17.04.2013 12:00


Spotřebitelský test: Čínské polévky sice zasytí, ale zdraví neprospějí

Autor: Anna Barochová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Voda, pytlík s polévkou a hrneček. Tři věci, ze kterých vznikne večeře sice ne jako od maminky, ale zato vydatná a za pár korun. Na českém trhu lze najít obrovské množství výrobců, a výběr tak není vůbec snadný. V našem tříčlenném týmu jsme otestovali devět kuřecích čínských polévek, které lze běžně sehnat v supermarketech.

Naše tříčlenná ženská komise posuzovala polévky z několika pohledů. V prvé řadě jsme hodnotily chuť výrobku - barva a pevnost nudlí, slanost, pálivost a vůni. Dál jsme se zajímaly o přehlednost obalu, energetickou hodnotu a přítomné konzervanty. Škodlivost chemických látek posuzovala studentka chemie Barbora Nežiková. Poslední kategorií byla cena.

S přihlédnutím ke každé kategorii získala polévka hodnocení na stupnici od jedné do deseti, příčemž deset je nejvíce. Celková známka je průměrem tří hodnocení. V závorce za názvem polévky je uvedena země původu.

1. Chicken Noodle Soup (Ukrajina)Ilustrační fotografie

Polévka je nepřirozeně bledě žlutá, po zalití už dále nehoustne, vůni nemá žádnou. Nudle jsou jemné, ale zůstávají pevné i po delší době. Předností oproti ostatním polévkám je slanost nudlí, které tak mají chuť. Celkově je ale polévka slaná až příliš, pálivá není vůbec.

Na obalu není způsob vaření uveden, alergeny jsou zvýrazněné. Chybí údaj o energetické hodnotě. V barvivech jsou pouze běžně používané stabilizátory a antioxidanty BHT a BHA. Existuje pochybnost, že tyto antioxidanty jsou karcinogenní, ale prozatím jsou v Evropské unii povoleny.

Cena: 3,80 korun

Celková známka: 9

 

2. Bibis (Vietnam)ilustrační fotografie

Polévka je bledě grepová. Po zalití zůstává řídká a nudle jsou silnější a pevné. Jasnými nevýhodami polévky jsou její vůně a chuť. Ve vůni jsou cítit stopy spáleniny a v ústech zůstává velmi divná pachuť. Chuťově je nevýrazná, není skoro vůbec slaná a jen trochu pálí.

Obal je vcelku přehledný a způsob vaření je uveden zezadu, a to včetně energetické hodnoty.  V barvivech jsou opět pouze běžně používané stabilizátory a antioxidanty BHT a BHA. Polévka navíc obsahuje vitamíny B2 a E.

Cena: 6,90 korun

Celková známka: 5,50

 

3. MISUP (Vietnam)Ilustrační fotografie

Polévka vytváří bledý zákal. Ze všech testovaných je nejhustší a po delší době ještě více houstne. Nudle jsou pevné. Vůni narušuje pocit chemického zápachu, ve kterém jsou cítit stopy nasládlého česneku. Slaná je zcela průměrně a pálivá není vůbec.   

Obal je méně přehledný než předešlý vzorek. Způsob přípravy je psaný zezadu, energetická hodnota zepředu. Chemicky obsahuje opět výše zmíněné povolené přísady. Zajímavé je, že obal polévky uvádí, že je určená pouze pro export.

Cena: 7,90 korun

Celková známka: 3,16

 

4. Vḷ Hu´o´ng (Vietnam)ilustrační fotografie

Polévka má jasně oranžovou barvu, která je zapříčiněná přídavkem kari ve složení. Po zalití je velmi hustá. Nudle jsou podstatně širší než v ostatních případech a jsou hodně pevné na skus. Vůně je příjemná a je v ní cítit kořenová zelenina. Chuťově jsou hlavním problémem nudle, které chutnají jako papír. Slaná je polévka přiměřeně, zato pálivá jednoznačně nejvíc ze všech.

Z vietnamských polévek má nejpřehlednější obal, kde je jasně vidět návod i energetická hodnota. Achillovou patou této polévky je její chemické složení, a to navzdory přítomnosti tělu prospívajícího vitaminu E. Kromě látek, které obsahují i předešlé vzorky, má totiž v sobě ještě oxid křemičitý a guanylát. Tyto látky mohou vyvolávat silnější alergické reakce. 

Cena: 7,90 korun

Celková známka: 3,83

 

5. Vishu (Vietnam)

Polévka je tmavě okrová. Po zalití zůstává průměrně hustá a nudle jsou drobné. Chuťově je polévka velmi dobrá a má v sobě největší kusy zeleniny. Vůně je však otřesná, ze všech vzorků má nejhorší chemický zápach. Slanost je přiměřená, pálivá je polévka hodně.  

