01.11.2014 18:40


Spolujízda spojuje lidi, cestování ale může i hodně zkomplikovat

Autor: Klára Čápová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Levná, rychlá, pohodlná, ekologická. Spolujízda je v Evropě stále oblíbenějším způsobem, jak se dostat z jednoho města do druhého. Šetří peníze řidičů i pasažérů, zpřístupňuje místa, kam není snadné dostat se veřejnou dopravou a šetří životní prostředí. Je i způsobem, jak si zpříjemnit cestu a poznat nové, zajímavé lidi. Je čím dál snazší domluvit si spolujízdu přes internet, zároveň je ale běžnější narazit na nespolehlivé a bezohledné řidiče.

Brno – Ušetřit. To bývá hlavní motivací těch, kteří se rozhodnou pro spolujízdu. Dvacetiletá studentka enviromentalistiky Anna Jančevová chtěla o prázdninách na tři týdny vyrazit do Španělska. Jako studentka ale musí cestovat levně a nalehko. „Nejdřív jsem uvažovala o stopování. Ale protože jsme s tím s kamarádkou neměly moc zkušeností, rozhodly jsme se to zkombinovat se spolujízdou. Je spolehlivější než stopování a mnohem levnější a ekologičtější než autobusy a vlaky. Řidiče jsme hledaly na stránkách Jízdomatu, protože tam denně přibývaly nové nabídky,“ říká Jančevová .

Jízdomat.cz sice nevznikl jako první český portál pro spolujízdu, dnes je ale se 115 000 zaregistrovanými uživately nejpoužívanější v Česku. Jeho prostřednictvím se každý den společně sveze téměř tisíc pasažérů. „Pro cestující hledající řidiče nebo spolujezdce je důležité, aby byly stránky přehledné, a snadno se ovládaly. Proto je Jízdomat propojený s mojeID, Facebookem a Google Mapami,“ říká mluvčí Jízdomatu Martina Čmielová.Spolujízda často začíná na parkovišti "kiss and ride". Foto: Klára Čápová

Hledání spolujízdy přes internet má ale i svá úskalí. Řidiči i spolujezdci nemusí být vždy spolehliví. „Domluvily jsme si spolujízdu z Prahy až do Montpellieru. Řidič bílé Dacie, se kterým jsme měly jet, působil důvěryhodně – vyměnili jsme si telefonní čísla, domluvili jsme se na době a místě odjezdu, dohodli jsem se na ceně. Dvě hodiny po čase odjezdu jsme ale pořád stály v pražském Kačerově a bílá Dacie nikde. Nejhorší bylo, že nás nijak nekontaktoval a nereagoval na naše zprávy,“ popisuje Jančevová.

Zvyšovat důvěryhodnost a bezpečnost uživatelů se na některých portálech snaží pomocí propojení s účty na sociálních sítích, ověřením identity skrz službu moje ID nebo systémem referencí. „Zobrazení historie uživatelů je hlavním způsobem, jak můžeme chránit uživatele. Řidiče i pasažéry na osobním profilu hodnotí všichni cestující, mají možnost podělit se o vlastní zkušenost. Momentálně je v databázi Jízdomatu přes 170 000 různých hodnocení," vysvětluje Čmielová.

Naplánovat si společnou jízdu je možné i v zahraničí. Ve většině evropských zemí k tomu lidé využívají Blablacar, komunitu, která spojuje deset milionů řidičů a cestujících. Velmi populární je spolujízda v Německu nebo třeba ve Francii a Španělsku, kde musí řidiči platit na dálnicích vysoké mýtné a rádi si tak ulehčí přispěním spolujezdce. „Ve Španělsku jsme nejdřív zkoušely stopovat, ale lidé tam na to nejsou zvyklí. Mnohem víc využívají právě spolujízdu. Přes stránku Blablacar jsme si během chvilky našly sympatického řidiče, který nás zavezl ze Zaragozy do Valencie,“ říká Jančevová.

„Hlavním důvodem, proč stále více lidí v Evropě využívá spolujízdu je samozřejmě vidina ušetřených peněz. Někteří sdílí svá auta, aby tak přispěli ke snížení znečišťování ovzduší. Ale nezanedbatelná část si chce jednoduše popovídat. Poznávání nových lidí a socializace je významnou součástí konceptu spolujízdy,“ vysvětluje zakladatel a ředitel Blablacar Frédéric Mazzella proč má Blablacar měsíčně dvakrát víc cestujících, než kolik jich přepraví vlaková společnost Eurostar.

„Spolujízda spojuje lidi. Na cestě do Španělska jsme díky ní potkaly zajímavé lidi a v zahraničí jsme se od místních řidičů dozvěděly spoustu informací o jejich zemi, městě. Až na pána s bílou Dacií mám se spolujízdou velmi dobré zkušenosti,“ uzavírá Jančevová.

Klíčová slova: spolujízda, cestování, jízdomat, blablacar,

Fotogalerie">

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Luděk Hemerka | 03. 11. 2014, 16:49
Já ze zahraničních nejraději používám blablacar nebo gimito, nicmene v posledni dobe se vsude resi pojisteni ridicu a ani jedna sluzba me v tomhle nevyhovuje...