24.11.2014 15:25


Současná Premier League? Obr obklopený trpaslíky

Autor: Petr Večeřa | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Po dvanácti ligových kolech má nejvyšší anglická fotbalová soutěž jasného lídra. Postavení Chelsea je natolik dominantní, že jen málokdo pochybuje o jejím konečném vítězství. Co však stojí za těmito očekáváními a proč pomyslní Davidové anglické ligy porážejí bohaté Goliáše? A co to vypovídá o kvalitě Premier League, kterou mnozí považují za nejlepší ligu světa?

Po reprezentační přestávce opět ožila anglická Premier League a zase byl k vidění tradiční obrázek. Chelsea zvítězila a menší kluby trápily ty věhlasnější. Pohled na tabulku tedy řadu fanoušků upřímně překvapí. Jde pouze o dočasný jev, nebo jsme svědky revoluce v anglickém fotbale?

Největší důvod k radosti mají v Anglii fanoušci Chelsea. Foto: Petr Večeřa

Na úvod je třeba připomenout, že Premier League patří mezi nejsledovanější fotbalové ligy na světě. Z této skutečnosti v posledních letech těží všechny kluby, které jsou součástí soutěže. Prodej televizních práv přináší do klubových pokladen nemalé částky a i ty nejchudší kluby jsou v evropském kontextu v pořádné výhodě. Lidově řečeno, tak bohatý „spodek“ tabulky nemají nikde jinde. Jaký to rozdíl oproti Španělsku, kde je prodej práv nastaven takovým způsobem, že si drtivou většinu peněz rozdělí Real Madrid a Barcelona a zbylé kluby jen „dojídají zbytky“. Situace v Německu je jiná, tamní liga je výdělečná a většina klubů dokáže hospodařit zodpovědně, i když vždy ve stínu Bayernu Mnichov a v posledních letech také Dortmundu, který se ovšem letos velmi trápí. A do třetice Itálie, kde prožívají fotbalové kluby velkou krizi. Jasným lídrem je v Itálii Juventus, který ovšem při porovnávání sil s jinými elitními kluby v Evropě ztrácí.

Zdá se tedy, že Premier League má všechny předpoklady pro to, aby byla úspěšná nejen ekonomicky, ale také sportovně. Kluby dostávají hodně peněz, liga má prestiž, historii a především fanoušky, kteří pravidelně plní stadiony napříč Anglií. Výsledky jsou ovšem úplně jiné. Manchester City je pravidelně neúspěšný v Lize Mistrů, v soutěži, která porovnává ty nejlepší týmy z celé Evropy. Londýnský Arsenal má na svém kontě jedinou trofej za posledních osm let. Manchester United utratil za přestupy nejvíce peněz ve své historii, a přesto zažil jeden z nejhorších vstupů do ligy za celou svou existenci.

Hrají tedy peníze vynaložené na přestupy vůbec nějakou roli? Manchester United udělal v létě rekordní přestup, kdy přivedl Di Mariu z Realu Madrid. Na sever Anglie se stěhoval také Falcao, který opustil finančně se potápějící Monako a podepsal smlouvu, která z něj udělala jednoho z nejlépe placených hráčů světa. Do toho všeho ještě Wayne Rooney, který si za pouhý jeden týden vydělá 10 milionů korun. Za to Southampton se vydal jinou cestou, po loňské úspěšné sezóně přišel o řadu opor, ale peníze získané z prodeje investoval na přestupovém trhu velmi rozumně. Vždyť šest nových tváří Southamptonu bylo dohromady levnějších, než jeden rekordní nákup Manchesteru United.

Pohled na tabulku může dát rozřešení, která filozofie je úspěšnější. Southampton je na druhé příčce a na United má náskok šesti bodů a zápas k dobru. Nabízí se ovšem otázka, zda je v silách Saints, aby svou pozici udrželi. Já osobně o tom silně pochybuji, především proto, že je nyní čeká období, kdy poměří své síly s těmi nejlepšími, a nepředpokládám, že se vyvarují ztrát.

Na druhou stranu je zřejmé, že Premier League je natolik bodově vyrovnaná, že s trochou nadsázky ráno hrajete o medaile a večer se modlíte o záchranu. Své by o tom mohl vyprávět Newcastle, který prožil doslova hororový vstup do sezóny a jeho manažer Alan Pardew byl jen kousek od vyhazovu – který si mimochodem přála většina fanoušků klubu. Dnes má Newcastle stejně bodů jako Manchester United a od milionářské Ligy Mistrů ho dělí pouze horší skóre – neuvěřitelné!

Nepřehlednost a nepředvídatelnost celé ligy vtipně demonstruje také slavný Liverpool, který před rokem bojoval o ligový titul a dnes si o něm může nechat jen zdát. Liverpool dělí od vstupenky do Ligy Mistrů pouhých pět bodů. Jen pro zajímavost - to je menší rozdíl než mezi první Chelsea a druhým Southamptonem. Ovšem druhý pohled na věc je takový, že od potupného sestupu je dělí jen čtyři body.

Otázka, kterou si většina odborníků na anglický fotbal klade, je ta, zda jsme svědky posilování menších klubů a zkvalitnění soutěže. Nebo zda spíše nevidíme úpadek těch úspěšnějších klubů, které neumějí se svými penězi nakládat, a proto se dnes musejí přetahovat o body s výrazně chudšími kluby.

A mezi tím vším se trčí jako modrý fotbalový obr klub z Londýna. Chelsea dokázala dát dohromady koncepční práci, když přivedla hráče přesně na ty pozice, které potřebovala posílit a také správné hospodaření, když vykázala zisk přes 15 milionů liber. Hráči Josého Mourinha zatím neprohráli v této sezóně jediné utkání a jejich cesta za titulem se zdá být jasná. Nebo dokáže nakonec někdo vstoupit tomuto klubu do cesty? Není to příliš pravděpodobné, Premier League se totiž stala soutěží, kde trpaslíci šikanují nepřipravené obry.

Článek si můžete přečíst také na stisk.blog.idnes.cz.

Klíčová slova: fotbal, Anglie, Premier League, Chelsea

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.