Obal je vcelku přehledný a způsob vaření je uváděn zezadu, a to včetně energetické hodnoty.  Na rozdíl od ostatních polévek nemá ve složení antioxidanty BHT a BHA. Bohužel ale také obsahuje guanylát.  

Cena: 8,90 korun

Celková známka: 7

 

6. Maggi Chtuná pauza (Slovensko)ilustrační fotografie

Polévka je barvou žlutozelená, po zalití přiměřeně hustá, nudle jsou drobné. Ani po několikerém ochutnání nelze definovat žádnou chuť, slaná ani pálivá není vůbec. Jako jediná z testovaných kuřecích polévek má alespoň kuřecí vůni.

Obal je opravdu názorný s piktogramy ilustrujícími vaření. Energetická hodnota je uvedená vpředu. Chemické složení obsahuje opět stabilizátory a antioxidanty BHT a BHA.

Cena: 8,90 korun

Celková známka: 2,3

 

7. Yum Yum (Thajsko)

ilustrační fotografie

Polévka je kalně žlutá, po zalití už výrazně nehoustne. Nudle jsou průměrné. Chuťově je polévka jedna z nejlepších, ačkoliv její nevýhodou je výrazné česnekové aroma, které dominuje i ve vůni. Polévka je hodně slaná, pálivost se dá korigovat, pytlík s pepřem je totiž přiložen samostatně jen pro milovníky ostrého jídla. Z čistě chuťového hlediska je polévka jasný favorit.

Obal je nepřehledný, pokud ovšem zapátráte, najdete i energetickou hodnotu. Nejhorší je chemické složení polévky. Vedle antioxidantů BHT a BHA a stabilizátorů chuti totiž obsahuje i sloučeninu, která se vyrábí z ropy a kterou nelze v polovině světa přidávat do jídla. V menším množství může způsobit delirium a dušení, je na seznamu možných karcinogenů. Poznámka, že i tato polévka je určená pouze pro export, není moc překvapující.  

Cena: 11,90 korun

Celková známka: 8,16

 

8. Bistro (Maďarsko)Polévka Bistro

Polévka je čiře hnědá. Po zalití je hustá a v průběhu času nasává všechnu zbylou vodu a ještě více houstne. Nudle jsou průměrné, pružné a gumové. Z vůně je výrazně cítit sójová omáčka. Polévka je velmi slaná, a to natolik, že ji nelze ochutnat vícekrát. Vůbec nepálí.

Obal je názorný s piktogramy ilustrujícími vaření a energetickou hodnotou. Potěšující je, že polévka neobsahuje ani stabilizátory, ani antioxidanty BHT a BHA, zato se v ní nachází guanylát.

Cena: 14,90 korun

Celková známka: 6

 

9. Knorr snacky noodles (Evropská unie)ilustrační fotografie

Tato polévka je nejdražší a výrobce na obalu hrdě hlásí, že je bez konzervantů. Na první pohled je polévka příjemně okrová jako domácí vývar. Po zalití je hustá a v průběhu času dále houstne. Nudle jsou pevné, na povrchu oslizlé, opět s připomínkou domácích nudlí. Zapáchá ale jako jako zkažené kuřecí maso a po ochutnání zůstává v ústech ošklivá pachuť. Vůně je navíc natolik aromatická, že vyvolává pocity nevolnosti. Polévka je slaná jen mírně, pálivá není vůbec.   

Obal je názorný s piktogramy ilustrujícími vaření a energetickou hodnotou. Polévka neobsahuje skoro žádné konzervanty ani barviva.

Cena: 17,50 korun

Celková známka: 0

 

 Celkový přehled výsledků testu 

Název polévky 

Slanost*

Pálivost**

Energetická hod.

ve 100 gramech

Cena

Celková známka

Chicken noodle soup

4
- 3,80

9

Bibis 

1 * 1890 KJ 6,90

5,5

MISUP

       3   2029 KJ 7,90

3,16

Vi Hu´o´ng

       3 ** 1296 KJ 7,90

3,83

Vishu

       3 *** 1938 KJ 8,90

7

Maggi Chtuná pauza

       0     1777 KJ 8,90

2,3

Yum Yum

4   2023 KJ 11,90

8,16

Bistro

5   1869 KJ 14,90

6

Knorr Snacky Noodles

1   1200 KJ 17,50

0

* měřeno na škále 1 - 5, přičemž 5 je nejvíce

 ** označeno hvězdičkami, čím více hvězdiček, tím pálivější

Klíčová slova: spotřebitelský test, čínské polévky, potraviny, chemie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.