29.09.2013 08:49


Spousta literatury k nastudování? Řešením by mohlo být rychločtení

Autor: Jakub Šustr | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Semestr se rozjíždí, studenti si ještě nestačili zvyknout na brzké vstávání a přednášející jim zadali tolik literatury, že by knihovna měla být otevřená nonstop. Mezi studenty je stále víc populárnější metoda rychločtení, jehož výhody by se měly po několikatýdenním tréninku zaručeně objevit. 

Brno - Dovednosti a schopnosti, které člověka posunují na další metu v jeho osobním rozvoji se v dnešní době stávají populárnějšími a vyhledávanějšími. Ať už se jedná o time management, kurzy efektivity či asertivity. Obzvláště ceněné jsou dovednosti, které lidem určitým způsobem šetří čas. Jednou z věcí šetřících čas je zcela určitě rychločtení. 

Rychločtení je, jak napovídá název, způsob četby, který je velmi rychlý a zároveň efektivní. To znamená, že člověk čte velikou rychlostí aniž by tím utrpěla schopnost text pochopit. Zatímco neškolený čtenář čte texty rychlostí zhruba dvě stě slov za minutu, čtenář ovládající metody rychločtení čte rychlostí i více než dvojnásobnou.

„Pokud člověk ovládne dovednost rychlého čtení správným způsobem, míra pochopení textu neklesá, ale zůstává buď stejná, nebo se dokonce zvyšuje. Zisk takovéto dovednosti však není krátkodobou záležitostí,“ řekla o rychlém čtení pedagožka z Masarykovy univerzity Dagmar Chytková. Ten, kdo si chce osvojit schopnost rychlého čtení, musí tedy procvičovat. Čím více tím lépe. „Individuálně se můžeme naučit rychleji číst, je to však vhodné pro lidi s pevnou vůli, kteři na sobě budou opravdu pracovat,“ dodala Chytková.

Existuje mnoho zásad rychlého čtení. Vedle soustředěnosti a správného postoje těla je to zejména trénink fixací, který hraje v osvojení si rychlého čtení významnou roli. Lidské oko totiž čtený řádek textu rozděluje na několik částí. Pro správné pochopení každé části řádku musí lidské oko na každé části několik sekund zůstat a poté se oko přesune na další část – fixaci. Pohyb očí po textu je tedy trhaný. Tento trhaný pohyb napravit nelze, nicméně tréninkem rychlého čtení může čtenář oko navyknout na větší množství písmen a slov ve fixaci obsažených. Trénovaný čtenář je schopný na jednu fixaci zaznamenat až dvacet znaků, což je dvakrát víc, než je tomu u netrénovaného jedince. 

Rychločtením se v České republice dlouhodbě zabývá David Gruber, který nabízí mnoho kurzů zabývajících se osobním rozvojem. Gruber na téma rychločtení vydal několik knih. Fanoušci interaktivního systému výuky jistě ocení adresu www.rozectise.cz, která prodává on-line kurzy rychlého čtení se studentskou slevou. První dvě lekce jsou dokonce zdarma. Podle Chytkové, která rychlé čtení vyučuje, si může schopnost rychločtení osvojit každý. „Záleží na každém jedinci. Knihy mi pomohly ujasnit si, jak vše funguje a donutily mě si na trénink vzpomenout. Většího cíle jsem však došla až při absolvování kurzu,“ uzavřela Chytková.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.