14.10.2018 21:45


Soutěže i Galashow, to bylo brněnské Grand Prix v moderní gymnastice

Autor: Jan Mazáč | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

I přes hojné zastoupení v jednotlivých finále se Češkám nepodařilo vybojovat medaili. Brněnskému Grand Prix totiž dominovaly ruské gymnastky. Diváky po soutěžích čekala Galashow se speciálním programem k výročí vzniku Československa a vystoupení mladých nadějí.

Autor: Jan Mazáč

Brno – Juniorky nebo seniorky, Češky nebo cizinky, ty mohli návštěvníci vidět na brněnském Grand Prix už od pátku. Po bojích o finále se vybrané gymnastky dostaly až do nedělního programu, kde se utkaly s těmi nejlepšími ze zbylých soupeřek. Neděle však nenáležela jen soutěžím, ale také milionům dalších lidí. Čechům a Slovákům, kteří slaví stoleté výročí vzniku společného státu.

Nedělní program začínal v 10:30 a zahájily ho juniorky soutěžící ve finále Tart Cupu 2018. Podobně jako Grand Prix se i Tart Cupu účastnily gymnastky z více zemí. Oproti svým seniorským kolegyním, které soutěžily necelé dvě hodiny po nich, však měly o pár let méně. Už na dopolední část se hala Vodova téměř z půlky zaplnila. Diváci při nástupu juniorských gymnastek tleskali do rytmu hudby. Soutěžilo se ve čtyřech disciplínách – finále s obručí, s míčem, s kužely a se stuhou – dívky se však nemusely účastnit všech. Záleželo, ve které se probojovaly do finále. Česko mělo zastoupení ve všech disciplínách, v každé jednu gymnastku. I přes hojné zastoupení se však dostala pouze jedna Češka  Darina Řehková – která vybojovala bronz v disciplíně s kužely. Češky měly ovšem nejhlasitější podporu domácích fanoušků. Suverénně nejlepší juniorkou byla Ruska Lala Kramarenková, která ovládla všechny disciplíny a odnesla si čtyři zlaté medaile.

 Soutěž juniorek suverénně ovládla Ruska Lala Kramarenková. Zleva: Eva Brazalievová (Bulharsko), Lala Kramarenková (Rusko) a Darina Řehková (Česko). Foto: Jan Mazáč.

Po hodinu a půl dlouhé přestávce už začala finále Grand Prix – mezinárodní série šesti turnajů. Na rozdíl od Tart Cupu byla druhá část programu věnována seniorkám. Česká republika měla opět zastoupení ve všech disciplínách, ovšem tentokrát pouze dvěma gymnastkami. Úspěšnější z nich – Alina Chamzinová – soutěžila ve finále s obručí, s míčem a s kužely. V poslední disciplíně ji doplnila Sabina Zálešáková. Brněnská rodačka Chamzinová s obručí neukázala bezchybný výkon, divákům to ovšem vynahradila s míčem. Bezchybné provedení ale nestačilo na medaili a nezměnila to ani po disciplíně s kužely. Její kolegyně Zálešáková nezvládla výstup se stuhou, kde několikrát chybovala a čeští fanoušci tak své favoritky nemohli na stupních vítězů podpořit potleskem. Vynahradily jim to ovšem při soutěži, kdy měla dvojice Chamzinová-Zálešáková několikanásobně větší podporu než jejich soupeřky. Podobně jako u juniorek i v Grand Prix dominovala Ruska – Jekaterina Seleznevová –, která získala tři zlaté medaile. Neumístila se však v disciplíně se stuhou, kterou ovládla její krajanka Maria Sergeevová. Všechny soutěžící měly na svůj výstup minutu a půl.

Yanika Vartlaanová získala v Grand Prix dvě bronzové medaile. Foto: Jan Mazáč.

Celý nedělní program zakončila Galashow. Brněnská Galashow je oproti těm v ostatních městech Grand Prix tematická – letos bylo tématem výročí sta let od vzniku Československé republiky. Halou se rozlehla temnota a rozehrály se známé tóny od českých skladatelů. Smetana nebo Dvořák vytvořili podklad závěrečné sérii vystoupení, ve kterých vystupovaly nejen soutěžící, ale i další české nadějné gymnastky. Jednotlivá vystoupení byla ohraničena nejen tematicky, ale také časově. Prvním bylo období mezi lety 1918 a 1938, následovala druhá světová válka a po dalších letech vše zakončil rok 2018 s výhledem do budoucna. Nedělní finálový program skončil v 17:00.

Nedělní program zakončila tematická Galashow moderovaná Zuzanou Petrů a Vladem Varechou. Foto: Jan Mazáč.

I přes to, že Češky neodešly s medailí, nevěšela Alina Chamzinová hlavu. „Se svými výkony jsem docela spokojená, i když něco mohlo být samozřejmě lepší. Včera jsem dělala chyby ve stuze a dneska v obruči. Ty další sestavy byly docela fajn. Ve finále jsme byly dvě Česky, a to je super,“ hodnotila nejen své výkony Chamzinová. Brněnského Grand Prix se mohly účastnit hned čtyři Češky, ostatní země však tuto možnost neměly. „Na Grand Prix mohou vždycky startovat čtyři závodnice od organizátora, čili teď od nás. Jinak to je po jedné závodnici,“ vysvětlila organizátorka a reprezentační trenérka českých seniorek Zdeňka Schinzelová.

Alina Chamzinová byla celkem ve třech finále. Foto: Jan Mazáč.

Grand Prix se v Brně konalo po třinácté. Nebylo ovšem jen v Brně, ale také v Moskvě, Kyjevě, francouzském Thiais, israelském Holonu a španělské Marbelli. „My jsme předposlední, poslední turnaj bude v Marbelli, kde bude finále. Tam závodnice, která vyhrávala po celou dobu té série Grand Prix, dostane ještě zvláštní finanční ohodnocení,“ upřesnila Schinzelová.

Návštěvníci naplnily halu Vodova více než z půlky. Foto: Jan Mazáč.

Před koncem letošního Grand Prix byla hala zaplněná z více než poloviny. „Není to poprvé, co jsem na gymnastice. Mně se ten sport líbí, dcera dělala gymnastiku, byť ne moderní, ale sportovní. Je to opravdu zážitek. Je to zase něco jiného než jít na fotbal nebo na hokej,“ řekl k výkonům soutěžících brněnský primátor Petr Vokřál, který přišel na část nedělního programu. „Ty holky jsou neskutečně šikovné. Myslím, že i mezi těma našima rostou talenty, které se, doufejme, jednou probojují třeba na olympiádu,“ dodal.

Klíčová slova: gymnastika, Grand Prix Brno, turnaj, sport

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.