14.04.2014 17:52


Správná snaha v nesprávný čas

Autor: Jurák Jan | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Sobotní derby mezi fotbalovou Spartou a Slávií skončilo očekávaným vítězstvím letenského týmu. Pro nezaujaté fanoušky však bylo hlavním faktem to, že se utkání vůbec dohrálo. Fotbalový, ale i hokejový svaz vyhlásil v posledních dnech válku vulgaritám v ochozech stadionů. Přestože se jedná o bezpochyby záslužnou činnost, nemůžu se zbavit dojmu, že načasování této iniciativy je poněkud nešťastné.

Fotbalová i hokejová liga vstoupily do svých závěrečných částí. Fotbalová Sparta si v souboji nesmiřitelných pražských „S“ připsala další výhru a jistým krokem kráčí za titulem. Její hokejová sestra naopak stále bojuje s Kometou Brno a připravuje se na rozhodující zápas semifinálové série. Oběma soutěžím zbývá už jen posledních pár zápasů a poznají své mistry. Tyto zápasy však zpravidla bývají nervózní, emotivní a pro fanoušky tím pádem nejvíce vzrušující. Čím vyhrocenější dění na hrací ploše, tím ostřejší atmosféra v hledišti.
Jan Jurák

Do takovéto situace nyní přichází iniciativa, která má za úkol vymýtit vulgarity z hlediště. Nutno podotknout, že urážlivé fandění je skutečně závažným problémem českých stadionů a nápad na jeho odstranění je tedy rozhodně chvályhodný.  Faktem je, že vulgarit přibylo, fanoušci zhrubli a celková atmosféra při sportovních kláních se stáčí špatným směrem. Tyto nešvary však sžírají sport už léta, nejedná se o nic nového. Nadávky označující pánská přirození tu byly vždy a stejně tak názor mimopražských fandů na to, čí že parta je ta Sparta, není také žádnou novinkou. Proto se ptám, proč se tímto tématem někdo nezabýval už dříve? Proč načasování padlo právě na dobu závěrečných bojů o mistra jednotlivých soutěží? Dovedu si představit, že když asociace tvrdému jádru příznivců nařídí, že v případě nadávek je čeká trest, tak to tyto lidi naopak vyprovokuje k ještě silnější reakci. Toho jsme svědky už jen v situaci, kdy moderátor prosí diváky, aby skandovali slušně. Okamžitě po ukončení jeho projevu následuje ohlušující pískot. Slušní fanoušci se teď mohou bát, že ta část ligy, na kterou se po celý rok těšili nejvíc, bude poničena přerušenými, či úplně zrušenými zápasy. 

V žádném případě se tohoto sprostého skandování nezastávám. Časem by se totiž mohlo stát, že se sportovní souboje stanou pouhou přehlídkou primitivního uvažování a lidské nekulturnosti. Stejně tak nesouhlasím s názorem, že fotbal není balet, a že vulgarity k tomu prostě patří. Jen si ale myslím, že vychovávat by se mělo postupně. Důležité je zaměřit se na prevenci a nikoli zasáhnout až tehdy, když už je problém neúnosný. Za těch posledních pár ligových kol k zásadní změně nedojde a konec soutěže tak může být akorát zbytečně zničen. Začal bych tedy od nové sezóny a se stejnou intenzitou jako nyní. Pak bychom se třeba dočkali zcela slušného závěru ligového ročníku. Doufám jen, že sportovní svazy do té doby jejich odhodlání neopustí. 

Klíčová slova: sport, vulgarity, fotbal, hokej, fandění

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.