17.04.2012 15:47


Sportovat na univerzitě se studentům vyplatí

Autor: Jana Lichá | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Ke studiu na vysoké škole patří nejen psaní seminárních prací či ležení v knížkách, ale i sport. Studenti Masarykovy univerzity (MU) musí na bakalářském stupni dvakrát povinně absolvovat tělesnou výchovu. Mohou si ale vybírat i z nabídky volitelného tělocviku, který je však placený.

Brno Známé přísloví praví, že ve zdravém těle je zdravý duch. Masarykova univerzita v Brně se tímto heslem řídí a nabízí svým studentům širokou nabídku sportů, které mohou dobrovolně či povinně absolvovat. Studenti bakalářského programu musí splnit dva předměty tělesné výchovy, které nabízí Centrum univerzitního sportu (CUS). Zkušenosti s vysokoškolským tělocvikem má i studentka Fakulty sociálních studií (FSS) MU Jana Vytásková.

Vytásková už povinnost tělesné výchovy splnila. Jeden semestr si vyzkoušela flamenco a druhý step aerobic. „Co se týče tělocviku, myslím si, že není až tak důležité, o jaký sport se jedná, ale o vyučujícího, který kurzy vede," domnívá se Vytásková. Z vlastních zkušeností soudí, že mladší vyučující jsou většinou lepší.

Vedoucí CUS Věra Večeřová uvedla, že týdně navštíví hodiny povinné tělesné výuky až 4500 studentů. Kromě povinné výuky si studenti mohou zaplatit i nepovinný tělocvik a této možnosti hodně využívají. „Až na drobné výjimky se naplní všechny seminární skupiny, které vypisujeme," říká Večeřová. Letos to kupříkladu bylo šedesát čtyři skupin. „Ceny nabízených sportů jsou nižší než ve fitcentrech," objasňuje vedoucí CUS. Největší zájem je podle ní o zumbu, tanec, volejbal nebo spinning.

Možnost placené výuky využívá i Vytásková. „Volitelná tělesná výchova je určitě výhodná. Pokud si spočítáme cenu, za kterou bychom chodili jednou týdně po celý semestr na jakýkoliv sport v Brně, je tělocvik jednoznačně levnější," tvrdí studentka.  Sama už absolvovala placený aerobic mix a letos chodí na hodiny zumby, která ji zatím baví nejvíce.

CUS nabízí kromě hodin tělocviku i letní a zimní výcvikové výjezdy. „Co se kurzů týče, projevuje se zde určitý finanční tlak. Přesto jsme letos zaznamenali výrazný zájem o tuto službu," říká Večeřová. Sama se domnívá, že největším problémem zůstává fakt, že studenti o možnosti jet na výcvikový kurz nevědí. „Vřele to doporučuji. V létě se chystám na svůj čtvrtý a pokaždé to byl skvělý zážitek," tvrdí další studentka FSS Klára Matuštíková.

Tělocvik je na MU povinný. S tím ale Vytásková nesouhlasí. „Osobně si myslím, že by měla být výuka tělesné výchovy plně dobrovolná. Studenti, kteří sportovat nechtějí, by nemuseli výuku absolvovat a pro pohybové nadšence by mohlo být v nabídce více semestrů zdarma," uzavírá studentka.Klíčová slova: sport, univerzita, placená tělesná výchova, povinná tělesná výchova

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.