30.11.2013 08:57


Sportovní permanentka zadarmo není sci-fi, zaplatí ji pojišťovna

Autor: Petr Boháč | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

České zdravotní pojišťovny kromě klasického hrazení lékařské péče nabízí i různé bonusové programy. Těch mohou klienti využívat, a ušetřit tak například na pořízení sportovního vybavení nebo permanentky do fitness centra. Tyto výhody ocení především studenti, kteří mají jednak všeobecně hlouběji do kapsy, jednak mohou pociťovat potřebu protáhnout své tělo po mnohahodinovém sezení u počítače. 

Obecně zdravotní pojišťovny nabízí hlavně slevy u svých smluvních partnerů. Slevy se týkají hlavně vstupů do sportovních a ozdravovacích center, například do solných jeskyní. Využít lze i nabídek na slevu při nákupu brýlí, sportovních pomůcek nebo i dovolené.

Některé pojišťovny přispívají i na sportovní vybavení. Ilustrační fotografie (foto: Petr Boháč)Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) nabízí bonusový program Zdravý život, na který dosáhnou všichni její klienti, pokud jsou současně členem Klubu pevného zdraví. Právě účast v tomto klubu je podmínkou pro čerpání výhod. Člen sbírá body za preventivní prohlídky u lékařů, dárcovství krve nebo jenom za nepřetržité pojištění u VZP. Tyto body pak proměňuje za peníze. Tahle největší tuzemská pojišťovna poskytuje příspěvek až do výše patnácti set korun a využít ho lze hlavně k proplacení jakékoliv sportovní permanentky. Dané podmínky ovšem platí jen do konce letošního roku, od roku 2014 pojišťovna plánuje program Zdravý život ukončit a nahradit ho novým. Jeho hlavní výhoda by měla spočívat v jednodušším získávání finančního příspěvku. „O výhodách, které VZP nabízí, jsem se dozvěděla teprve nedávno, a tak je trochu smůla, že ten program končí. Doufám ale, že i z toho nového půjde bez problému čerpat. Ráda bych si, teď když to vím, pořídila permanentku do bazénu,“ komentuje studentka ekonomie Dominika Junová současnou situaci u VZP.

Revírní bratrská pokladna pro své klienty připravila balíček prevence, ze kterého lze vyčerpat tisíc korun ročně. Maximální výše příspěvku na konkrétní činnost se liší. Zatímco na laserovou operaci očních vad pojišťovna přispívá až tisícovkou, na nákup kontaktních koček nebo permanentky na plavání dostanete maximálně pět set korun. 

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) příspěvky rozdělila do dvou kategorií. První z nich jsou preventivní programy, pro jejichž využívání stačí být pojištěncem ČPZP. Maximální výše příspěvku je v tomhle případě patnáct set korun. V programu uspěje ten, kdo jde na laserovou operaci očí, sportovní prohlídku nebo drží bezlepkovou dietu. Druhou kategorií je program Bonus plus, do kterého je potřeba se zaregistrovat. Bonusový klub funguje na stejném principu jako u VZP. Za preventivní prohlídky u lékařů a další činnosti lze získat body a následně je proměnit ve finanční příspěvek v maximální výši pět set korun za rok. Opět se to týká hlavně příspěvků na sportovní aktivity, u ČPZP však hraje roli, o jaký sport jde. Zatímco na plavání pojišťovna přispívá celou pětistovkou, za spinning nebo návštěvu fitness centra dostane pojištěnec jenom polovinu.


Vojenská zdravotní pojišťovna (VOZP) svým klientům kromě slev u partnerů nabízí možnost účasti ve věrnostním klubu. VOZP je pouze jedním z partnerů, členská karta umožňuje čerpat výhody u celé řady dalších společností. I v rámci tohoto klubu lze však získat finanční příspěvek na plavání nebo na ochranné pomůcky. „Našim klientům se načítají body podle toho, jak se starají o své zdraví. Počítají se do toho preventivní prohlídky, ale i to, jak je člověk často nemocný. Obecně se dá říct, že čím zdravější klient je, tím víc od nás dostane,“ popsala detaily věrnostního klubu mluvčí VOZP Stanislava Jelenová. Základní výše příspěvku je tři sta korun za rok, lze ovšem získat další bonusové body, třeba za věrnost pojišťovně.

Pojišťovny proplácí i ochranné sportovní pomůcky. Ilustrační fotografie (foto: Petr Boháč)

Oborová zdravotní pojišťovna prozatím žádný bonusový program nenabízí, od příštího roku by se to ale mělo změnit. Zatím však k budoucím výhodám neposkytuje žádné bližší informace.

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda kromě příspěvku na ozdravný pobyt nebo lepší plastovou sádru nabízí i možnost finančního příspěvku na pohybové aktivity nebo na nákup zdravotních potřeb. Příspěvky lze čerpat z jednotlivých balíčků, ty však neobsáhnou všechny kategorie pojištěnců. Aby měl pojištěnec nárok na roční příspěvek šest set korun, musí darovat krev nebo kostní dřeň. Speciální balíčky existují i pro studenty do devatenácti let nebo pro těhotné ženy.

Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra studentům do šestadvaceti let nabízí speciální preventivní program, ze kterého je možné vyčerpat až šestnáct set korun ročně. Pojišťovna přidává na lékařskou prohlídku před studijní cestou do zahraničí, preventivní sportovní prohlídku, očkování při odjezdu do exotických zemí nebo na laserovou operaci očí částkou čtyři sta za oko.

Právě příspěvek na laserové odstranění očních vad je mezi studenty vítaným bonusem, což potvrzuje i Zdeněk Kašpar, který tento zákrok nedávno podstoupil. „Jsem u VZP, která bohužel žádný příspěvek na tuto operaci neposkytuje. Kdyby ano, rozhodně bych ho využil, ale pojišťovnu jsem kvůli tomu měnit nechtěl,“ vysvětlil Kašpar. Využívá totiž dalších výhod, které Všeobecná zdravotní pojišťovna nabízí. Za nasbírané body si pořizuje permanentku na squash.

Pojišťovny nabízí i další výhody, které nejsou v článku zohledněny, protože se přímo nedotýkají studentů. Kompletní informace o poskytovaných výhodách nabízí jednotlivé zdravotní pojišťovny na svých webových stránkách.

Klíčová slova: zdravotní pojišťovna, výhody, permanentka, sport, oči, slevy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.