12.03.2017 10:23


Sportovní analytici umí odhalit dětské předpoklady. Rodiče se tak vyhnou sázce na nejistotu

Autor: Eliška Pospíšilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Metoda SportAnalytik funguje již čtvrtým rokem. Za tu dobu pomohla řadě rodičů a dětí s výběrem vhodného sportu, ve kterém by děti vynikaly a zároveň by je bavil. „Naši kluci dělají všechno, takže pro nás teď bylo klíčové zjistit, kam je nasměrujeme,” uvedl tatínek Kryštofa a Ondry Michal Dobeš.

Na závěrečném focení děti hrdě ukazovaly medaile. Foto: Eliška Pospíšilová

Brno – Starosti při výběru vhodného sportu pro dítě může vyřešit analýza sportovních předpokladů. Rodiče, kteří přišli minulou neděli na Sportovní den pořádaný společností SportAnalytik, již mají jasno. Prostřednictvím osmi disciplín, mezi kterými se objevil například skok do výšky a běh na 800 metrů, jim trenéři odhalili vhodné sporty.

„Velmi mne zajímalo, jestli bude mít dcera stejné předpoklady jako jsem měla já, což se mi potvrdilo,” uvedla maminka Kateřina Dvořáková. „Lucinka má stoprocentně doporučený balet, přičemž moje prababička tančila v Národním divadle, takže to opravdu není náhodné,” dodala.

Děti ve věku od pěti do patnácti let si mohou na Sportovních dnech vyzkoušet program, který odhaluje jejich schopnosti. „Disciplíny jsou vybrány tak, aby pokryly všechny klíčové fyzické schopnosti. Těmi jsou síla, rychlost, dynamika, ohebnost, rovnováha a vytrvalost,” vysvětlil jeden ze zakladatelů společnosti SportAnalytik Martin Jahoda. Následná analýza je velmi komplexní. „Roli hrají fyzické předpoklady, taktické schopnosti, tělesná stavba i určité charakterové vlastnosti,” uvedl v rozhovoru pro iDnes druhý zakladatel Jan Březina.

V brněnské sportovní hale Tatran v Bohunicích se v neděli 5. března uskutečnil již pětašedesátý Sportovní den, který navštívilo celkem 49 dětí. Oporou dětem byli rodiče. Někteří je povzbuzovali z tribuny, jiní s nimi běželi závod. „Nepotřebujeme doma vrcholového sportovce, ale sport má podle nás určitě smysl. Chtěli jsme vědět, co synovi jde a navíc ho to dnes moc bavilo,” řekla maminka Lucie Issaoui.

Brno čeká další Sportovní den 11. června v městské hale Vodova. Mezitím navštíví SportAnalytik Prahu, Ostravu a Hradec Králové. Přihlásit své děti mohou rodiče skrze internetové stránky společnosti a cena za účast činí 950 korun. V ceně je zahrnutý tříhodinový program, sportovní výsledky z disciplín a přehled doporučených sportů a sportovních klubů.

Mezi nejčastější sporty, které rodiče volí, patří atletika, gymnastika, plavání či některé bojové sporty. „Rodiče jsou už dnes velmi uvědomělí a volí takové sporty, které v raném věku rozvijí všestranný pohybový základ dětí,” uvedl Jahoda. Sportovním dnem zájem trenérů nekončí. „S odstupem po akci se ptáme rodičů, zda využili nabídky některého z doporučených klubů. Později také zjišťujeme, zda děti zůstaly u některého z doporučených sportů,” sdělil Jahoda. „Těší nás, že zhruba dvě třetiny dětí se po roce některému z nich stále věnují,” dodal.

Společnost založili sportovní nadšenci a tatínkové, kteří chtěli zabránit upadajícímu zájmu o pohyb u českých dětí. Právě volba vhodného sportu je dle nich klíčová k motivaci dětí a k povzbuzení jejich zájmu. „Mě nejvíc bavilo, jak tam byly ty kužely. Museli jsme vždycky proběhnout kolem jednoho, pak jsme cválali doprostředka a pak zpátky,” popsala svůj zážitek z člunkového běhu šestiletá Lucinka.

Inspirací programu SportAnalytik byl projekt, který vznikl u příležitosti Olympijských her ve Vancouveru roku 2010. Cílem přitom byla motivace kanadských dětí ke sportu. Na základě toho vytvořili čeští zakladatelé Martin Jahoda a Jan Březina vlastní metodologii, se kterou odstartovali v lednu 2014.

Klíčová slova: sport, děti, SportAnalytik, předpoklady

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.