14.10.2014 17:05


Směrnice o předmětech v angličtině způsobila některým studentům komplikace

Autor: Petr Večeřa | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Nová směrnice Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity změnila pravidla studia předmětů v angličtině. Netýká se však pouze letošních prváků, ale také starších studentů, mezi kterými se objevuje názor, že fakulta mění pravidla v průběhu hry. S tím ovšem zásadně nesouhlasí proděkan pro studium Roman Chytilek, který říká, že nová směrnice se pouze snaží o jednoznačný výklad pravidel.

Brno – V polovině letošního dubna vyhlásil děkan Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Břetislav Dančák novou směrnici, která zásadním způsobem mění výuku oborové angličtiny. Studenti imatrikulačního ročníku 2014/2015 už mají povinnost absolvovat minimálně jeden předmět v anglickém jazyce na každém oboru, který studují. Studentům starších ročníků stačí pouze jeden takový předmět, ovšem vyučovaný na FSS. A právě v tom vidí řada studentů kámen úrazu. Nezřídka se totiž stávalo, že si zapisovali anglické předměty z jiné fakulty, což stará směrnice dovolovala, přesněji nevylučovala.Ilustrační foto: Petr Večeřa

„Formulace staré směrnice jakoby předpokládala, že je možné předměty absolvovat i mimo FSS, což ovšem nikdy nebylo úmyslem těch, kdo normu prosadili. Nová směrnice tedy nepřináší pro starší studenty vlastně nic nového, jen se upřesňuje výklad směrnice staré. Mrzí mě, že se z toho dělá peklo na zemi, vždyť jediným cílem této směrnice bylo zkvalitnit studium oborové angličtiny,“ prohlásil proděkan pro studium Roman Chytilek.

Jednou ze studentek, kterých se nová formulace týká, je Lenka Galbavá, která studuje sociální antropologii společně s žurnalistikou. „Zapsala jsem si předmět na jiné fakultě a také jsem ho zdárně ukončila. Vše bylo v pořádku a já dodržovala studijní plán. Jenže pak vydali novou směrnici a já nevěděla, co se bude dít. Jedinou odpovědí ze studijního oddělení bylo, že si mám urychleně podat žádost. Teď mohu jen doufat, že mi vyhoví, protože jsem chtěla v zimě státnicovat na jednom ze svých oborů,“ vysvětlila Galbavá.

Studentů s podobným osudem není málo, což potvrzuje také proděkan Chytilek, který už vyhověl žádostem téměř desítky studentů. Navíc je jasné, že další žádosti budou přicházet v příštím semestru, jelikož velká část studentů o nové směrnici nevěděla.

„O něčem takovém opravdu slyším poprvé. Hlavně mě překvapuje, že se to týká také starších studentů. Já tu povinnost splněnou mám, ale umím se vžít do role těch, kteří se o tom dozvěděli příliš pozdě,“ uvedl student politologie Matěj Kurečka.

Studenti kritizují také způsob, jakým byla pravidla nové směrnice studentům předložena. Informační e-mail dostali studenti do svých e-mailových schránek 23. září, tedy až v době po registraci předmětů. „Směrnici jsme zveřejnili okamžitě po jejím schválení. To, že jsme na ni upozornili ještě speciálním e-mailem, je nadstandardní krok, kterým jsme chtěli zamezit situaci, že někdo při kontrole splnění bude argumentovat neznalostí,“ vyjádřil se proděkan také k této výtce.

Nová směrnice ovšem určuje povinnosti nejen studentům, ale také fakultě, která musí nabízet odborné předměty v anglickém jazyce. Článek 2 popisuje povinnost poskytovat dostatečnou nabídku předmětů v takovém počtu, aby byla uspokojena poptávka studentů. „Chtějí, abychom si volili předměty z našeho oboru, ale člověk pak zjistí, že nabídka je skoro nulová anebo jsou předměty hned plné. Pokud slibují, že se to změní, tak jsem opravdu zvědavá,“ vyjádřila svůj názor třiadvacetiletá studentka, která si nepřála být jmenována.

Směrnici je možné si stáhnout a přečíst na na stránkách fakulty.

Článek můžete číst také na stisk.blog.idnes.cz

Klíčová slova: Směrnice, anglický jazyk, fakulta sociálních studií

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.