01.04.2013 08:57


Smrt klasického cédéčka

Autor: Barbora Chudíčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Doby, kdy si každý pouštěl hudbu výhradně z hudebních disků, jsou neodvratně pryč. Většina lidí alba stahuje, ať už legálně nebo nelegálně, z internetu. Existují ještě vůbec tací, kteří si svou oblíbenou hudbu pouštějí z CD přehrávače?

Praha  Prodej hudebních nosičů rok od roku klesá. Pro lidi je zkrátka pohodlnější stáhnout si dílo svého oblíbeného interpreta na internetu. „Na tržbě je to znát. Lidé CD přestali kupovat. Vymýšlíme různé akce a slevy, ale ani na to se zákazníci moc nechytají,“ tvrdí majitel obchodu s hudebními přehrávači v Praze Jiří Kučera. Jedinou záchranou hudby tak často bývají fanoušci, kteří své oblíbené kapely či zpěváky podporují. Ale i ti často dají přednost levnějšímu způsobu stahování. „Občas se objeví skalní příznivci nějaké kapely, kteří všechna CD, která kapela vydává, sbírají. Ale už jich také moc není. Mladí k nám nechodí nakupovat skoro vůbec, věková hranice zákazníků se pohybuje spíš okolo čtyřiceti let,“ dodal Kučera.Na sbírku CD Veroniky Holubové se už většinu času jen práší. Foto: Barbora Chudíčková

Hudebníkům, kteří svá CD chtějí dostat mezi lidi, tak nezbývá, než je nabízet na vlastních koncertech či festivalech, kde hrají. Tam je šance úspěchu o něco větší. „Ze začátku jsme nabízeli CD zdarma při zakoupení vstupenky. Byl to dobrý způsob, jak nalákat lidi na koncert a jak k nim naši hudbu dostat,“ tvrdí frontman začínající skupiny No stress Petr Holas. Fanoušci si CD většinou kupují právě na akcích, kde se s kapelou mohou potkat naživo. „Často na koncertech nabízíme CD třeba za padesát korun, aby se vůbec prodaly. Je to jediný způsob, jak donutit lidi, aby si ho koupili,“ dodal Holas.

Těch, kteří hudbu poslouchají z CD přehrávače už je opravdu poskrovnu. Ne že by hudební nosiče doma nikdo neměl, ale většinou je prostě líný je vůbec používat či hledat. „V krabicích mám desítky originálních CD kapel, které jsem poslouchala a poslouchám vlastně do teď. Už jsem je ale nahradila složkami v počítači, kde mám hudbu staženou. Je rychlejší spustit album z počítače, než pracně lovit zaprášená CD,“ řekla studentka Veronika Holubová. Zajímavý koníček, který se v posledních letech stal oblíbeným, je sbírání gramofonových desek. Některé kapely tak sází na tento trend a svá alba vydávají také na vinylových deskách. „Kamarádce jsem koupila album Detaily od Vypsané fixy na vinylu. Přišlo mi to jako originální dárek,“ řekla Holubová.

Jedno je jisté – sama hudba neumírá. Jakým způsobem ji ale budou posluchači přijímat bude záviset na aktuálních trendech a technických vymoženostech. Zlatým časům kulatého CD však už zřejmě odzvonilo. Je možné, že za několik desítek let oslaví svůj comeback stejně jako gramofonová deska. 

Klíčová slova: cd, hudba, stahování, poslech

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.