová.

Celonárodní kampaň vyvrcholí Nocí s Andersenem, která letos připadne na 27. března. Tento rok se bude konat na počest dvěstědesátého výročí narození spisovatele Hanse Christiana Andersena a stého výročí narození Jana Drdy. Akce na podporu čtenářství však nejsou jedinou motivací, kvůli které by lidé měli vyrazit do knihovny. „Čtenáře by měly primárně lákat nová atraktivní díla,“ zdůraznil předseda Svazu knihovníků a informačních pracovníků Roman Giebish. Knihkupectví v rámci Velkého knižního čtvrtku nabídla patnáct nových literárních děl, která budou k dostání na jejich pultech. Mezi nimi je například sbírka fantasy příběhů Divoké karty od George R. R. Martina, autora série knih Hra o trůny. 

První ročník projektu Březen – měsíc čtenářů se konal v roce 2009. Podle Giebishe se do povědomí čtenářů dostává pomalu, jelikož v Česku předtím existovala padesát let kampaň Měsíc knihy. Větší návštěvnost už však knihovníci zaznamenali. „V roce 2005 to bylo dvacet milionů jednotlivých vstupů čtenářů za rok, o sedm let později jsme evidovali nárůst o téměř čtyři miliony,“ konstatovala členka předsednictva Svazu knihovníků a informačních pracovníků Bedřiška Štěpánová. Jedním z důvodů jsou podle ní nové služby a zajímavé aktivity.

Iniciátorem kampaně Březen – měsíc čtenářů je Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky. V rámci letošního šestého ročníku probíhá paralelně také soutěž o nejlepší webové stránky Biblioweb 2015 nebo také soutěž o nejlepšího Čtenáře roku, kde budou oceněni nejlepší tátové-čtenáři, kteří cenu převezmou na konci dubna v přímém přenosu vysílání České televize na udělování cen Magnesia Litera.

Klíčová slova: Březen - měsíc čtenářů, knihy, akce, studenti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.