14.05.2013 00:12


Spotřebitelský test: Vypadá to smetanově, chutná to smetanově, je v tom smetana?

Autor: Adéla Jurková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Rychle se blížící léto vzbuzuje chutě na ledové osvěžení v podobě zmrzliny či nanuku. Pro náš test jsme si vybrali pět různých zmrzlin podle dvou kritérií, ceny do dvaceti korun a smetanová či vanilková příchuť. Zvolené objekty jsme podrobili tvrdému chuťovému testu a následné analýze obalů.

Brno- Komise ve složení jedné ženy a dvou mužů posuzovala nanuky a zmrzliny z několika pohledů. V prvé řadě chuť a celkový estetický vzhled nejen samotného nanuku, ale i jeho komponentu v podání oplatku či polevy, následně složení uvedené na obalu a cenu. Na základě těchto údajů jsme tyto osvěžující pochoutky oznámkovali na stupnici od 1 do 5, kde 1 je nejlepší a 5 nejhorší.

VANILKOVÝ LEDŇÁČEK (výrobce Unilever)

CHUŤ: 2

Klasika našeho dětství se v chuťovém testu dostala na téměř na špičku žebříčku. Lahodná smetanová chuť a křupavá poleva rozplývající se na jazyku, tak zná ledňáčka několik generací. K dokonalosti ji chybí avízovaná vanilková příchuť.

SLOŽENÍ: 4

Sdělení mražený krém s rostlinným tukem vanilkový s kakaovou polevou (24 %) nás celkem vyděsilo. A následující položky seřazené dle procentuálního obsahu: voda, rostlinný olej, cukr, odtučněné sušené mléko, glukózový sirup, syrovátka, kakao, emulgátor (mono a diglyceridy mastných kyselin, sojový lecitin), stabilizátory (karubin, guma, guar, karagenan, alginán sodný) a aromata, také. A o vanilce jsme nenašli ani zmínku.

CENA: 2

Cena za 45 ml nanuku je 7,90 korun a to je pro studentskou kapsu více než přijatelné.

RUSKÁ ZMRZLINA KORNOUT (výrobce Prima)

CHUŤ: 3

Krém obdobné chuti na jaký jsme zvyklí u ruské zmrzliny, která si naše srdce získává pravidelně. Nešťastná je ovšem oplatka, která postrádá křehkost a chutí připomíná klasický kornout. Avšak na rozdíl od kornoutu zde chybí čokoládová poleva či posyp oříšky, což by jistě přispělo k obohacení chuti.

SLOŽENÍ: 2

Mražený smetanový krém s oplatkou už přece jen nezní tak hrozivě jako u ledňáčka. Na prvním místě nacházíme smetanu (35 %) a následuje voda, oplatka, cukr, sušené mléko odstředěné, glukózový sirup, emulgátor E471, stabilizátory E410 a E412 a smetanové aroma.

CENA: 2

Po zaplacení za kornout a krém v celkovém objemu 115 ml odejdete chudší o 13,90, což se v celkovém poměru jeví velmi výhodně.

SEVERÁČEK VANILKOVÝ (výrobce Ballino)

CHUŤ: 5

Do testu jsme zařadili variaci na již testovaného ledňáčka, abychom zjistili, jak se na celkové chuti a složení promítne rozdíl v ceně 2 korun. A opravdu za málo peněz, málo muziky. Krém nebyl tak krémový jako u ledňáčka a poleva se s ním nedala srovnávat už vůbec, jelikož nekřupala a celkově působila lacině. Chuťový propadák testu.

SLOŽENÍ: 4

Složení je téměř totožné se složením ledňáčka, navíc je přítomen pouze kokosový olej. A vanilku jsme opět neobjevili.

CENA: 2

Cena 5,90 za 45 ml je opravdu příznivá, a pokud člověk zvládne „chuťovou nálož“, může si i přidat.

SNACK MILK (výrobce Prima)

CHUŤ: 1

Příjemně smetanová chuť krému, která nepůsobí nikterak uměle a ani příliš sladce, kvalitní oplatek a lahodná čokoláda. To jsou atributy zmrzliny, která si zasluhuje jedničku.

SLOŽENÍ: 3

Kouzelná formulka ve tvaru mražený krém a rostlinným tukem a vanilkovou příchutí se objevuje i u tohoto produktu. Navrch nám k tomu výrobci přidávají mléčnou čokoládu a cereální sušenku. Ve složení nalezneme kromě sušenky, která je procentuálně zastoupena nejsilněji, odstředěné mléko, sušené odstředěné mléko, mléčnou čokoládu, cukr, vodu, kokosový tuk, sušenou syrovátku, máslo, emulgátor E471, stabilizátory E401, E410 a aromata. Opravdovou vanilku bychom zde hledali marně a bez aromat by nám ji ani nic nepřipomínalo. Známku tři udělujeme hlavní díky přítomnosti opravdové mléčné čokolády, nikoli kakaové polevy.

CENA: 4

Za cenu 19,50 pořídíte 85 ml tohoto produktu a celkově se tak stává nejdražším účastníkem našeho testu. A za 19,50 už je skoro jedno pivo, což je pro známku 4 dostatečný argument.

SNÍH VANILKOVÝ (výrobce Tipafrost)

CHUŤ: 2

Pod pojmem vanilkový sníh si mnozí z nás vzpomenou na oblíbenou zmrzlinu Polárka. Jemná, smetanová, ne příliš nasládlá chuť, příjemná konzistence a jednoduchost. Chutí velmi podobný ledňáčkovi.

SLOŽENÍ: 4

Opět se setkáváme s tvrzením mražený krém s rostlinným tukem vanilkový. A složení je podobné: voda, cukr, sešené podmáslí, rostlinný tuk, glukózový sirup, sušená syrovátka, emulgátor E471, stabilizátory E412, E401, E407, E410), vanilkové aroma. Žádná sláva, slovo vanilka se tady vyskytuje opět pouze ve spojení s aromatem.

CENA: 1

Za 13,90 se vám dostane 350 ml tohoto krému a to už je pořádná nálož. Ideální pro skupinku více lidí, či pro dlouhé večery nad učením.

 

VÍTĚZ KATEGORIE CHUŤ: Snack Milk

VÍTĚZ KATEGORIE SLOŽENÍ: Ruská zmrzlina kornout

VÍTĚZ KATEGORIE CENA: Sníh vanilkový

Klíčová slova: spotřebitelský test, zmrzlina, nanuk, smetana

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.