24.04.2014 18:55


Spolek vinařů vysadil vinici na Špilberku. Za tři roky vydá první plody

Autor: Jílková Gita | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Vinohrad na Špilberku se po více než sto letech dočká obnovy. Spolek vinařů Vinice na Špilberku vysadí na jižním svahu hradu více než čtyři sta sazenic. Brňané se mohou těšit na dvě odrůdy - ryzlink rýnský a rulandské šedé.

Brno - Pěstování vína má na Moravě dlouhou tradici, která sahá až do dob Velké Moravy. V devatenáctém století mnoho vinic v Brně podlehlo řádění škůdců. O obnovení této tradice však Brno delší dobu usiluje. K vinicím v Bohunicích a na Vinohradech přibude nová pod Špilberkem, o kterou bude za vlastní peníze pečovat spolek Vinice na Špilberku. Brněnští radní poskytli spolku sedm set metrů čtverečních plochy výměnou za třetinu produkce.

Pozemek na jižním svahu hradu Špilberk zaplní přes čtyři sta sazenic vinné révy. Sdružení se zavázalo, že zde vysadí ryzlink rýnský a rulandské šedé, od každé odrůdy zhruba dvě stě kusů. Vinice bude přístupná všem, kteří pod brněnský hrad přijdou a budou tu chtít odpočívat. První sazenice zasadily při slavnostním ceremoniálu ve středu 23. dubna děti z Mateřské školy Zdislava s primátorem města Romanem Onderkou. První hrozny by se měly urodit přibližně za tři roky.Členové spolku Vinice na Špilberku zalévají první sazenice. Autor: Gita Jílková

Vinnou révu na vlastní náklady vysadí spolek. Dohodu o založení a spravování vinice, která bude platit do konce roku 2033, uzavřelo sdružení společně s městskou organizací Veřejná zeleň města Brna a Odborem životního prostředí města Brna. „Cílem je návrat k tradici pěstování vinné révy uprostřed města. Víno, které vzejde z této vinice, bude sloužit k propagaci města Brna jako centra jižní Moravy, pro niž je víno symbolem a ústředním produktem,“ řekl brněnský primátor Roman Onderka.

S myšlenkou přišel před zhruba třemi lety Jiří Nečas ze spolku Vinice na Špilberku. „Nejdříve vypadal projekt jako bláznovství. Nemysleli jsme si, že by to mohlo v dnešní komplikované době doopravdy vyjít. Ale nakonec se to podařilo. Vedení města bylo velmi vstřícné. Ukázalo se, že i občané mohou přispět k rozvoji a oživení města. To vidím jako velmi pozitivní,“ uvedl Nečas.

Ředitel organizace Veřejná zeleň města Brna Jozef Kasala doplnil, že park kolem hradu Špilberku čeká kromě vinohradu také rozsáhlá rekonstrukce, kterou organizace připravuje na léto a podzim příštího roku. Toto sdružení mělo za úkol pozemek pro novou vinici upravit. Úpravy obnášely odstranění keřů, vytvoření protierozních opatření, závlahového systému a opěrných tyček pro keře vinné révy. Za tyto práce zaplatilo město dvě stě tisíc korun.

„Jsem ráda, že se okolí Špilberku opravuje a modernizuje. Nápad vysadit vinice se mi také líbí, beru ho jako obnovení a udržování hezké tradice. Jen doufám, že nikoho nenapadne nově vysazené keře ničit, protože nebudou ohrazené žádným plotem. V tom případě by byla všechna píle vinařů zbytečná,“ okomentovala výsadbu vinné révy účastnice slavnostního vysazení Hana Doležalová.

Klíčová slova: Špilberk, vinice, vinařství

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.